Şifresiz Geçiş Sorunu

Başlatan hasan4983, 22 Eylül 2012 - 19:32:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasan4983

Arkadaşlar, Hayırlı akşamlar.

Daha önce linux mint için http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35604.msg428662#msg428662 linkte bahsedilen sorun ubuntu içinde geçerli ne yazık ki. Bu linkte bahsedilen çözümü ubuntuda uygulayamadım. Yani orda su komutunu nerede kullanacağımızı anlayamadım. Uç birimde uygulasak yine parola istiyor ve yetkilendirme hatası diyor. Bu problemin ubuntu için çözümü varsa ve daha önce paylaşılmışsa lütfen konu linkini paylaşır mısınız? bu sorun yüzünden her ne kadar oturumu mu şifresiz başlatmış olsam da, herhangi bir programı ne uç birimden ne de yazılım merkezinden kuramıyorum. Saat 23:00 e kadar bir çözüm bulamazsak, sistemi tekrar kurmam gerekecek. Sistem kurmak sorun olmaz ama bu problemin çözümsüz kalması, ubuntu kullanıcıları olarak hepimizi yaralayacağını düşünüyorum. Evet süremiz başlamıştır.

Not: Problemi anlamayan arkadaşlar için kısaca izah edeyim. Kullanıcı hesaplarında kilidi aç diyerek kullanıcı hesabımızın şifresini değiştirme bölümüne geldiğimizde oradaki şifreyi değiştir seçeneğini şifresiz geçiş olarak ayarlayıp bilgisayarı kapatıp açtığımızda kullanıcı oturumunu şifre kısmını boş bırakarak geçebiliyoruz. Fakat bu şekilde oturum açarsak ne tekrar o bölüme gelip yeni şifre tanımlaması yapılabiliyor ne de bir program kurulabiliyor. Yani yönetici olarak şifre gerektiren hiç bir işlemi yapamıyorsunuz. Linkte konu açan arkadaşın bahsettiği gibi eliniz kolunuz bağlı kalıyorsunuz. Tabi benim gibi acemiyseniz.

Saygılar....

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Eylül 2012 - 23:03:11

Meseleyi sistemi yeniden kurmakla çözdüm. Herkese teşekkürler ama bu sorunun ciddi olarak üzerinde durulması lazım.

heartsmagic

Ben bir şey sormak istiyorum. Bu normal bir kullanıcıda mı oluyor yoksa sen özellikle root kullanıcısını mı açtın, yani onda mı sorun oluyor? Eğer parola sormadan doğrudan girişte yani "otomatik girişte" herkes bu sorunu yaşasaydı sanırım bir hayli şikayet duyardık. Yine de bir ara sorunu tekrarlayabilecek miyim diye denerim ben de.

Neden bu kadar çabuk sistem kurdun bilemiyorum, fakat sorunun çözümü bir şekilde sağlanabilirdi. Öncelikle "otomatik" girişi iptal etmenin tek yolu orası değil. Haliyle elimizde giriş yönetici olarak LightDM ve ona ait yapılandırma dosyaları mevcut. Kurtarma kipinden girerek kendisini parolalı girişe ayarlayabilirdik.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

speakerXXL

Sorun otomatik girişten ziyade kullanıcı şifresinin iptal edilmesinden kaynaklanıyor. Bu sebeple sudo ile geçici yönetici hakkı elde edilemiyor. Ubuntu'da root olarak oturum açmak için aşağıdaki kodları sırasıyla  uçbrimde çalıştırıp sistemi yeniden başlatınız. Bu işlemden sonra LightDM'de elle kullanıcı ismi girilebiliyor.

su
sh -c 'echo "greeter-show-manual-login=true" >> /etc/lightdm/lightdm.conf'

Sistemi yeniden başlattıktan sonra kullanıcı adı olarak root yazıp şifre olarak kurulum sırasında belirlediğiniz şifrenizi girerek oturum açabilirsiniz. Root olarak oturum açtıktan sonra Kullanıcı Hesaplarını kullanıcı için yeniden şifre atayabilirsiniz.

LightDM'yi eski haline getirmek için, aşağıdaki kodu uçbirimde çalıştırarak lightdm.conf dosyasını açınız.

sudo gedit /etc/lightdm/lightdm.conf

Aşağıdaki satırı bulunuz.

greeter-show-manual-login=true

Aşağıdaki şekilde düzenleyip dosyayı kaydediniz.

greeter-show-manual-login=false

hasan4983

Alıntı yapılan: speakerXXL - 23 Eylül 2012 - 05:29:57
Sorun otomatik girişten ziyade kullanıcı şifresinin iptal edilmesinden kaynaklanıyor. Bu sebeple sudo ile geçici yönetici hakkı elde edilemiyor. Ubuntu'da root olarak oturum açmak için aşağıdaki kodları sırasıyla  uçbrimde çalıştırıp sistemi yeniden başlatınız. Bu işlemden sonra LightDM'de elle kullanıcı ismi girilebiliyor.

su
sh -c 'echo "greeter-show-manual-login=true" >> /etc/lightdm/lightdm.conf'

speakerXXL sorunu güzel özetlemiş, otomatik geçişten ziyade şifreyi iptal edince oldu bu durum. root kullanıcısını değil ama kendi kullandığım oturumda bu işlemi yaptım ve tamamıyla acemi olmama rağmen bu ilk gönderdiğim bağlantıdaki arkadaşın sorununu merak ettiğim için buna kalkıştım. Pişman mıyım? Hayır tabi ki. Sistemi tekrar kurmuş oldum sadece. Kaybettiğim birşey yok. Ubuntu kullana kullana makinaya format atmayı özlemiştim. Sağolsun Ubuntu buna gerek bırakmayınca bazen kendi kendimize dinamitliyoruz sistemi.

Fakat bahsedilen çözümde işi çözmez sanırım. Çünkü hatırladığım kadarıyla su komutunu verdiğimizde direk şifre ve yetkilendirme hatası verdiğini ilk mesajımda belirtmiştim. Bu çözmese bile kurtarma kipiyle çözülebilir miydi bilmiyorum. Teşekkür ederim...

speakerXXL

Kullanıcı şifresi iptal edilince sadece sudo ile gerçekleştirilen işlemlerde sorun çıkıyor. Su komutu ile kullandığınız root şifreniz iptal olmuyor. Eğer siz aşağıdaki kodu çalıştırmaya çalıştı iseniz Ubuntu'da işe yaramayacaktır, çünkü o kod ile Linux Mint pencere yönetici MDM ile ilgili ayar yöneticisi açılıyor. Ubuntu MDM yerine LightDM pencere yöneticisi kullanıyor, bu sebeple root olarak oturum açmak için izlenilen yol dışında çözümün işe yaraması gerekir.

su
mdmsetup

Zaten yularıdaki kod ile MDM Ayar Yöneticisini açıp root olarak giriş yapmaya izin vermek istenmiş. Aynı işlem Ubuntu'da yukarıda bahsedilen şekilde yapılıyor. Yani sistemi Root olarak açıp Kullanıcı Hesaplarından kullanıcı için yeniden şifre atanırsa sorun çok büyük ihtimalle çözülecektir.

heartsmagic

@speakerXXL, Ubuntu'da su doğrudan iş görmüyor zira root hesabı açık gelmiyor. Daha önce açılmışsa iş görebilir bu yöntem fakat açılmayan yerlerde çalışmayacaktır ne yazık ki.
Şimdi anladığım şu ki otomatik giriş yerine şifre boş geçilirse oluyor bu durum? Bu durumda kurtarma kipinde root kabuğu açılıp parola atanabilir ilgili kullanıcıya.

Fakat yine de bu bir böcektir tabi.

speakerXXL

Aşağıdaki şekilde chroot ile çözüme ulaşılabiliyor.
Sistemi çalışan CD/DVD/USB ile açınız ve aşağıdaki kodu uçbirimde çalıştırarak sisteminizin kurulu olduğu disk bölümünü tespit ediniz.

sudo fdisk -l

Sisteminizin kurulu olduğu disk bölümünün sda1 olduğunu varsayarak devam edelim, sda1 yerine kendi disk bölümünüzü yazınız.
Aşağıdaki kodları sırasıyla uçbirimde çalıştırarak sisteminizin kurulu olduğu bölüme chroot ile erişiniz.

sudo mount /dev/sda1 /mnt
sudo chroot /mnt

Artık aşağıdaki kodu uçbirimde çalıştırarak şifrenize kavuşabilirsiniz.

sudo passwd Kullanıcı_Adı

heartsmagic

Bu ikinci yöntem için teşekkür ediyorum, ancak kurtarma kipi ile root kabuğu açarak denedin mi @speakerXXL?
chroot yaptığımızda zaten root oluyoruz, haliyle orada sudo da aslında gerekli değildir diye düşünüyorum.

speakerXXL

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Eylül 2012 - 23:15:53
Bu ikinci yöntem için teşekkür ediyorum, ancak kurtarma kipi ile root kabuğu açarak denedin mi @speakerXXL?

Sistemi kurtarma kipinde açınca yine root şifresi istediği için sonuç alamadım.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Eylül 2012 - 23:15:53
chroot yaptığımızda zaten root oluyoruz, haliyle orada sudo da aslında gerekli değildir diye düşünüyorum.

Fazla sudo göz çıkarmaz diyelim durumu kurtaralım.  ;)

heartsmagic

root hesabı açık değilse parola istemez, açık olsa da parola root parolasıdır. Sorun yaşanan kullanıcı ile sıkıntı yaşanması root için problem olmamalı diye düşünüyorum. Ben sorunu yanlış mı anlıyorum en başından beri?

speakerXXL

Kullanıcılar genelde kurulum yaptıkları kullanıcı ile işlem yapıyorlar. Yönetici haklarına sahip bu kullanıcının şifresi iptal edilince bu durum yaşanıyor. Bu şekilde kullanıcı şifresi iptal edilince kurtarma kipi root şifresini dahi kabul etmiyor.

En başta aşağıdaki şekilde root hesabını etkinleştirmiştim.

sudo passwd root

Ama sonra aşağıdaki tekrar şekilde pasifleştirip kurtarma kipinde deneme yapmıştım, sorun olmayacağını düşünüyorum.

sudo passwd -l root

heartsmagic

Ancak normal kullanıcılarla root aynı durumda değil ki. Yani normal kullanıcı parolası değiştirilsin, boş geçilsin pek bir fark etmez diye düşünüyorum. root hesabı açıksa veya değilse bile kurtarma kipindeki root kabuğunun çalışması lazım.

hasan4983