ubuntuda ufak tefek sorunlar yaşıyorum

Başlatan akcay58, 21 Eylül 2012 - 18:36:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

akcay58

Merhaba arkadaşlar Samsung R560 marka dizüstü bilgisayar kullanıyorum sorunlarım şunlar;
1-)Ekran kartım Nvidia GeForce 9600m Gt,Ubuntu 12.04 yükledim. Ek sürücüler programıyla eski bir driver yükledi, yüklü driverimi nasıl 304.43 e yükselteceğim ?
2-)Dizüstü bilgisayar kullandığım için fn tuşlarına ihtiyacım oluyor. Özellikle wireless açma kapama tuşuna. Eskiden ilk windows 7 yüklediğimde bu tuşu algılamamıştı. İnternetten driver bulup yüklemiştim ancak o zaman algıladı. Ubuntu da bu tuş algılanmıyor. Ben fn+f9 tuşuna basınca wireless kapansın istiyorum(aslında tuş kombinasyonu fark etmez yeterki wireless kapansın) Ubuntu için driver bulamadım. Acaba wireless kapama açma tuşu hangisi ya da nasıl aktif ederim bu tuşları?
3-)Ubuntuyu ilk yüklediğim zaman parklaklık yükseltme tuşları(FN+üst ok ve alt ok) çalışıyordu. Parlaklığı azaltıp yükseltebiliyordum ama ekran kartı driver'ını yükledikten sonra bu tuş çalışmaz oldu. Tuşlara basıyorum bir şekil geliyor, azalıp çoğalıyor ama parlaklık aynı. Bu sorunu nasıl çözebilirim?
4-)Seçke anasayfası düğmesine tıklıyorum, menü geliyor, bana internetten yükleyebileceğim programları gösteriyor, yandan sonuçları süz yardımıyla bu özelliği kapatıyorum. Tekrar yeniden başlattığımda yine internetten indirilebilir programları gösteriyor. Ben göstermesin istiyorum ama ayar kaydolmuyor yeniden açıp kapadınca.
5-)Tam ekran oyunlarda ses ve parlaklık artmıyor. Bir de alt+Tab işlemiyor. Alt+tab işlemediği için hem oyun oynayıp hemde masaüstüne geçip internette gezemiyorum.(parlaklık tuşları fn+üst ok ve alt ok  ses tuşları fn+sol ve sağ ok)Oyun olarak Amneisa in the darkness ve urban terror oynuyorum.

Ubuntu ücretsiz olmasıyla güzel ancak Ubuntu'nun ya driver sorunu var ya da hiç kimse artık linux için driver üretmiyor. Aslında bu saçmalık.Her neyse arkadaşlar yardımlarınızı dört gözle bekliyorum.Bu arada hayırlı Cumalar...

if

@akcay58, forumun düzeni için tek bir başlık altından birden fazla sorunu çözmemeye gayret ediyoruz. Çünkü buradaki sorunlardan herhangi birini yaşayan başka bir üyemiz sorununa çözüm ararken diğer sorunlara verilen cevaplar arasında kaybolabilir.

Bu yüzden sorunları ayrı başlıklar altında tek tek ele almamız daha uygun olur. Burada sadece 1. sorununuza cevap arayalım.

akcay58

Alıntı yapılan: if - 21 Eylül 2012 - 19:05:14
@akcay58, forumun düzeni için tek bir başlık altından birden fazla sorunu çözmemeye gayret ediyoruz. Çünkü buradaki sorunlardan herhangi birini yaşayan başka bir üyemiz sorununa çözüm ararken diğer sorunlara verilen cevaplar arasında kaybolabilir.

Bu yüzden sorunları ayrı başlıklar altında tek tek ele almamız daha uygun olur. Burada sadece 1. sorununuza cevap arayalım.
peki tamam en yakın zamanda ayrı başlıklar halinde ilgili konulara yazarım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Eylül 2012 - 19:30:50

if

@akcay58, iletinizdeki düzenlediğim kısımları silmeyiniz. Forum kuralları çerçevesinde düzenledim ve sizden de daha sonraki iletilerinizde aynı duyarlılıkla davranmanızı istedim.

akcay58

Peki tamam bi dahaki iletilerimde daha hassasiyetle davranırım.Ama şimdi bu sorunlarımı nasıl düzelticem bi cevap bulabilseydim iyi olurdu aslında.

Ninoslayer

Daha önceden uyarmışlar gerçi ancak ben en son sorununa bir çözüm önerisi sunucam. Alt+tab yapmadan önce "Super Key" yani windows işareti olan tuşa basmayı dene. Bu tuş "Hub" ı açıyor. Sonra alt+tab çalışmaya başlıyor. (Bu cevabı unity kullandığını varsayarak yazıyorum. Unity ne dersen, Ubuntu'nun resmi masa üstü ortamıdır. Yani eğer yeni bir masaüstü ortamı yüklemediysen, Unity kullanıyorsundur.) Bunun çözümünün bir diğer yolu pencere yöneticisni değiştirmektir. Ancak bunu Unity'de yapamazsın. Openbox pencere yöneticisi bence bu alt+tab konusundan en iyisidir. Nasıl indirileceğini ve kullanıma sokulacağını forumda bulabilirsin. Bir sorun çıkarsa yardımcı olmaya çalışırım. Fn ile ilgili sorunlarına gelince ilk kez fn tuşu çalışmayan bir bilgisayar duyuyorum. Çünkü o tuşun çalışmasını işletim sistemi ile alakasının olmaması gerekir. Bios'ta bile çalışır. Karıştırma ihtimalin çok düşük ancak biraz daha ayrıntılı bahsedersen daha iyi olabilir.

akcay58

Alıntı yapılan: Ninoslayer - 21 Eylül 2012 - 21:58:43
Daha önceden uyarmışlar gerçi ancak ben en son sorununa bir çözüm önerisi sunucam. Alt+tab yapmadan önce "Super Key" yani windows işareti olan tuşa basmayı dene. Bu tuş "Hub" ı açıyor. Sonra alt+tab çalışmaya başlıyor. (Bu cevabı unity kullandığını varsayarak yazıyorum. Unity ne dersen, Ubuntu'nun resmi masa üstü ortamıdır. Yani eğer yeni bir masaüstü ortamı yüklemediysen, Unity kullanıyorsundur.) Bunun çözümünün bir diğer yolu pencere yöneticisni değiştirmektir. Ancak bunu Unity'de yapamazsın. Openbox pencere yöneticisi bence bu alt+tab konusundan en iyisidir. Nasıl indirileceğini ve kullanıma sokulacağını forumda bulabilirsin. Bir sorun çıkarsa yardımcı olmaya çalışırım. Fn ile ilgili sorunlarına gelince ilk kez fn tuşu çalışmayan bir bilgisayar duyuyorum. Çünkü o tuşun çalışmasını işletim sistemi ile alakasının olmaması gerekir. Bios'ta bile çalışır. Karıştırma ihtimalin çok düşük ancak biraz daha ayrıntılı bahsedersen daha iyi olabilir.
Yeni üye oldum kuralları bilmediğim için hemen sorunumu toplu şekilde rastgele bir yere yazdım bu arada fn tuşlarını bende anlamadım.İlginiz için teşekkürler.

if

@akcay58, şu an kullandığınız ekran kartı sürücüsüyle bir sorun yaşıyor musunuz?

Uçbirimi ctrl+alt+t ile açıp jockey-text --list komutunun çıktısını buraya geçin.

Ninoslayer

Yok ben onu 1 sorununu çözelim önerisinde bulundukları için yazmıştım.

heartsmagic

Sorulan soruların birçoğunun cevabı belki de forumda vardır. 1. sorudan başlarsak örneğin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21050.0

Alıntı YapUbuntu ücretsiz olmasıyla güzel ancak Ubuntu'nun ya driver sorunu var ya da hiç kimse artık linux için driver üretmiyor.

Bu yanılgıya nasıl ulaştın bilemiyorum ama birçoğumuz Ubuntu kurduktan sonra genelde sadece grafik kartının üreticisinin sağladığı sürücüyü kuruyoruz o kadar. Başka bir şeyle uğraşmaya gerek bile kalmıyor. Yeni bir kullanıcı olduğun için bunu anlaman biraz daha zaman alacaktır haliyle.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

akcay58

Ya ben sorunumu anlatamadım galiba ben ubuntuyu kurdum sonra sonra ek sürücüler yardımıyla rastgele bir ekran kartı sürücüsü kurdum işte ne olduysa ekran kartı sürücüsünü kurduktan sonra oldu fn tuşları çalışmamaya başladı.

guopx

ekran kartın nvidia ama şunu inceleyebilirsin http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=24864.0

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Eylül 2012 - 16:51:05

genel olarak fn tuşlarından şikayetçisin anladığım kadarıyla :)
wireless için rfkill list all çıktısını yapıştır
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

heartsmagic

Alıntı yapılan: akcay58 - 22 Eylül 2012 - 13:17:54
Ya ben sorunumu anlatamadım galiba ben ubuntuyu kurdum sonra sonra ek sürücüler yardımıyla rastgele bir ekran kartı sürücüsü kurdum işte ne olduysa ekran kartı sürücüsünü kurduktan sonra oldu fn tuşları çalışmamaya başladı.

İşte, tam da bu nedenle bir başlıkta bir sorun konuşulsun istiyoruz. İlk iletini okuduğumda sürücülerden dolayı Fn tuşlarının çalışmadığını anlayamadım meselâ ben.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.