[Çözüldü] Aegisub açılırken "Hotkey Not Defined" hatası veriyor

Başlatan zincir9595, 20 Eylül 2012 - 19:28:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zincir9595

Merhaba, öncelikle Linux'ta yeniyim. Aegisub isimli programı kendi sitesinden indirdim, tar.gz uzantılı dosyayı çıkarttım ve konsol ile manuel olarak yüklemeyi tamamladım (hiçbir depoda bu programı bulamadım). Ancak açmaya çalıştığımda bu hatayı veriyor:

Ayrıca şuan Xubuntu'nun son versiyonunu kullanıyorum, kullanmayanlar için Xfce versiyonunun Gnome'dan pek farkı olmadığını söyleyebilirim (işlev açısından). Bu program benim için çok önemli bir program. Bu sorunu nasıl giderebilirim?

heartsmagic

Uygulama bu hatayı verdikten sonra kapanıyor mu? Şuradan bakılabilir ilgili bir hata var mı diye:
http://devel.aegisub.org/wiki/Bugs
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zincir9595

Baktım ancak öyle bir kayıt yok. Programın resmi forum sitesine de sordum aynı soruyu fakat henüz cevap alamadım. Ayrıca bir depoda program varmış, programı silip depodan kurdum ama sonuç değişmedi.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

if

@zincir9595, Aegisub kullanmak zorunda değilseniz depodan benzeri Gaupol ve subtitleeditor adlı programları kurabilirsiniz.

zincir9595

Cevabınız için teşekkür ederim.

O programlara baktım ancak benim istediğim şey basit bir şekilde altyazı düzenlemek değil, bunun yanında karaoke zamanlamalarını ve kodlarını, stillerini ayarlamak. Bunu yapabilecek bir program varsa tabi ki Aegisub'u kullanmam gerekmez, ancak ben bulamadım. Buna benzer bildiğiniz bir program varsa paylaşırsanız sevinirim.

if

@zincir9595, karaoke zamanları derken ne demek istediğinizi anlayamadım. Videodaki bir sesin daha erken veya geç başlamasını sağlamak mı?

zincir9595

Bildiğiniz karaoke makinesindeki gibi sözlerin söyleneceği zamanı özel efektlerle hece hece göstermeye yarayan bir fonksiyonu vardı Aegisub'un. Mesela bu videolar windows kullanırken benim tarafımdan Aegisub ile hazırlanmıştır, izlerseniz daha iyi anlayabilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=D3ulb5Hjvp0&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=DQ8Opvf_U0M&feature=plcp

Bu da aynı programla hazırlanmış ama efekt kodları üzerinde biraz daha fazla uğraşılmış :) :

http://www.youtube.com/watch?v=FHYvHl-envg

heartsmagic

Anime hatırına bir deneyeyim derlemeyi dedim. Çiğ tavuk yemiş kadar oldum :)

Önce ev dizini içindeki .aegisub-2.1 dizininde bulunan hotkeys.dat dosyası ile uğraştım biraz zira tanımlanmayan kısa yollar var gibiydi. Fakat her tanımladığımda sanki yeni bir tanesi daha boşalıyor gibi hissettiğimden bu şakayı kısa kesmek için aklıma sonradan geldiğine pişman olduğum şu yolu denedim:

LC_ALL=C aegisub-2.1

Uygulama güzel güzel açıldı.

Temizlik yapalım bari ardından :)

sudo xargs -a kurulanlar apt-get remove

Not: Son komut elbette senin için değil :)

####

Bu arada biraz erken sevinmiş olabilirim. Zira uyuglama bende derlenirken pek iç açıcı çıktılar dönmemişti:

* No supported video/audio reader interface was found on your system.
* You will not be able to open any video or audio files in Aegisub
* unless you install a supported video/audio provider.
* You will however still be able to open "dummy" video, ie. a blank,
* virtual video clip with subtitles overlaid.
* Currently we only support one video/audio provider on non-Windows
* systems:
*  - FFmpegSource
*    * http://code.google.com/p/ffmpegsource/

Configure settings
  Install prefix:        /usr/local
  SVN Revision:          6219
  Debug                  no
  CXXFLAGS               -g -O2 -Wall -Wextra -Wno-unused-parameter -Wno-long-long -fpermissive -fno-strict-aliasing -std=c++98 -pipe -O2
  CPPFLAGS               
  LDFLAGS               

Default Settings
  Video Provider:        NONE
  Audio Provider:        NONE
  Subtitle Provider:     NONE
  Audio Player:          oss

Scripting Engines
  auto3 Lua:             no (autodetected)
  auto4 Lua:             no (autodetected)
  auto4 Perl:            no (default)
  auto4 Ruby:            no (default)

Audio Players
  ALSA:                  no (autodetected)
  OpenAL:                no (autodetected)
  OSS:                   yes (autodetected)
  PortAudio:             no (autodetected)
  PulseAudio:            no (autodetected)

A/V Providers
  FFmpegSource:          no (autodetected)

Subtitle Providers:
  libASS                 no (autodetected)

Misc Packages
  Hunspell:              no (autodetected)
  universalchardet:      yes (default)

Bunu hatırlayınca bir video ile deneme yapayım dedim ve cidden sisteminizde video okuyacak aygıt yok gibisinden bir şey söyledi. Zaten yukarıdaki çıktılara bakınca da durum şüphe uyandırıyor, özellikle de ilk bölüm. Non-Windows olan sistemlerde desteklediğimiz tek okuyucu ffmpegsource diyorlar. O da aşağıdaymış:

http://code.google.com/p/ffmpegsource/

Sen de sorun yaşayacaksın muhtemelen. Eğer yaşarsan yukarıdaki uygulamayı bir şekilde edinip kurman ya da derlemen lazım. Tabi onu derledikten sonra  aegisub'ı da tekrar derlemen gerekebilir :)

####

ffmpegsource denen şey depolarda varmış. Paketler şunlar:
ffmsindex libffms2-2 libffms2-dev

Sondaki dev paketi gerekli midir bilmiyorum ama ben daha fazla uğraşmamak için kurdum :) Sonra aegisub'ı tekrar derledim. Bu sefer configure aşamasında
Default Settings
  Video Provider:        ffmpegsource
  Audio Provider:        ffmpegsource
  Subtitle Provider:     NONE
  Audio Player:          oss

dedi bana. Tekrar denedim uygulamayı, iki sıkıntı mevcut.

1. Videoyu açıyor ama ses yok. Bunun nedeni de derleme yaparken Alsa nedeniyle OSS kullanması. Haliyle ya benim OSS denemem lazım ya da derleme aşamalarında alsa seçilebiliyor mu bakmam lazım.
2. Video açarken alt yazı desteği olmadığından bahsediyor. Haricen bir alt yazı açma yeri var uygulamada ancak bu iş görür mü görmez mi uygulamayı tanımadığım için bir şey söyleyemiyorum.

Bu söylediklerime ne yazık ki şu saatte daha fazla bakamıyorum, anime hatırı için bile olsa :) Sana biraz yol gösterebilir belki son söylediklerim. Alt yazı meselesi sorun değilse ses sorunu için söylediğim şekilde önce alsa ile derlenebiliyor mu diye bakman lazım galiba.

####

Son bir gayretle şunu gördüm :)

./configure --help | grep alsa
--without-alsa          build without ALSA audio provider. (default: auto)
--with-player-audio=(alsa|openal|portaudio|pulseaudio)

pulseaudio için şansımı denedim, derledim. Olmadı, sonra gördüm ki bu uygulamada bir de ayrıca "audio" bölümü var. Videodan aç dedim sesi, ısrarla şunu söyledi:
Alıntı YapOSS player: opening device failed

Acaba dedim pulseaudio ile derlediğim için mi böyle söylüyor, döndüm tekrar normal derlemeye bir de öyle denedim yine olmadı. Sonra Alsa ile denedim, tam bu deneme esnasında da altta başka bir çıktı gördüm:

Alıntı YapAudio Players
  ALSA:                  no (autodetected)
  OpenAL:                no (autodetected)
  OSS:                   yes (autodetected)
  PortAudio:             no (autodetected)
  PulseAudio:            no (autodetected)

Yani bu meret şu an Alsa ile derle desen bile görmüyor sistemdeki alsayı. Ayrıca bunu gördükten sonra alt yazı sorununun da libass ile ilgili olduğunu görüp, şu paketleri yükledim:
libass-dev libenca-dev libfribidi-dev

Alt yazı sorunu çözüldü ancak ses sorunu devam ediyor. Artık cidden bırakıyorum :)

Şu aşamadan sonra senin neden Alsa ile derlememize rağmen sistemde hiç görmediğini araştırman gerekiyor.

zincir9595

Çok teşekkür ederim, gerçekten çok uğraşmışsınız  heartsmagic.

Söylediklerinizi yaptım, ben de sizinle aynı aşamadayım :)

Bir de anlamadığım bir şey var, neden derlenmemiş ve çalışmayan halini depolara yüklüyorlar acaba?  :-\

Edit: Çok özür dilerim, umarım kızmazsınız :) Nasıl olsa Wine ile çalışmaz diye denememiştim onunla ama biraz önce normal setupını indirerek Wine ile kurdum ve sorunsuz çalıştı, her şeyini kontrol ettim, Windows'takinden farkı yok, hatta daha hızlı çalışıyor. Zahmet verdiğim için özür dilerim, önce denemem gerekirdi...

NOT: Portable versiyonu Wine ile çalışmıyor, normal setup.exe dosyasını Wine ile kurduğunuzda çalışıyor.

heartsmagic

Keşke doğal yollardan da çalıştırabilseydik, en azından güzel bir [Nasıl] belgesi çıkartırdık bu uygulama için :)
Şu aşamada başlığı etiketlesek mi etiketlemesek mi diye arada kaldım zira çözüm doğrudan gelmedi, Wine ile sağlandı.

zincir9595

Bana linux debian için yazılmış ve hatta depolara yüklenmiş bir uygulamanın bir türlü çalıştırılamayıp Wine ile çalıştırılması çok garip geldi açıkçası :) Ben yine de çeşitli yollar deneyerek linux versiyonunu çalıştırmaya çalışacağım, başarabilirsem yazarım buraya :)

krwlng

Ben Arch üzerinde Aegisub uygulamasını AUR depolarından kurup kullanmıştım sorunsuz şekilde, bu Hotkey hatasını ben de aldım fakat "LC_ALL=C" parametresi ile bu sorunu aşmıştım, başka da hiçbir sorun yaşamadım. Ubuntu üzerinde kurup denemedim, fakat Arch ile Ubuntu arasında bu kadar fazla fark olacağını da düşünmüyordum açıkçası.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic

Alıntı yapılan: zincir9595 - 23 Eylül 2012 - 07:36:24
Bana linux debian için yazılmış ve hatta depolara yüklenmiş bir uygulamanın bir türlü çalıştırılamayıp Wine ile çalıştırılması çok garip geldi açıkçası :) Ben yine de çeşitli yollar deneyerek linux versiyonunu çalıştırmaya çalışacağım, başarabilirsem yazarım buraya :)

Sorun izah ettiğim şekilde, şu an uygulama OSS arıyor çalışan ses sistemi/sunucusu olarak. Onu değiştirmenin bir yolu varsa bakınmak gerekiyor. Ayrıca sen paketlenmiş halini nereden indirmiştin?

@krwlng, kullandığın Arch OSS mi kullanıyor ALSA/Pulseaudio mu?

krwlng

@heartmagic, şuan kullanmıyorum 12.04 çıkmadan önce kullanıyordum ama ALSA kullanıyordum fakat OSS ses desteği paketi ile birlikte derlemiştim.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic