ATI Radeon 3850 sorunu

Başlatan CooLEs, 21 Eylül 2008 - 16:47:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eldirr

xorg.conf dosyasınızı buraya kopyalayıp yapıştırabilir misiniz? Son haline bir bakalım.

CooLEs

açıldı :S herşey normal driver kısmında da yazmam gereknler yazıyor xorg dosyasında. anlamadım.yaptığım tek şey kurtarma modunda açıp paketleri düzelt dedim sonra yeniden başlatınca açıldı ekran kartı tanımlı gözüküyor.bakalım bi kaçkez daha yeniden başlatalım bi sorun değişecekmi acaba

eldirr

Paketleri düzeltmek işe yarayabilir eğer yüklerken bir sorun çıktıysa. Ama bence yine de xorg.conf dosyanızı bizlerle paylaşın. Daha sonra bu başlığa gelen arkadaşlar da faydalanır böylece.

Ayrıca fglrxinfo çıktısında ATI olarak mı geçiyor? Masa üstü efektlerini açabiliyor musunuz?

CooLEs

evet çıktıda ati olarak geçiyordu.ekran kartının modeli felan herşey normaldi.yeniden başlatınca sistem açılmadı yine.siyah ekrana düştü.yani şifre yeride gelmedi.çıldıracam ya şu an livecd den yazıyorum.napacam bilmiyorum.isterseniz sistemi yeniden yükleyim sonra beraber yapalım?yokmu msnınız felan ?

eldirr

Yok sistemi yeniden yüklemekle çözülecek bir şey değil bu. Ayarlarıyla oynanarak hallolabiliyor.

İşin ilginç kısmı ekran kartınızla ilgili çok fazla da problem yaşayan göremedim google'da. Bir noktayı atlıyoruz heralde.

Bir de şunu deneyelim. Yine live cd'de kalın. Yine xorg.conf dosyanızı açıp aşağıdaki satırlardan eksik olanları  ekleyin mevcut olanları değiştirin.;

Driver      "ati"
Option "BusType" "PCI"
Option "XAANOffScreenPixmaps" "True"
Option "MigrationHeuristic" "greedy"

Daha sonra ctrl + alt + backspace'e basın, grafiksel ara yüz tekrar başlayacak. Bir de öyle bakın masa üstü efektlerini açabiliyor musunuz diye.

CooLEs

5 tane xorg dosyası yaratmış bu arkada:S içlerinden 2 tanesi normal gözükmesi gerekn yani ati yazılarını içeren diğerleri normal ayarlar

eldirr

O 5 taneden 4 tanesi yedektir büyük ihtimalle.

İsmi sadece xorg.conf olan dosyayı değiştirmeniz gerekiyor sizin.

CooLEs

Bu optionları hangi ayar altında gireceğim? Bir de 5 tane xorg dosyası var, hangisine gireyim anlamadım.

CooLEs

İzin vermiyor bana bir şey değiştirmeme. Nasıl izin verdireceğiz?

eldirr

Uç birimden aşağıdaki komutla açarsanız izin verir;

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

CooLEs

xorg u nırmal olması gerekenle komple değiştirdim sistemi yeniden başlattım açıldı.sonra tekrar deneme amaçlı yeniden başlattım sistemi gene açılmadı.gıcık aldım ya

CooLEs

yapılacak başka bişey yokmu artık ? Xorgu olması gerektiği gibi komple değiştirdim.yeniden başlattım açıldı.deneme amaçlı yeniden başlattım açıldıktan sonra tekrar gitti şifre ekranı gelmiyor. sorun neyden kaynaklanıyor olabilir?

CooLEs

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "ServerLayout"
Identifier     "Default Layout"
Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier  "Generic Keyboard"
Driver      "kbd"
Option     "XkbRules" "xorg"
Option     "XkbModel" "pc105"
Option     "XkbLayout" "tr"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier  "Configured Mouse"
Driver      "mouse"
Option     "CorePointer"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
Driver      "fglrx"
BusID       "PCI:7:0:0"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
Device     "aticonfig-Device[0]-0"
Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
EndSubSection
EndSection

CooLEs

xorg dosyasının çıktısı bu şekilde.ubuntuyu açabildim ama yine kurtarma konsoluna gelip bozuk paketleri düzenle dedim şimdi yeniden başlatmayı deniyeceğim umarım bir sorun olmaz umarım yeniden başlatınca açılır tekrar

CooLEs

sanki sorun çözüldü gibi bi kaç defa yeniden başlattım.masaüstü efeklerini ekstraya getirdim.yeniden başlattım tekrar.normal açılıyor artık.umarım böyle devam eder

eldirr

Peki, bir süre daha kullanın, eğer hala sorun çıkmazsa başlığı çözüldü olarak işaretleyelim.

Çözüm ATI'nin sitesinden indirilen sürücülerin el ile kurulması ile sağlandı di mi son olarak?

CooLEs

sorun çözülmedi.ekran kartı tamam gibi gözüküyor ama ekran kartını yüklerken başka sorunlar ortaya çıkıyor.mesela root olarak görmüyor beni.bide sistem açılmıyor arada sırada.açılmadığı zamanlar kurtarma konsoluna gidiyorum bozuk paketleri düzelt diyorum ondan sonra açılıyor ne zaman bozuk paketleri düzel dediysem bana sadece 2.86.ds1.14.1ubuntu45_i386.deb paketini düzeltiyor ondan sonra sistem açılıyor.sistem açılınca root olarak açmıyor.bide sistem açıldıktan sonra alt+tab yapınca açık olan programlar sadece beyaz gözüküyor.ne yapmam lazım?

CooLEs

daha yeni okudum sizin iletiyi.ekran kartına baktığım zaman kullanımda diyor eve yanındaki kutu işaretli olarak gözüküyor.ama dediğim alt+tab yaptığım zaman açık olan programlar sadece beyaz gözüküyor.masaüstü efekleride en alttatinke işaretli.normalde de aynısını yapıyor.bilgisyarı yeniden başlatim diyorum sistem açılmıyor.kurtarma konsoluna geççiyorum bozuk paketleri onar diyorum.ondan sonra yeniden başlatıyorum açılıyor ama bu ssefer root olamıyorum.yeniden başlattığım zaman ise yine sistem açılmıyor.şifre ekranına gelecekken ekran simsiyah görüntü yok.yeniden kurtarma konsolu bozuk paketleri onar....ondan sonra yine açılıyor.bide sistem açık iken oturumu kapat yada kullanıcı değiştir dediğimde de aynı sorun olur.yani ekran kararıyor öle kalıyor.sorunlar bunlar kısacası.bende sürekli araştırıyorum ama bişe bulamıyorum

CooLEs

acaba bu işe yararmı?

Hang at logout

If you experience hangs when logging out (of X) it is probably due to the /etc/ati/authatieventsd.sh script looking for X authorisation files in the wrong place when it starts up. You can kill the hanging authatieventsd.sh processes from a console tty to allow the shutdown of the X server. This can be fixed permanently with:

sudo mkdir -p /var/lib/xdm/authdir
sudo ln -s /var/run/xauth /var/lib/xdm/authdir/authfiles

If that doesn't work then you can disable atieventsd with this command:

sudo /usr/sbin/update-rc.d -f atieventsd remove

CooLEs

artık bozuk paketleri onar dediğimde de açılmıyor  :-[ ama sürekli yaptığı işlemi yazayım ben size.herzaman bunu yapıyor

(reading database...99629 files and directories currently installed)
Preparing to replace e2fsprogs 1.40.8-2ubuntu2 (using .../e2fsprogs_1.40.8-2ubuntu2-i386.deb)
unpacking replacement e2fsprogs...
Setting up e2fsprogs (1.40.8-2ubuntu2)...
(reading database...99629 files and directories currently installed)

Preparing to replace initscripts 2.86.ds1.14.1ubuntu45 (using.../initscripts-2.86.ds1-14.1ubuntu45-i386.deb)...
unpacking replacement (2.86.ds1-14.1ubuntu45)...

Finished please Press ENTER

CooLEs

eldirr usta noldu ya? yokmu bir çözümün ?cvp bekliyorum senden

eldirr

Alıntı yapılan: CooLEs - 23 Eylül 2008 - 16:27:59
daha yeni okudum sizin iletiyi.ekran kartına baktığım zaman kullanımda diyor eve yanındaki kutu işaretli olarak gözüküyor.ama dediğim alt+tab yaptığım zaman açık olan programlar sadece beyaz gözüküyor.masaüstü efekleride en alttatinke işaretli.normalde de aynısını yapıyor.bilgisyarı yeniden başlatim diyorum sistem açılmıyor.kurtarma konsoluna geççiyorum bozuk paketleri onar diyorum.ondan sonra yeniden başlatıyorum açılıyor ama bu ssefer root olamıyorum.yeniden başlattığım zaman ise yine sistem açılmıyor.şifre ekranına gelecekken ekran simsiyah görüntü yok.yeniden kurtarma konsolu bozuk paketleri onar....ondan sonra yine açılıyor.bide sistem açık iken oturumu kapat * ya da kullanıcı değiştir dediğimde de aynı sorun olur.yani ekran kararıyor öle kalıyor.sorunlar bunlar kısacası.bende sürekli araştırıyorum ama bişe bulamıyorum

Hala ekran kartının yüklenmesi ile ilgili bazı sıkıntılar var belli ki, alt + tab yapınca programların beyaz gözükmesi vb. olmaması gereken şeyler. Bu paketlerin sanki bizimle pek alakası yokmuş gibi geldi, çokta emin değilim ama. Başka bir arkadaş bunu teyit ederse memnun olurum.

Ortalık pek bir karışmış gibi duruyor ekran kartınız konusunda. O yüzden önce bir ne hatalar var onlara bakmamız gerekiyor.

cat /var/log/Xorg.0.log | grep WW

ve

cat /var/log/Xorg.0.log | grep EE
komutlarının çıktılarını buraya ekleyebilir misiniz?

CooLEs

sistem açılmıyor bu komutların çıktılarını nasıl buraya ekleyim sistem açılmıyor :S elle yazacaz artık napalım.şu sorun hallolsunda bişe istemiyorum

CooLEs

bişe geldi aklıma
Kod:sudo gedit /etc/default/linux-restricted-modules-common

"DISABLED_MODULES" satırına "fglrx", ekleyin. Dosyayı kaydedip, kapatın.

bu "dısable modul satırına fglrx ekleyin diyor.ben o komutu yazınca açılan ekranda 2 yerde disable modules diye yer war hangisine eklicez? alttakinemi yukardakinemi?

eldirr

2 tane olmaması lazım aslında. Biri bir hata sonucu oluşmuş olmalı. Alttaki DISABLED_MODULES satırını silip, üstteki içerisine yazmayı deneyin.