[Çözüldü] İşlem İşlemleri

Başlatan BerkAlka, 06 Ekim 2012 - 18:49:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BerkAlka

Selamlar, işim gereği bazı kendim açtığım işlemleri (programları) arka plana ve "bağımsız" olarak almam gerekiyor. Yani hem arka planda çalışması hem de ben SSH'ten çıktığında kapanmaması gerekiyor. Araştırmalarıma rağmen düzgün ve anlaşılır bir dilde anlatan bulamadım. Gerçekten önemli ve acil bir şey benim için. Ne yapmam gerekiyor?

ersinkandemir

Komutların sonuna "&" eklemeyi denediniz mi? Örneğin: "ping 192.168.1.1 -c 50 &"
Where there's a shell, there's a way.

BerkAlka

Öyle denedim, fakat SSH'tan çıkınca işlem kapandı. (Oyun sunucusu kuruyorum)

ersinkandemir

"nohup islem_ismi -parametre -vs -vs &" dener misiniz?
http://en.wikipedia.org/wiki/Nohup
Where there's a shell, there's a way.

BerkAlka

Denedim ve sonuç bu: FAIL

root@MC:~# ps
  PID TTY          TIME CMD
1602 pts/0    00:00:00 bash
1687 pts/0    00:00:01 java
1701 pts/0    00:00:00 sh
1703 pts/0    00:00:00 stty
1830 pts/0    00:00:00 ps
root@MC:~#

Nohup kaydı:

195 recipes
27 achievements
195 recipes
27 achievements

Böyle çıkmaması gerekiyor açılırken.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

BerkAlka

İndirdim, baktım yazının uzunluğundan üşengeçliğim tuttu bildiğiniz, klasik Linux tabanlı SA-MP adlı sunucuyu başarıyla arka planda çalıştırdım oturumsuz. Fakat JAVA ya çöküyor ya da başka bir şey.

heartsmagic

Sonuç olarak bu başlığı açmana sebep olan sorununu/merakını giderdin mi?

BerkAlka

Hayır, bunun kısa bir cevabı yok mu. Ordaki makaleden tek anladığım SSH veya Terminalde birden fazla pencere açmak sanırım. Sorunumla alakalı bir şey göremedim.

heartsmagic

@BerkAlka, insanlar vakit ayırıp güzel güzel bir şeyler yazıyor ancak sen -kendi söyleminle- işi tembelliğe vuruyor, üşeniyor sonra da kısa bir cevap bekliyorsun.

Tembelliği bırakır da yazıya göz gezdirirsen bizden çok kendine iyilik yapmış olursun. Hiç olmadı kendinle ilgili bölümü bulur, orayı okursun. Bu bile daha az tembellik yapmak demektir. Daha az üşengeçliğe vurduğunda sorununla alakalı bölümü bulacağını düşünüyorum. Zira geçtim senin sorduğun sorunun cevabının olmamasını, örnekleri bile var.

BerkAlka

Tamam kusura bakmayın benim kusurum, yarın sabah ilk işim okumak olacak.

heartsmagic

İşin gereği sık sık SSH üzerinden uzak bir sunucuya/makineye erişecek ve iş göreceksen zaten Screen veya Tmux gibi uygulamalar olmazsa olmazların arasına girecektir. Bu nedenle sadece şu an istediğin sorunun cevabını değil, bu uygulamaları öğrenmen sana büyük yarar sağlayacaktır. Tmux daha "modern" bir uygulama olduğu için onu önerdim sana, eğer istiyorsan çok eskilerden gelen Screen uygulamasına da bakabilirsin, fakat bence gerek yok.

cagriemer

nohup arkaplanda calistirdiktan sonra ssh oturumunu kapandiginizda sureclerin devam etmesi icin o terminalden ayirmaniz gerekmekte. Bunu da disown komutuyla yapiyorsunuz. Ornegin bir programi arkaplanda baslatmayi unuttunuz. Islem sirasi su sekilde olur.

./programim
^Z (ctrl+z)
bg
disown

Fakat disown ettiginiz bir surecle yeniden etkilesime girmek deveye hendek atlatmaktan daha zor. O yuzden screen ya da tmux onerilir zaten.

BerkAlka

nohup java -blah -blah -jar craftbukkitçjar

Bu komutu yazdım ve SSH'tan çıktım, çalışmaya devam etti. Zaten o işleme zırt pırt bakmam gerekmiyor, kalıcı kalması gerekiyor. Gerektiğinde işlemi öldürürüm. Sağolun tekrar, birde SCREEN biraz ilgi çekici geldi bakacağım.

Birde TMUX'a göz attım, yükledim karıştırdım. Dünyada icat edilmiş en iyi şeylerden birisi, bayıldım buna. Ellerinize sağlık.

burk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Ekim 2012 - 19:54:23
Sonuç olarak bu başlığı açmana sebep olan sorununu/merakını giderdin mi?