[Çözüldü] Ubuntu 32Bit'ten ayarları ve programları yedekleyip 64-Bit'e geçmek

Başlatan ercnynr, 18 Eylül 2012 - 19:09:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ercnynr

Öncelikle merhaba. Benim sorum; bilgisayarım da 32-Bit Ubuntu 12.04 yüklü. Sistem üzerinde bazı özelleştirmeler yaptım.(Tema tasarımı, font değişimi vb.) Ayrıca birçok program kurdum. İşlemci mimarim 64-Bit desteklediği için kurmaya karar verdim. Çünkü performansı artar diye düşünüyorum bilgisayarın.(Yanlış düşünüyorsam eğer bilgilendirin.Yani bir değişiklik olur mu acaba?) Şimdi 64-Bit'e geçtiğimde ben bunları tekrar kurmakla, komutları tekrar aramakla uğraşmak istemiyorum. Bu ayarları ve programları yedekleyip olduğu gibi geçtiğim sisteme yüklemem mümkün mü acaba?(Umarım açıklayıcı olmuştur.)
     İlgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

matrax_41

Kullanıcı dizinindeki (home)  dizinindeki kullanıcı ayarlarını yedeklersen ayarlarını aktarabilirsin yeni sisteme. Ama programları yedeklemen mümkün değil sanırım.

heartsmagic

Ayrıca şu anki sisteminden memnunsan 64bit kurman şart değil. Çok belirli düzeyde başarım artışı görmeyeceksin son kullanıcı olarak. Fakat grafik uygulamalarını ağırlıkla kullanıyorsan, ne bileyim "render" falan yapıyorsan veya buna benzer ağır hesaplama işlemleri yapılan bir uygulamaya sahipsen ancak o zaman düşünebilirsin tabi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ercnynr

Alıntı yapılan: matrax_41 - 18 Eylül 2012 - 20:20:09
Kullanıcı dizinindeki (home)  dizinindeki kullanıcı ayarlarını yedeklersen ayarlarını aktarabilirsin yeni sisteme. Ama programları yedeklemen mümkün değil sanırım.

home dizinine baktım ama sadece belgeler, videolar falan var. Ayarların olduğu klasör veya dosya göremedim.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Eylül 2012 - 01:11:10
Ayrıca şu anki sisteminden memnunsan 64bit kurman şart değil. Çok belirli düzeyde başarım artışı görmeyeceksin son kullanıcı olarak. Fakat grafik uygulamalarını ağırlıkla kullanıyorsan, ne bileyim "render" falan yapıyorsan veya buna benzer ağır hesaplama işlemleri yapılan bir uygulamaya sahipsen ancak o zaman düşünebilirsin tabi.

Grafik uygulamaları kullanmıyorum.Eğer gözle görülür bir performans artışı sağlamayacaksa şu anki sistemim güzel ve memnunum. Bir arkadaş bana 64Bit kurarsam performans artışı olabileceğini söyledi. Peki 3B oyunlarda performans olarak artış sağlar mı? Gerçi şimdi de iyi ama farkedilir derecede başarım artışı gösterekse bir seçenek olarak durabilir.

travego0403

Kullanıcı dizininde CTRL-h veya gizli dosyaları göster dedikten sonra gözükür ayar dosyaları. Program ayarlarını bu şekilde teorik olarak aktarabilirsin ama pratikte farklı sorunlarla karşılaşabilirsin. Programlar derlenirken 32 veya 64 bitte çalışmasına göre derlenir.  Teorik olarakta 64 bit 32 bit için olan programlarıda çalıştırır ama yine sorunlar olabilir. Bu yüzden programların yedeklenip, 64 bite kurulması pek  mümkün görünmüyor. Sonuçta 32 ve 64 bit iki çok farklı mimariler.

@heartsmagic bahsetmiş, eğer 'render', büyük programların kaynak kodunu derleme gibi işlemler yapmıyorsan 64 bitin farkını anlayamazsın. 64 bit 32 bite göre daha fazla Ram bellek adresler ve kullanabilir. Artık Ubuntu 32 bitinde 2 GB üzerindeki belleği adresleyebildiği  söyleniyor. Benim belleğim 2 GB olduğu için durumu denemedim. Sözün kısası 32 bit üzerinde sorununuz yoksa bir yere kıpırdamayın. Eğer ilerde yeniden Ubuntu yükleme ihtiyacınız olur o zaman 64 bir kurar bakarsınız. 32 bit 64 bit arasındaki fark herhalde insanda psikolojik bir etki oluşturuyor sanırım. :) Ben bir fark göremedim. Sizde merakınızı gidermek istiyorsanız deneyip göreceksiniz.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

ercnynr

Alıntı yapılan: travego0403 - 19 Eylül 2012 - 10:40:00
Sözün kısası 32 bit üzerinde sorununuz yoksa bir yere kıpırdamayın. Eğer ilerde yeniden Ubuntu yükleme ihtiyacınız olur o zaman 64 bir kurar bakarsınız. 32 bit 64 bit arasındaki fark herhalde insanda psikolojik bir etki oluşturuyor sanırım. :) Ben bir fark göremedim. Sizde merakınızı gidermek istiyorsanız deneyip göreceksiniz.

32Bit üzerinde bir sorunum yok.Herşey düzgün çalışıyor.Aynen dediğiniz gibi psikolojik bir etki oluşturuyor acaba fark eder mi diye :) Ama madem pek bir fark olmayacak, şu anki sistemim gayet güzel ve düzgün. O zaman kurmanın bir anlamıda yok sanırım. Hepinize ilginiz için teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Eylül 2012 - 11:04:12

Bu arada çözüldü etiketini nasıl yapıyoruz :)

travego0403

İlk iletinizi düzenlemeye girin. Başlığın olduğu yerde bir buton gözükmesi lazım "Çözüldü" diye, ona tıklayıp kaydedin.  ;)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

if