.İso Açma

Başlatan kzltp66, 17 Eylül 2012 - 09:29:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kzltp66

Arkadaşlar gecen gün .iso uzantılı dosya indirdim fakat açmak için uğraştım açamadım yardımcı olursanız sevinirim(gnome classic)

Kullandığım program:AcetoneISO

Ninoslayer

İlk önce bir terminal açıp iso dosyasının bulunduğu yere "cd" komutu ile geçiyoruz. İso dosyasının "İndirilenler" de olduğunun varsayarsak;
cd İndirilenler
komutunu veriyoruz. Sonra iso dosyasını bağlamak için /media klasörünün içinde bir dosya oluşturuyoruz. Bunun için istediğimiz dosya adını koyabiliriz.
sudo mkdir /media/dosyaadi
Buarada dosya adi yerine istediğimizi yazıyoruz. Bu komuttan sonra, artık iso dosyasımızı bağlıyoruz;
sudo mount baglamakistedigimizdosya.iso /media/dosyaadi
Buradaki baglamakistedigimizdosya yerine iso dosyamızın adını veriyoruz ve dosyaadi yerinede daha önce yarattığımız /media altındaki klasörü kullanıyoruz. Artık iso dosyası baglamış olur ve nautilusta yan tarafta çıkar.

Bu terminelden yapılma şeklidir. Yazılım merkezinden "iso" diye aratırsan karşına bir sürü program çıkar "iso mount" gibi bunları da bir görsel arayüz istiyorsan kullanabilirsin.

burk

@kzltp66 forumda onlarca konu var, lütfen konu açmadan önce arama yapın.

kzltp66

Arkadaşlar çok saçma olacak ama ben iso kalıbını programa yerleştirdim ama cd-rom'un yerini bulamadım
:S ingilizce kullanıyorum ingilizcemde kötü biraz

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Eylül 2012 - 11:32:18

Ayrıca uçbirim komutlarınıda denedim cd-rom yok hatası veriyor (dizüstü bilgisayar kullanıyorum)

Ninoslayer

Anladığım kadarı ile senin kullandığın o program iso'yu cd kalıbına yerleştiriyor. Sen ubuntu yazılım merkezinden iso mount diye arat. Veya dediğim terminal yöntemi kullan en iyi o bence.

krwlng

@kzltp66, Acetoneiso kalıpları farklı bir şekilde bağlıyor, cd veya dvd olarak değil de bir sabit disk gibi gösteriyor. Kalıbı bağladıktan sonra otomatik olarak "1" isimli bir sürücü oluşması lazım, eğer oluşmuyorsa kalıpta bir sorun olabilir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

kzltp66

Oluşan sürücüyü nerde göreceğim?

krwlng

Alıntı yapılan: kzltp66 - 17 Eylül 2012 - 14:31:34
Oluşan sürücüyü nerde göreceğim?

Dosya yöneticisinde.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic

sudo mkdir /media/iso
sudo mount -o loop nerede_bu_iso /media/iso
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmettepe

[mention=431047]@Ninoslayer[/mention]

Teşekkürler. mesaj uzerinden 9 yıl geçmiş fakat anlatım sorunsuz çalışıyor

sudo umount 1.iso /media/dosyaadi

ilede isoyu cikariyormuşuz. ilerde lazim olur, buraya bakarim zira kesin unuturum komutu 😊