[Çözüldü] Extreme Tux Racer Başlatma Sorunu

Başlatan djfurkan13, 14 Eylül 2012 - 17:20:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

djfurkan13

Öncelikle herkese iyi günler,

Yaklaşık 6 yıl boyunca hep Windows kullanmışımdır ve 3 gün önce ise ana sistemime ilk kez Linux Ubuntu işletim sistemi kurdum ve bu konuda çok acemi sayılırım. Sorunuma gelecek olursa bu sabah Ubuntu Yazılım Merkezi'nden "Extreme Tux Racer" oyununu kurdum ve ilkin de oyunu açtım. Ayarlarda ise bir kaç değişiklik yapmak istedim özellikle çözünürlüğü monitörümün desteklediği maksimum 1366x768 (16:9) yaptım. Çözünürlük değişikliği yaptıkdan sonra oyunun görüntüsü tam ekran modunda bir kısmını gösteriyordu ve çıkış yaptım uygulamadan. Sonra tekrar çalıştırmak istedim ve hiç bir şekilde reaksiyon vermiyor. Oyunu kaldırıp tekrar yüklüyorum yinede aynı sorun devam ediyor. İngilizce makalelerinde anladığım kadarı ile sanırım "geniş ekranları" desteklemiyormuş. Bu arada ingilizcem ise orta seviyededir. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok memnun olurum, teşekkürler...

6ng4n

uygulamanın ayar klasörlerini kaldırmıyordur silme işlemi. Nautilus(dosya yöneticisi) altında Ctrl+H ile gizli dosyaları gösterir. Yanılmıyorsam .etracer adlı klasörü silmeyi dener misiniz?

djfurkan13

Sorunu çözdüm. Verdiğin bilgi için teşekkürler. Birde oyunun açılmama sebebinide bulmuş oldum. Nedeni ise FSAA ayarını etkinleşirip çıkış yaptıktan sonra oyuna girmiyor. Sonra diğer yabancı sayfalara gözattım ve "Uçbirim'e" şunu yazarak dediğiniz ayarlar bölümüne ulaşmış oldum: gedit ~/.etracer/options Kaynağına ulaştıktan sonra kendimce FSAA satırına ulaşarak orada dikkatimi çeken "enable" yazmaları idi. Onları "disable" yazarak sorunu dediğim gibi kendimce çözmülş oldum fakat seninde yardımın epeyce dokundu. Dolayısıyla ilk Linux kullanımda yeni bir şey öğrenmiş oldum (CTRL+H = Gizli klasör ve dosyaları göster). Bu arada masaüstü bilgisayarım var. Kaynağında disable yapmadan önce en kestirme yol olarak çareyi tek çekirdekli AMD tabanlı masaüstü bilgisayarımda yukarıda belirtmiş olduğum kodu yazarak oradaki kaynakları "Metin Düzenleyici" ile USB flash belleğime farklı kaydedip 8 çekirdekli laptopuma bütün kodları "tümünü seç - kopyala - orijinal dosyanın içeriğini flash bellekteki kodları yapıştırdım " ve sorun çözüldü. Birde açmamasının sebebide laptopumda "optimus" (çift ekran kartı) sistemi gömülü (Intel Graphics + Nvidia GeForce 610M). Sanırım Intel'in ekran kartını kullanıyor birincil olarak, çünkü ek çekirdekli masaüstü bilgisyarımda FSAA ayarı açıkta olsa çalışıyor. Nedeni ise orada tek ekran kartı olmasından sanırım çalışıyor. Dolayısı ile birincil Intel HD Graphics dezavantaj gibi görünüyor bana. Yinede bilgini ve yardımın için çok teşekkürler...

heartsmagic

Çözülen başlıklarımız için lütfen: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

djfurkan13

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Eylül 2012 - 03:33:57
Çözülen başlıklarımız için lütfen: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0
Forum'da henüz yeni olduğum için farketmemiş olabilirim. Bilgi için teşekkür ederim...

heartsmagic

Farketmemiş olman hiç sorun değil @djfurkan13.
Etiket için teşekkürler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.