Windows xp grup 2 kurulmuyor!

Başlatan oguzhan mobile, 13 Eylül 2012 - 20:19:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oguzhan mobile

Geçenlerde windows 7 yi tekrar kurduğumda live cd ile grup ikiyi aşağıdaki yöntemle kurmuştum. yöntemim:
Alıntı YapCanlı cd ile makinanıza tekrar grub2 kurulumu yapmak istiyorsanız öncelikle sisteminizin sabit disk üzerindeki yerini öğrenmelisiniz:

Kod:

sudo fdisk -l

Örneğimizde, bu alanın /dev/sda5 olduğunu kabul edelim.

Bölümümüzü sisteme bağlayalım:

Kod:

sudo mount /dev/sda5 /mnt

Diğer bölümleri de sisteme ekleyelim:

Kod:

sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo mount --bind /dev/pts  /mnt/dev/pts
sudo mount --bind /proc /mnt/proc
sudo mount --bind /sys  /mnt/sys

Chroot ile kök dizinimizi değiştirelim:

Kod:

sudo chroot /mnt

Artık grub2'mizi tekrar mbr üzerine yazabiliriz:

Kod:

grub-install /dev/sda

Yazılıp yazılmadığını kontrol edin:

Kod:

grub-install --recheck /dev/sda

Şayet hata vermediyse, işlem tamamdır.

Control+D tuşu ile chroot uygulamasından çıkıyoruz. Sırasıyla aşağıdaki komutları vererek sistemi yeniden başlatabilirsiniz:

Kod:

sudo umount /mnt/dev/pts
sudo umount /mnt/dev
sudo umount /mnt/proc
sudo umount /mnt/sys
sudo umount /mnt
sudo reboot

fakat bugün windows xp yükledim benim bilgisayar eski tip driverleri orjinal kendi driverleri olsun diye. Ama  grub-install /dev/sda yazısına geldiğimde /usr/sbin/grub-setup: warn: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it..
/usr/sbin/grub-setup: warn: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged..
/usr/sbin/grub-setup: error: if you really want blocklists, use --force.
hatasını alıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Ayriyetten ubuntu hala duruyor. kurulum ekranına baktığımda dosyalar hala yer kaplıyor sadece grup kurulumu lazım. Lütfen neden xp ye geçtin gibi cevaplar yazmayın. Benim gibi durumda kalan arkadaşlara bu konular lazım oluyor. Yardımlarınızı bekliyorum saolun.

ekremsenturk

Önce
sudo grub-install --rescheck
ile dene.
öylede olmuyorsa
sudo grub-install --force-lba /dev/sda
ile dene.

oguzhan mobile

olmadı. O 20mb lik bölümü artırıp tekrar deneyeceğim windowstan. Çünkü fotmatlayınca grup yüklendi. win7 de 100mb o böüm xp de 20mb

heartsmagic

20MB'lik bölüm nedir?
--force kullandığında sonuç ne oldu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

oguzhan mobile

-- force kodunu grub- install dev/sda yerine mi kullanacagiz.

bytan

O komuta parametre olarak kullanacaksın. Verilen hataya bakınca da yer sorunu gibi görünüyor.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

oguzhan mobile

Alıntı yapılan: bytan - 14 Eylül 2012 - 09:30:13
O komuta parametre olarak kullanacaksın. Verilen hataya bakınca da yer sorunu gibi görünüyor.

yukarıdada yazdım. Windows xp bölümünü siilince grub yuklendi. ama xpyi kurunca tekrar hata veriyor.

bytan

Kurmadan önce ve kurduktan sonraki fdisk -l çıktın ne oluyor? Diskin hangi bölümüne kuruyorsun?

sudo fdisk -l
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

oguzhan mobile

Alıntı yapılan: bytan - 14 Eylül 2012 - 09:45:40
Kurmadan önce ve kurduktan sonraki fdisk -l çıktın ne oluyor? Diskin hangi bölümüne kuruyorsun?

sudo fdisk -l

sudo fdisk -l çıktısı:
ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250058268160 bytes
224 heads, 19 sectors/track, 114754 cylinders, total 488395055 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x43664365

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *          19   102395103    51197542+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2       102398371   488394751   192998190+   f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5       102398373   339898788   118750208    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda6       339900416   343414783     1757184   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda7       343416832   486299647    71441408   83  Linux
/dev/sda8       486301696   488394751     1046528   82  Linux swap / Solaris
ubuntu@ubuntu:~$
   sda 7 de yuklu

ekremsenturk

İki adet Swap bölümün var, bir tanesi gereksiz ( ve zararsız ) Sorun, Windows XP'i /dev/sda7 ye kurmandan kaynaklanıyor. Window işletim sistem'leri mantıksal bölümlerde düzgün çalışmaz ( veya hiç çalışmayabilir )

oguzhan mobile

sda7 de ilan windows degil ubuntu. Ve sorun hala suruyor. win7 mi sart? cozumu bilen yokmu koca forumda?(!)

UykusuzBizon

Sorununuzu çözecek donanıma sahip değilim fakat vereceğim bağlantıyı inceleyebilir misiniz? Belki oradaki çözüm işinize yarar tabii sorununuz aynı ise (Ubuntu, Debian tabanlı fakat aynı çözüm burada direk uygulanabilir mi bir fikrim yok. Bu konularda bilgi sahibi birisi de vereceğim bağlantıyı incelerse iyi olur. İlk etapta uygulamadan sabırla bilen birisinin çevrimiçi olmasını ya da klavye başına dönmesini beklemenizde yarar var :) ).  İnceleyin, buyrun : http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=6&t=55675
Beni doyurmuyor ne para ne sistemin masalı.

heartsmagic

Alıntı yapılan: oguzhan mobile - 14 Eylül 2012 - 22:16:54
sda7 de ilan windows degil ubuntu. Ve sorun hala suruyor. win7 mi sart? cozumu bilen yokmu koca forumda?(!)

Yoktur belki?(!)

Diskte MBR ile ilk bölüm arasında yeterince yer olmadığında görülen bir durummuş bu. fdisk çıktında açıkça görülebiliyor. Normal şartlar altında yanlış bilmiyorsam ekstra bir şeyler yapılmazsa bu bölüm ayrılıyor güzelce. İlk blok 2048'den başlıyor ve Grub güzelce MBR'ye oturabiliyor. Sende ise durum biraz garip. İlk blok 19 olarak görünmekte. Haliyle MBR ile birinci bölüm arasındaki boyut çok küçük.

Diski temiz bir şekilde bölümlemeyi düşünebilirsin. Ayrıca ben hâlâ --force çıktısını merak ediyorum. Uyguladın ve sonuç alamadıysan da lütfen belirt burada bunu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekremsenturk

Alıntı yapılan: StewieGriffin - 14 Eylül 2012 - 23:03:16
Sorununuzu çözecek donanıma sahip değilim fakat vereceğim bağlantıyı inceleyebilir misiniz? Belki oradaki çözüm işinize yarar tabii sorununuz aynı ise (Ubuntu, Debian tabanlı fakat aynı çözüm burada direk uygulanabilir mi bir fikrim yok. Bu konularda bilgi sahibi birisi de vereceğim bağlantıyı incelerse iyi olur. İlk etapta uygulamadan sabırla bilen birisinin çevrimiçi olmasını ya da klavye başına dönmesini beklemenizde yarar var :) ).  İnceleyin, buyrun : http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=6&t=55675

Verdiğin bağlantıdaki anlatımda @oguzhan mobile'ın en başta denediklerinde fazla farklı bir şey yazmıyor. Ve bir sonuç da alınabilmiş değil. En iyisi baştan bir kurulum. Mümkünse (mümkün) önce disk'i tamamen silip, MBR dahil, temizlemek. Gparted ile "disk tablosu oluştur" seçeneği ile MBR dahil, disk temizlenmiş ve yeni bölümler oluşturmaya hazır olur. Önerim: 1. bölüm NTFS (ancak Windows XP NTFS 3G'yi tanımaz) 2. bölüm Ext4 ve 3. bölüm Swap. Sonra önce Windows ve ardından Ubuntu kurulumuna geçersin. (Veya önce Windows XP'yi tüm disk'e kur ve ardından Ubuntu ile yeni bölümler açar, Ubuntu'u kurarsın)

oguzhan mobile

konu kilitlensin yada cozume ulassmasinu bekliyelim ama benim bugun basima feleket geldi. swaplardan birini xp uzerinde sileyi dedim alan bosluga katilir dusuncesiyle. yabanci forumda gormustum ve sonuc husran. butun bolum silindi. O kadar emegim bosa gitti icinde bir suru android kaynak ve kernel vardi. kac aydir uzerinde ugrasiyordum ama hepsi gitti. Kisacasi cozum bulanabilse bile artik cok gec.

matrax_41

Swap bölümlerine bir şey yükleyemezsin. Yani belgelerin swap bölümünde olamaz. Eğer swapı sileyim derken başka bir bölümü sildiysen o başka.