Usb Diskten Ubuntu Yüklemek

Başlatan slowbend, 21 Eylül 2008 - 08:02:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

slowbend

Merhabalar,

Şu sıralar artan Netbook bilgisayarlarda sanıyorum yaşadığımız en büyük sıkıntı, cd rom sürücüsü olmamasından kaynaklı sistem yüklemeleridir. Ya da evinizdeki eski Dizüstü/Masaüstü bilgisayarınıza ubuntu yüklemek istiyorsunuz ve cd rom sürücünüz çalışmıyor. Bu gibi durumlarda kolayca boot edilebilir usb disk hazırlamanız için minik bir programımız var : UNetbootin

Programın hem linux hem windows versiyonları mevcut, ben burda linux versiyonu için gerekli adımları anlatacağım.

Öncelikle programın çalışması için gerekli 2 paketimiz var. mtools ve p7zip-full paketleri. Bunları kurmak için konsolda,

sudo apt-get install mtools

ve

sudo apt-get install p7zip-full

yazarak paketlerin kurulumunu sağlıyoruz.

Ardından http://unetbootin.sourceforge.net/ adresinden Download For Linux a tıklayarak programı indiriyoruz. Program .bin dosyası olarak inecek, .bin dosyalarını sistemimizde çalıştırmak için üstüne sağ tıklayıp properties , ardından permission sekmesine gelip Allow executing file as program seçeneğini işaretliyoruz.

Artık programımızı çift tıklayarak çalıştırabiliriz.

Kolay gelsin.

Sevgi, saygı, linux.

atomkarinca

Yanlış hatırlamıyorsam bu program Ubuntu 8.04'te çalışmıyordu.

slowbend

Alıntı yapılan: atomkarinca - 21 Eylül 2008 - 12:15:37
Yanlış hatırlamıyorsam bu program Ubuntu 8.04'te çalışmıyordu.

Hiç açılmıyor muydu, yoksa disk oluşturma sırasında bir hata mı veriyordu ? Çünkü bende çalışıyor, ancak henüz usb diske yazmadım.

atomkarinca

Program çalışmıyordan kastım USB diske yazdıktan sonra açılışta GRUB'da seçeneği görünmüyor. 7.10'da oluyordu ama 8.04 ne yazık ki olmuyordu.

btermeli

Evet Grub'a eklemedi, elle USB aygıtı nasıl eklerim Grub'a???
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

bytan

Eskide olsa, burada usb diske boot özelliği kazandırmak ve çalıştırmak hakkında bir yazı var. Umarım işinize yarar.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

btermeli

Sanırım sorun şurda;

Alıntı Yapabel ubnentry0
menu label Start Linux Mint
kernel /casper/vmlinuz
append initrd=/casper/initrd.gz file=/cdrom/preseed/mint.seed boot=casper  quiet splash --

label ubnentry1
menu label Start Linux Mint in compatibility mode
kernel /casper/vmlinuz
append initrd=/casper/initrd.gz file=/cdrom/preseed/mint.seed boot=casper xforcevesa  ramdisk_size=1048576 root=/dev/ram rw noapic noapci nosplash irqpoll --

Hala cdrom arıyor, orayı sdb1,kendi usb bellegim yapınca da olmuyor :(
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

bytan

Burada ikinciye göre daha basit bir yöntemle, bir iso'yu usb yardımıyla kurulum için açmanın yolu anlatılmış. Burası ise biraz daha uzun ama yine aynı işi yapıyor.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Amd

Ben de ubuntuyu cd den kurmak istedim ama cd okuyucum çok yaşlı olduğu için cd yi boş gösteriyor. Başka bilgisayarlara taktığımda cd çalışıyor. Ben acaba usb den ubuntuyu kurabilir miyim? usb kurulumu ile cd kurulumu arasında ne gibi farklar vardır? Ubuntuyu usb den nasıl kurabilirim?

bytan

Alıntı yapılan: Amd - 18 Şubat 2009 - 19:57:08
Ben de ubuntuyu cd den kurmak istedim ama cd okuyucum çok yaşlı olduğu için cd yi boş gösteriyor. Başka bilgisayarlara taktığımda cd çalışıyor. Ben acaba usb den ubuntuyu kurabilir miyim? usb kurulumu ile cd kurulumu arasında ne gibi farklar vardır? Ubuntuyu usb den nasıl kurabilirim?

CD'den kurulum ile, usb'den kurulum arasında bir fark yoktur. Nasıl kurulabileceği ile ilgili, buraya bakmanız yeterli.

PF @ ST

Amd

Verdiğiniz link için teşekkür ederim. Yalnız benim ingilizcem berbat google den çeviremiyorum url hatalı diyor? Nasıl edelim?  >:( Ayrıca usb den kurulum yapıldığında işletim sistemim (ubuntum) randumanlı olacak mıdır?

cemdursun

Selam arkadasim eger hala kurmadin yada turkce bir yardim bulamadiysan alttaki linkte hem turkce hemde detayli anlatilmis

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Ubuntu%27yu_USB_Flash_Diskten_Kurmak