Gentoo Linux Bootloader Sorunu

Başlatan S3CT0R, 13 Eylül 2012 - 00:24:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

S3CT0R

S.Aleyküm,tam olarak bir buçuk aydır Gentoo'yu kavramaya çalışıyorum.Bir kere dedim ya kurucam diye artık ne yapıp ne edip benim olması gerekiyor.. :)
Kurulumda yada gerçekçi konuşmak gerekirse derlemelerde saymakla bitmeyecek sorunlar çıktı ama bir şekilde bunların hepsinin üstesinden gelmeyi başardım,ta ki önyükleyici ayarlamasına gelene kadar.Artık sadece bu bootloader [grub] yüzünden Tekrar,tekrar,tekrar Gentoo'yu sil baştan derlemekten,ayarlamaktan bıktım sadece bu grub sorunum yüzünden tekrar kura kura artık komutları ezberledim o derece. ;D
Bu kadar gevezelikten sonra sorunuma gelelim;

Şimdi ben Gentoo'yu tamamı ile kurdum hatta grub.conf'uda ayarladım ama bir yerlerde yanlışlık yaptım yada eksik bir şey yaptım benim öğrenmem gerekende bu neyi yanlış yaptım ?
Not: Alıştırma kurulumu olduğu için sanal bilgisayar kullanılmıştır. [VMware]

Sistemi açıyorum karşıma;

Sonra enter'a basıyorum karşıma;

Çıkıyor.
grub.conf ayarlarını aşağıdaki şekilde yaptım;

Daha fazla bilgi isteyen varsa veririm,yeterki sorunumun çözümünü bana detaylı bir şekilde anlatsın. :)

Hayırlı Günler...

S3CT0R

Buyrun;

Sorunuzu yanlış anlamadıysam; sda3'e yükledim 3 tane bölüm oluşturdum.
sda1 [Boot]
sda2 [Swap]
sda3 [Kök Sistem]

...

decent

http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Grub2#Recovery
bağlantısındaki yönergeleri kendi sistemine göre uyarlayıp uyguladıktan sonra çıktılarını aktarabilirsin.

Bağlantıdaki sayfanın en sonundaki bağlantılara dikkat ettiysen Ubuntu ve Arch  Linux bağlantıları vermişler..

S3CT0R

Gösterilenleri uygulayacağım ama Gentoo kurulu sistem boot olmadığından dolayı "livecd" kullanıyorum.Yalnız bir sorun var kurulu olan sistem de bu komutları livecd aracılığı ile çalıştırabilmem için ne gibi bir ekstra komut girmem gerekiyor ?

Edit: Araştırmadan paldur küldür sordum yanlış yaptım oysa  2 - 3 satırlık komuttan ibaretmiş  :)

# mount /dev/hda3 /mnt/gentoo
# mount /dev/hda1 /mnt/gentoo/boot
# mount -t proc none /mnt/gentoo/proc
# cd /mnt/gentoo
# chroot /mnt/gentoo /bin/bash
# env-update
# source /etc/profile

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Eylül 2012 - 02:24:29

Grub'u sildim yeniden derledim.Şimdi ise "grub" yazarak konsola girdim ve gerekli komutları vericem.
Peki ben bunları kendi sistemime göre ayarlıcam tamam ama örneğin root (hd0,1) yazıyor orada bu komut bende swap alanına karşılık geliyor [sda2].
root ve setup komutlarını hangi alanlara göre ayarlamalıyım ? Ayrıyeten son sorum olarak; bu komutları uyguladıktan sonra grub.conf dosyasında da değişiklik yapmam gerekirmi ?

Kürşad abinin [CWKurşad] hazırladığı makaledeki gibi bir düzen var bende,aynen şu şekilde;

cagriemer

hd0,2 nin sda3'e denk gelmesi lazim GRUB'in sizin kullandiginiz versiyonunda. root degerini oyle degistirip acmayi dener misiniz? Ayrica takip ettiginiz dokumanin baglantisini da buraya gecer misiniz?

Duzeltme: Tabii boot ayri bir kisim oldugu icin sizin root degerini boot kisimi olarak gostermeniz gerekiyor. O da hd0,0 oluyor. Setup icin de GRUB'i nereye kurmak istiyorsaniz orayi yazarsiniz. Bu durumda hd0 kullanilabilir.

S3CT0R

http://www.cyber-warrior.org/Forum/gentoo-kurulumu-resimli-haberci-grup_372599,0.cwx

Bu forumda da aynı makale mevcut.. (http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=16935.msg204506)
Bu makale dışında resmi Gentoo kurulum dökümanlarınıda takip ettim [İngilizce olarak] Türkçe'si güncellenmediğinden eksiklikler var.

Bu arada dediğinizi tam olarak anlayamadım şimdi benim ne yapmam gerekiyor ? [Gece gece oluyor böyle şöyler k.bakmayın (-: ]

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Eylül 2012 - 03:08:25

Hmm. bir kaç defa okuyunca çözdüm..  :)
Yukarıda bir soru daha sormuştum onada cevap verebilirseniz çok makbule geçer.. :)   [grub.conf dosyasında tekrar ayar yapma gereği varmı ?]

cagriemer

Bu islemleri yaparken boot bolumu baglanmis(mount) miydi? Bu arada grub.conf dosyanizda bir problem goremedim ben.

S3CT0R

Eğer baktığım dökümanlarda o uygulanmış ise bende % 99,9 ihtimal ile uygulamışımdır..
Edit: grub.conf dosyasını yeniden kontrol ettim evet bir sorun gözükmüyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Eylül 2012 - 03:23:24

Gelde deli olma.grub yine aynı hatayı veriyor..
grub.conf dosyasında sorun yok,komutları sizin dediğiniz gibi verdim.

grub
root (hd0,0)
setup (hd0)
quit
reboot

Peki şimdi ne yapmalıyım akıl,fikir verebilecekmisiniz ?  ???

cagriemer

Hala goremiyor cekirdegi. O satiri su sekilde degistirir misiniz? buraya_cekirdek_adi_gelecek dedigim yere tam olarak boot bolumunde bulunan cekirdegin adini yazin. Eger emin degilseniz onceki sekilde chroot edip listeleyebilirsiniz.

kernel (hd0,0)/boot/buraya_cekirdek_adi_gelecek root=/dev/sda3

S3CT0R

Tekrardan chroot olup iki tane komut verdim gerekli bilgiler için.Bu bilgileri tam olarak düzenleyip verdiğiniz komuta siz uygulayıp verebilirmisiniz bana ?
Hata yapmak istemiyorum.
Vereceğiniz komutu bekliyorum ona göre grub.conf dosyasında düzenlemeyi yapıcam.

Edit: Nasıl oldu bu anlamadım resime bakınca fark ettim normalde 3.3.8 yazıyordu önceki uyguladığımda.. :o

cagriemer

Chroot olmadan once boot bolumunu nereye bagladiysaniz o dizine gecip asagidaki komutu verir misiniz? Ayrica ciktilarinizi duz metin olarak kod etiketi icerisinde vermenizi rica edecegim. Resim ile cok zor oluyor takip etmesi.

ls -al

S3CT0R

Sanal bilgisayar da işlem yaptığım için kod olarak ekleme imkanım olmuyor malesef,resim olarak koyabilirim ancak..

" cd /boot "
boot dizininde şu şekilde listeleme var;

" cd .. " yaptığımda ise;

cagriemer

Cekirdegi hala goremiyorum. Aklima ne yazik ki baska bir sey gelmiyor.

S3CT0R

İşte Gentoo böyle bir şey,bazen düşünüyorum da bunu kullananlar yaratık felan mı diye :o  yoksa bir insanın bunca sorunun altından kalkması için ya takıntılı bir manyak yada Linux üstadı olması gerekiyor.. ;D

Bana yine de çok yardımcı oldunuz ve bana sanki farkında olmadan bir yol gösterdiniz,aklıma bir şeyler geldi ama artık yatsam iyi olacak  :)
Çözümüne elbet ulaşıcam.
Ulaşsam da ulaşamasamda yarın yine buradayım.. ;D

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için,Allah razı olsun.

cagriemer

Kesinlikle atladiginiz bir adim ya da gozden kacirdiginiz bir hata var. Az once Gentoo'nun kendi sitesindeki yonergeleri izleyerek sorunsuzca kurulum yapabildim bir sanal makineye. GRUB'a /boot altindaki kernel-x86-3.3.8-gentoo cekirdegini kullan diyorsunuz fakat /boot dizininde ilgili dosya yok. Cekirdegi derledikten sonra hangi islemleri yaptiniz?

S3CT0R

make && make modules_install yazıp derledim.Sonra;

http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/handbook-x86.xml?part=1&chap=7#compiling

son yazdığım komuttan sonrakilerin hepsini yaptım..

Edit: Türkçe dökümanları mı İngilizce dökümanları mı kullandınız ?

cagriemer

Kullandigim kaynak; http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/handbook-amd64.xml?full=1

Son yazdiginiz komuttan sonra sirada kopyalama var.  Fakat sizin boot dizininize kopyalanmamisti cekirdek. Bu adimi kontrol eder misiniz? Bir de su asagidaki komut ne donduruyor?

ls -al /usr/src

Butun bu islemleri chroot ortaminda yaptiginizi varsayiyorum.

S3CT0R

istediğiz komutun çıktısı;

Bu arada diğer isteğinizi nasıl yerine getireceğimi çözemedim..

Edit: /boot Dizinini kontrol ettim hakikaten de o çekirdeği göremiyorum..
Şimdi yapmam gereken nedir ? Sil baştan kurulum mu yapıcam yani  :)

cagriemer

Sil bastan kurulum yapmaniza gerek yok. Simdi el kitabinda da anlatildigi gibi derlediginiz cekirdegi boot dizinine kopyalayacaksiniz. Ardindan grub.conf dosyasini tekrar kontrol edeceksiniz dogru mu diye ve yeniden baslatacaksiniz sistemi. Bazi adimlari yanlislikla atladiginizdan supheleniyorum cunku eger bilincli bir tercih degilse, ornegin el kitabinda chroot ortamina gectiginizde PS1 degiskenini degistirir. Fakat sizde degistirilmemis. Degistirmemeyi secmis olabilirsiniz tabii.

S3CT0R

Tamam anladım,peki bunu ne şekilde hangi komutlar ile yapıcam bilgi verebilirmisiniz ?

cagriemer

Bu surecte vermeniz gereken tum komutlar zaten el kitabinda var. Ornegin;

cp arch/x86/boot/bzImage /boot/kernel-3.3.8-gentoo

Kitabin sadece komutlarini siradan yazmayin. Arada anlattiklarini da okuyun. Boylece cok daha fazla sey ogrenmis olacaksiniz. Ayrica nacizane bir oneri olarak bu ilk tecrubenizse ve ozel bir nedeniniz yoksa Gentoo ile baslamayin. Ubuntu ile baslayin, iki uc ayinizi gecirin. Hangi komut ne ise yariyor, sistem nasil calisiyor asinaliginiz artsin. Ardindan isterseniz yine Gentoo'yu deneyebilirsiniz.

Bence ilk defa Linux dagitimi kullanmaya baslayacak birine "al bak bu kitap, buradan stage3 kurulum yapacaksin" demek cok buyuk yanlistir. Kullanici tabire caizse robot gibi kurulumu tamamlasa bile surecte cok az sey ogrenmis olacaktir.

S3CT0R

Sıfırdan temiz bir kurulum yapıcam,ne de olsa alıştım artık aynı şeyleri defalarca yapmaya..  :)