[Nasıl] Wine ile Photoshop CS5 Kurulumu (Ubuntu 12.04)

Başlatan Barış Can, 12 Eylül 2012 - 15:59:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Barış Can

Selamlar,

Dün gece açacaktım konuyu fakat uyumuşum. Biliyorsunuz uzun süre olmasa da Linux'a geçip onu benimseyen insanlardan biriyim. Fakat, Gimp'e alışamadığım da kocaman bir gerçekti. Üşengeçliğim yüzünden bir türlü araştıramadığım şu Linux ve Photoshop ilişkisini dün gece araştırdım ve Ubuntu 12.04 üzerinde Adobe Photoshop CS5 Portable çalıştırmayı başardım. Videoyu izleyip yönergeleri uygulayarak siz de yapabilirsiniz.

Video bağlantısı; http://www.youtube.com/watch?v=BZB20j7whxs

Kaynak; http://ryuzaki.in/ubuntu-12-04-uzerinde-photoshop-cs5-kurulumu/

$ Ryuzaki.in | Ubuntu-tr.net katkilariyla.
$ Ubuntu 12.04 üzerinde Photoshop CS5 Portable Kurulumu.
$ Mailto; thespi0n@yandex.com.tr | 3spi0n@gmail.com
$ Twitter.Com/BariiisCan | Facebook.Com/espi0ne

1. Adim; Wine.

# Wine aracını kurmalısınız, bunun için yazılım merkezini kullanabilirsiniz.
# Ben önceden kurduğumdan, sadece nereden ve nasıl kuracağınızı gösteriyorum.
# En baştaki wine adlı aracı kurmalısınız.
# Ben önceden kurdum, gördüğünüz üzere.

2. Adim; Photoshop.

# PS CS5 sürümünü legal yollardan elde edebilirsiniz.
# Bunun haricinde internette de portable sürümleri bulunmaktadır.
# İllegal içerik olduğundan, sizlere bağlantı veremeyeceğim. :)
# Bende daha önceden bulunuyordu zaten.

3. Adim; Kurulum.

# .rar uzantılı dosyamızı çıkartalım. Görüldüğü üzere .exe uzantılı dosya.
# Bildiğiniz üzere .exe uzantılı dosyalar linux üzerinde açılmıyor.
# Bunu Wine adlı araçla hallediyoruz. Bir nevi emülatör.
# Uyguladıklarımı izleyiniz lütfen.
# .exe dosyasına sağ tıklayıp "Uygulamayı wine ile aç" dedik.
# Bundan sonrası tıpkı windows'taki kurulum aşamaları gibi devam ediyor.
# Ek bir dil istemediğimize göre. İngilizce olarak kurulabilir.
# Dosya'nın, programın kurulacağı yeri belirleyelim. Wine'ın sanal c:/ sürücüsü.
# Çalıştıralım :)
# Tabii donanımla ilgili ufak sıkıntılarımız mevcut, tekrar bakalım diğer adımlara.

4. Adim; Ps.exe nerede?

# Wine klasörümüzün sanal c:/ sürücüsüne kurduğumuzdan, orada bulunmakta.
# Dilerseniz sizler başka bir klasöre kurabilirsiniz.
# Gördüğünüz üzere kararlı bir şekilde çalışmakta. Bunları açıklamaya gerek yok.
# Ps kullanabilen herkes atacağı bölümleri bilir zaten.
# Bizden bu kadar. :)

# Ryuzaki@Root [BarisCan.]
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

decent

@Ryuzaki,
Ellerine sağlık.
Videoda yer alan metinleri buraya uygun şekilde ekleyebilir misin ?

Barış Can

Teşekkürler @decent. İlk girdimi düzenleyerek code etiketleri içerisinde ekledim. Sanırım istediğiniz metinler bunlardı.

Bu arada ufak bir ekleme yapayım, Adobe Dreamweawer CS5'i de kararlı bir şekilde çalıştırabildim arkadaşlar, uygun bir zamanda video çekeceğim bununla ilgili de. :)
» kişisel blog.

krwlng

Ayrıca, programdaki görsel ve metinsel etmenleri daha kararlı hale getirmek için önce winetricks msxml6 gdiplus gecko vcrun2008 vcrun2010 komutu ile gerekli paketler kurulabilir. Bunun yanında sudo apt-get install msttcorefonts komutu ile uyumlu yazı tiplerini kurup, http://downloads.jdcfrance.com/Fichiers%20manquants/Dlls/atmlib.dll bağlantısından atmlib.dll dosyasını indirip "~/.wine/drive_c/windows/system32" dizini içine atmanızda iyi olacaktır.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Barış Can

Alıntı yapılan: krwlng - 13 Eylül 2012 - 12:11:50
Ayrıca, programdaki görsel ve metinsel etmenleri daha kararlı hale getirmek için önce winetricks msxml6 gdiplus gecko vcrun2008 vcrun2010 komutu ile gerekli paketler kurulabilir. Bunun yanında sudo apt-get install msttcorefonts komutu ile uyumlu yazı tiplerini kurup, http://downloads.jdcfrance.com/Fichiers%20manquants/Dlls/atmlib.dll bağlantısından atmlib.dll dosyasını indirip "~/.wine/drive_c/windows/system32" dizini içine atmanızda iyi olacaktır.

Teşekkürler @krwlng, önemli bir ayrıntıyı not düşmeniz iyi olmuş. :)
» kişisel blog.

burk

Barış Can

» kişisel blog.

MrKowalski

Merhaba
Rica etsem kullanan arkadaşlar photoshop'un wine üzerinde çalıştırıldıgındaki performansını degerlendirebilirler mi ?
(Not: illaki donanıma göre farklılıklar göstermektedir. Merak ettigim aynı donanımda Windows ve Linux karşılaştırılması. )

Aaron

Peki tam anlamıyla çalışıyor mu? Mesela bir PSD geliyor bana ve içerisinde masklere ve filtreler dolu. Bunları kusursuz görüntüleyebiliyor muyuz?

Barış Can

Alıntı yapılan: MrKowalski - 15 Eylül 2012 - 12:59:12
Merhaba
Rica etsem kullanan arkadaşlar photoshop'un wine üzerinde çalıştırıldıgındaki performansını degerlendirebilirler mi ?
(Not: illaki donanıma göre farklılıklar göstermektedir. Merak ettigim aynı donanımda Windows ve Linux karşılaştırılması. )

Merhaba,

Ben kullanmaktayım, yukarıdaki @krwlng adlı kullanıcının komutlarını verip kullandığınızda program çok daha kararlı bir hâl alıyor. Tüm işlerimi hallediyorum açıkçası, tabii benimkisi basit işler, bence deneyip görmelisiniz ki çok zor değil denemek de. :)

Alıntı yapılan: Aaron - 15 Eylül 2012 - 13:02:46
Peki tam anlamıyla çalışıyor mu? Mesela bir PSD geliyor bana ve içerisinde masklere ve filtreler dolu. Bunları kusursuz görüntüleyebiliyor muyuz?

Merhaba,

Ben psd görüntüledim, sorunsuzdu fakat o kadar detaylı bir psd değildi. Sizin denemenizde yarar var. :)

Teşekkürler.
» kişisel blog.

krwlng

@Ryuzaki, asıl bu konu için ben teşekkür ederim, gimp kullanıyorum ama merak eden çok arkadaş vardı.

@MrKovalski, elbette Win'de çalıştığı gibi çalışmıyor, ufak tefek sorunlar çıkıyor bazen, mesela öncelikle alt tuşunun kısayolunu değiştirmeniz gerekiyor, çünkü seçim araçları ile alt tuşunu kullanınca bilindiği gibi bizim tarafta taşıma işlemi gerçekleşiyor. Bunun dışında bazen görsel açıdan yoğunluk yaşandığında kasılmalar meydana geliyor, ama çok fazla değil.

@Aaron, ben denediğim kadarıyla konuşursam, Win tarafındaki Photoshop nasılsa bu da öyle, filtreler olsun eklentiler olsun normal şekilde çalışıyor.

MrKowalski

Alıntı yapılan: krwlng - 15 Eylül 2012 - 13:36:38
@Ryuzaki, asıl bu konu için ben teşekkür ederim, gimp kullanıyorum ama merak eden çok arkadaş vardı.

@MrKovalski, elbette Win'de çalıştığı gibi çalışmıyor, ufak tefek sorunlar çıkıyor bazen, mesela öncelikle alt tuşunun kısayolunu değiştirmeniz gerekiyor, çünkü seçim araçları ile alt tuşunu kullanınca bilindiği gibi bizim tarafta taşıma işlemi gerçekleşiyor. Bunun dışında bazen görsel açıdan yoğunluk yaşandığında kasılmalar meydana geliyor, ama çok fazla değil.

@Aaron, ben denediğim kadarıyla konuşursam, Win tarafındaki Photoshop nasılsa bu da öyle, filtreler olsun eklentiler olsun normal şekilde çalışıyor.
Açıklamanız için teşekkür ederim :)

burk

Bu arada Photoshop olmazsa olmaz diyenler için çevrimiçi bazı yazılımlar da var;
http://goo.gl/nlSfv

Aaron

Alıntı yapılan: burk - 15 Eylül 2012 - 21:04:29
Bu arada Photoshop olmazsa olmaz diyenler için çevrimiçi bazı yazılımlar da var;
http://goo.gl/nlSfv
Hiçbiri Photoshop'un yerini tutmuyor. Tecrübe ile sabit.

krwlng

Photoshop'un yerini elbette tutmazlar fakat özellikle photoshoponlinefree.net sitesi bazı konularda çok çok iyi iş çıkarabilir. Üzerinde fotoğraf düzenleyici bulunmayan bir sistemde çalışırken anlık işlerinizi kolaylıkla halletmenize olanak sağlayacağı kesin.

Aaron

Soruyu da o yüzden sordum zaten hiçbiri Photoshop gibi olmadığından bana tüm mekanizmaları ile çalışan Photoshop'un kendisi gerekiyor. Zira ben bir web geliştiricisiyim HTML konusunda bana gelen bir tasarımdaki tüm detayları görebilmem gerekiyor.

yavuz21

Son çaılşmamı ubuntuda yapdım ve gayet güzel oldu photoshop cs5 portable kullandım neredeyse kararlı sürüm gibi çalıştığını söyleyebilirim. Google'a Photoshop Cs5 portable 65 MB hotfile yazarak indirme linklerini sağlayabilirsiniz. 

heartsmagic

@yavuz21, hani Ubuntu'da PS kullanımına bazı insanlar sıcak bakmayabilir, bense başka zamanlar başka dağıtımların başka çalışmalarında bu şekilde kullanımlarda "İhtiyaç oluyorsa, tasarımcı istiyorsa neden olmasın" diyenlerdenim.

Fakat tutup PS'nin kaçak kullanımını önermen, bu öneri ve senin bizim için yaptığın anasayfa çalışman ne derece bağdaşıyor bunu bilemiyorum işte.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Barış Can

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Eylül 2012 - 02:29:47
@yavuz21, hani Ubuntu'da PS kullanımına bazı insanlar sıcak bakmayabilir, bense başka zamanlar başka dağıtımların başka çalışmalarında bu şekilde kullanımlarda "İhtiyaç oluyorsa, tasarımcı istiyorsa neden olmasın" diyenlerdenim.

Fakat tutup PS'nin kaçak kullanımını önermen, bu öneri ve senin bizim için yaptığın anasayfa çalışman ne derece bağdaşıyor bunu bilemiyorum işte.

Evet, bu konuya sıcak bakmayan; "Gnu/Linux felsefesine uymuyor." diyen birçok insandan tepki aldığım da doğrudur, bu videoyu çektikten sonra. Açıkçası bir yönden haklılar, bir yönden haksız.

Şöyle ki; Gnu/Linux felsefesine ters düşen durum şu; Bizler Wine kullanarak Adobe şirketinin "maalesef" herhangi bir ürününü lisanslayamıyoruz, asıl sorun tam da bu, şirketin desteği olmadıkça bazı Linux kullanıcıları bu şekilde bir kullanımın yanlış olduğunu savunuyor.
Lâkin, tasarımcıların, Ps kullanıcılarının da sorunu şu; her ne kadar alternatifi varsa dahi, hiçbir program Ps'in yerini tutmuyor ve "Destek yoksa", ihtiyaç varsa, bazı anlarda kurulmak durumunda kalınabiliyor. Kimse istemez böyle bir kullanımı fakat sizin de söylediğiniz gibi @heartsmagic, ihtiyaç duyuluyorsa neden olmasın.

Son olarak, videoda veya bu konunun herhangi bir bölümünde Photoshop'un indirme linkini sunmadım. Bunu bilerek yapmadım çünkü forum kültürü ile pek bağdaşmazdı. Hem felsefeye aykırı hem de w.arez bir kullanım sunmak. Keşke siz de biraz hassasiyet sunsaydınız @yavuz21, ben de bilirdim ana konuda "Hadi yazın google'a oradan iner." demeyi. :)
» kişisel blog.

Aaron

burk

Alıntı yapılan: Aaron - 17 Eylül 2012 - 09:53:00
Portable olanlar kırık mı oluyor yine de?
Adobe'un yükleme yapmadan/taşınır biçimde çalışabilecek Photoshop sürümü olmadığına göre, birileri kapalı kaynak kodlu olan bu programın kodlarıyla oynayıp yasadışı olarak  bu hâle getiriyor demektir.

Aaron

@burk Ben portable olanları yasal yayın diye biliyordum ne yalan söyleyeyim. Sanki yapımcı şirketin kullanıcılara bir kıyağımış gibi algılıyordum.

yavuz21

Evet bir cracker olarak diyorumki photosopun içinden bütün ayrıntılı modülleri sökülmüş hali başına portable koyarak adlandırılıyor :)

burk

Alıntı yapılan: yavuz21 - 17 Eylül 2012 - 20:02:13
Evet bir cracker olarak diyorumki photosopun içinden bütün ayrıntılı modülleri sökülmüş hali başına portable koyarak adlandırılıyor :)
Bu cevap benim "yükleme yapmadan/taşınır" terimim için mi?

yavuz21

yok okumamıştım onu aslında anlamı o desek de yanlış sayılmaz yükleme yapmadan taşınabilmesinin sebebide çoğu önemli ve karmaşık özelliğin çıkartılması ve gereken sistem librarylerinin kütüphanelerinin exe içinde packlenmesidir paketlenmesidir. Aslında sohbete katılmamın sebebi insanlar portable taşınabilir kullanırken aa daha iyi demek yerine kullandığı programın kalite olarak diğerinden daha kötü olduğunu anlayabilsinler diye :)

Uyarı: Türkçe kelime kullanımına özen gösteriniz.