Ubuntu sertifikalı dell dizüstüler

Başlatan Raven, 12 Eylül 2012 - 05:43:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Raven

Ubuntu ile a'dan z'ye uyumlu bir dizüstü bilgisayar almak istiyorum. Bunun için şurdaki listeye göz attım. Listeden Dell Inspiron 15R (N5110) dizüstü bilgisayarı almayı düşünüyorum. Çalışmayan, sorun çıkaran en ufak bir donanım vs. olmasını istemiyorum. Ubuntu sertifikalı bilgisayarlar ubuntu ile %100 uyumlu mu?

hasanyılmaz

Dell modelleri genelde uyumlu oluyor Linux ile. Sertifikalının anlamı zaten denenmiş ve çalıştığı resmi olarak onaylanmış demek. Modelin bağlantısı ve sertifika bilgisi:

http://www.ubuntu.com/certification/hardware/201012-6932/

Ayrıca arama yapmak için:

http://www.ubuntu.com/certification/catalog/

1baltayasap

Almayı düşündüğün model şuan benim kullandığım notebook. Ubuntu ile tamamen uyumlu, sadece şuna dikkat et, windows ile şarjım 3 4 saat giderken bu süre ubuntuda 1 saat 40 dakika. Fan neredeyse hiç durmuyor ve bilgisayar çok ısınıyor. 2 haftada batarya sağlığı göstergen %98e indi. Neden bu şekilde bilmiyorum fakat beni fazlaca düşündüren bir nokta. Ubuntuyu bu yüzden masaüstü bilgisayarımda kullanıyorum. Notebook bilgisayarımda da iki işletim sistemi kullanıyorum. Seçim senin, bunlar can sıkıcı olan bazı gerçekler. Bir alternatifi olan bana da çözüm ulaştırabilirse sevinirim.

Gabriel

İlk mesajda belirtilen dizüstü bilgisayarı şirkette kullanıyorum.
Ubuntu kurduğumda @1baltayasap'ın dediği gibi şarj ve fan problemi oldu. Lubuntu 12.04 i386 ile gayet düzgün çalışıyor. @1baltayasap USB çubuk ile deneyip sonucu görebilirsiniz.

Düzeltme: ilk mesajdaki N5110 değil alt modeli olan N5010 cihazı kullanıyorum. Yanlış bilgi vermiş olmayayım.
Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

İskender

Bende N5110 kullanıyorum ve şimdiye kadar hiç donanımsal bir sorun yaşamadım..
Yap ya da yapma denemek yok.

aurora

N5110 modelinde optimus teknolojisi var, bu modeli kullanan arkadaşlar Ubuntu sürümlerine göre İronhide ya da Bumblebee yüklerlerse hem fan sesi ve sıcaklıktan hem de pil süresinin az olmasından kurtulacaklardır.

raiko

Daha önce bu pc yi tamir etmiştim arkadasım getirmişdi.Bios güncellemesi sonrası fan daha hızlı calısıyordu. Bios sürümünü düşürerek fan sorununu çözmüştüm.Sarja gelince optimus ise bumblebee nin faydası olacaktır.

ahmtk

Bende Ubuntu sertifikalı 5520 var ve ekran kartı ile wireless büyük sıkıntı oldu. Nasıl iş anlamadım.

yakusha

dell aldım delirdim demeden önce, birilerinin bios'a giriş şifre koymayacağına emin olmanızı öneririm. Kardeşime verdiğim Dell makinenin biosuna kardeşim şifre koymuş, reset için amerikadan! şifre falan geldi, lakin yine de işe yaramadı.

en son iki gün önce makineyi 3. tamirciden sonra 90TL'ye sattım :(

ubuntu yüklediğim ilk bilgisayarımı çöpe gönderdim :)
Artık bu forumu kullanmıyor.

1baltayasap

Optimus Bumblebee kurdum uçbirimden. Buradaki yanıt üzerine denedim, ve sonuç: MÜKEMMEL! her şey değişti. Ne fan sesi ne de şarj problemim kalmadı. Araştırdığım kadarıyla Ubuntu kurulumuyla bilgisayar gnome arayüzünü görüntüleyebilmek için Nvidia ekran kartını kullanıyor ve bu da haliyle daha fazla enerji tüketimine ve bilgisayarın daha hızlı ısınmasına, dolaylı olarak da fanın çok çalışmasına neden oluyor. Bumblebee kurulumundan sonra Ubuntu İntel akran kartını kullanıyor ve uç birimden gerekli ayarlamalarla (Örn: Playonlinux'daki oyunlar için) yine Nvidia ekran kartını kullanmaya başlayabiliyor.

12.04 sürümü için bumblebee en iyi çözüm. Tek sorun şuan en güncel olan 12.10 kurulumunda çalışmıyor olması. Bilgisayarın bu modeli (Dell N5110) zaten 12.10 için sertifikalı da değil. Umarım olur, bekliyorum. O değil de 13.04ü bu yüzden kaçırırsan kahrolabilirim.

fadike

DELL Vostro 5470 (i5 4ç nesil işlemcili) taşınabilir bilgisayar önceden Ubuntu 12.04 yüklü olarak geldi. Donanım kusursuz çalışıyor demek isterdim ancak dokunmatik imlecin sağ tık kısmı çalışmıyor. LaunchPad'de bir arkadaş sorunu çözmüş ama onu da /etc/rc.local dosyasına gömmek lazım.

Ayrıca DELL Latitude s5430 modeli de sorunsuz çalışıyor.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

yakusha

Alıntı yapılan: fadikeDELL Vostro 5470 (i5 4ç nesil işlemcili) taşınabilir bilgisayar önceden Ubuntu 12.04 yüklü olarak geldi. Donanım kusursuz çalışıyor demek isterdim ancak dokunmatik imlecin sağ tık kısmı çalışmıyor. LaunchPad'de bir arkadaş sorunu çözmüş ama onu da /etc/rc.local dosyasına gömmek lazım.

Ayrıca DELL Latitude s5430 modeli de sorunsuz çalışıyor.
Aman ha Aman, Yeminle AMAN HA AMAN

DELL kullanıcısı iseniz, -Bios'a şifre koymak gibi bir hata yapmayın. Bios'a şifre koyduktan sonra bilgisayarı kardeşlerinizin elinin altına bırakmayın.

Cıncıklı bir lüzumsuz iş sonunda Dell marka laptop'un PARÇALARINI ikinci el olarak satmak zorunda kaldım. Bios şifresinden öteye geçemedik.
Artık bu forumu kullanmıyor.