..Ve Windowsu sildim

Başlatan Unity, 11 Eylül 2012 - 22:21:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Unity

Uzun zamandır Ubuntu kullanıyorum, yaklaşık 6.06 LTS sürümünden beri kullanıyorum. Gerçi o zamanlar %50 Win %50 Ubuntu kullanıyordum.
Ubuntu, eskiden ihtiyaçlarımı tamamen karşılamıyordu. Yavaş yavaş ihtiyaçlarımı karşılamaya başladı ve baktım ki Windows işletim sistemini açmaya gerek duymuyorum.

Örneğin Msn, Flash, Bazı programlar, yavaşlık, film izlerken ekranda kırılmalar, vb vb buna benzer bir çok eksiklik vardı(bana göre) ve kendime yine Windowsta buluyordum.
Zamanla MSN kullanımı bitti, Flash Windowsunki gibi olmaya başladı, bazı programlar dediğim şeyler Ubuntu da çalışmaya başladı. Teamviewer, Google'ın programları vs. Film izlerken kırılma yırtılma vs hiç bir şey kalmadı her şey düzeldi. Oyunlar dersek oyun oynayacak yaşı da geçtik. Yine de oyun oynamak istersem, Steam geliyor. Ordan alırım bir oyun oynarım. O kadar basit :) Bu bile mümkün artık Ubuntu da (yakında tabi) :)

Ve bugünlere geldik. Şimdi tüm ihtiyaçlarımı karşılayan bir Ubuntu var. Bugün disklerime biçimlendirmeyi attım ve sadece Ubuntu 12.10 kurulumu yaptım. Kendimi çok özgür hissediyorum.
Zamanında hep kafama takılan şeyden de kurtuldum. Diğer işletim sistemini korsan kullanıyordum ve bunu hırsızlık yapıyorum diye nitelendiriyordum :( Şimdi öyle bir derim de kalmadı. Bundan sonra diğer işletim sistemlerinle işim olacağını sanmıyorum.

Herkese tavsiye ederim, bilgisayarın her açılışında grub ekranında sadece Ubuntuyu görmek inanılmaz keyifli.

Özgür günler :)
Intel i7 2700K 3.50 Ghz x8 | 8 GB 1600 Mhz Bellek | Corsair SSD 120 GB Sata3 | WD 1 TB Caviar Black S3 | Nvidia GTX 560 Ti | 47" LG LEDTV | Logitech Z906 THX

mechulkalan

Steam'in yanısıra Desura platforumu incelemenizi öneririm. Bence linuxün en büyük problemi dizüstü bilgisayarlarda ki güç yönetimi problemi ki bu konuda her geçen gün gelişmeler yaşanıyor. Bu sorun tamamen aşıldıktan sonra benim de windowsu kaldırmam açısından Football Manager serisi dışında bir sorun kalmıyor :)

odyssey

Hayret
Bende de sadece Ubuntu kurulu ama grub falan çıkmıyor direk boot ediyor :)

Barış Can

Ben de yaklaşık iki ay önce tamamen geçiş yaptım ubuntuya, tek sorunum photoshop...
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

arpia

Hayırlısı olsun @Unity, güzel bir haber ve sevincini paylaşıyoruz :)

özgürubuntu

Yaklaşık 3 yıl önce ben de aynı kararı vermiştim, sadece bu senen deneme amacıyla Windows 8 kurdum ve kaldırdım :) Ubuntu "evde" herşeye yetiyor. İşyerinde sadece bir internet sitesi yüzünden Windows bir köşede bekliyor

Unity

Alıntı yapılan: odyssey - 12 Eylül 2012 - 02:05:49
Hayret
Bende de sadece Ubuntu kurulu ama grub falan çıkmıyor direk boot ediyor :)

Diğer diskte Pardus-deb var onu deniyorum ve Bazı linux dağıtımlarını deniyorum herkes gibi. Onun için grub benim için mecbur  :D

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 12 Eylül 2012 - 08:32:09
Yaklaşık 3 yıl önce ben de aynı kararı vermiştim, sadece bu senen deneme amacıyla Windows 8 kurdum ve kaldırdım :) Ubuntu "evde" herşeye yetiyor. İşyerinde sadece bir internet sitesi yüzünden Windows bir köşede bekliyor

Yukarıda ki yazıma eklemeyi unuttum. Kurumsal bir firmanın bilgi işlem sorumlusuyum orada kendi bilgisayarıma ubuntu kurdum ve uzak masaüstü bağlanıp windows server 2008 e bağlanıyorum. Windows 7 Server 2008 e daha yavaş bağlanıp daha ağır çalışıyor. Ubuntu daha seri bağlanıp daha hızlı çalışmamı sağlıyor. Remmina uzak masaüstü programı ile bağlanıyorum. Ubuntu, Epson yazıcımı da tanıyor. Remmina ile de uzak masaüstüne yazıcımı paylaştırarak bağlanıyorum. Hiç bir problem yaşamıyorum.
Bunu da eklemiş olayım :)
Intel i7 2700K 3.50 Ghz x8 | 8 GB 1600 Mhz Bellek | Corsair SSD 120 GB Sata3 | WD 1 TB Caviar Black S3 | Nvidia GTX 560 Ti | 47" LG LEDTV | Logitech Z906 THX

arpia

Aynı durum bende de var @Unity :) 2003 ve 2008 sunucularıma Ubuntu üzerinden bağlanıyorum (Vinagre), zira başka bir işletim sistemi kurulu değil zaten bilgisayarımda :) iki tane Linux sunucu mevcut, zaman ayırırsam üçe çıkacak.
Samsung 4623 yazıcı ile gayet güzel çalışıyoruz aynı şekilde :)

furkankalkan

@Unity tebrik ederim arkadaşım. Öyle ki ben de aylardır Windows kullanmadığım için neyin nerede olduğunu bile unutmuşum :D İnsan alışıyo be :D
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

anime

Bende windows u tamamen sildim. Üstelik elimdeki yazılım orjinaldi.
İlk defa ubuntu kullanıyorum. Unity arayüzüyle başladığım için bana göre bayağı şanslıyım. Gnome pek kanım kaynamadı :)

Tek derdim photoshop

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Eylül 2012 - 23:50:05

Benim gibi yeni başlayan arkadaşlara ufak bir bilgim olsun
Sistemde sorun olduktan sonra 1-2 gün çözemezseniz eğer format atmaya gitmeyin
Genelde çözümü bulunuyor ki format attıktan bi kaç saat sonra format atmama neden olan sorunun çözümünü buldum :)
Tasanın etrafın da gezgin olmuş insanlar, kısacık molalarda tanıdılar mutluluk denen kelimeyi

onderb

Hayırlar olsun @Unity. Senin (yani Unity arayüzü  :)) ) sayende Ubuntu'yu daha çok sevdim ve mini dizüstümde tek işletim sistemi olarak kullanıyorum. Steam Ubuntu'da yerini aldığında masaüstüm de aynı kaderi paylaşacak.  8)
The right man in the wrong placa can make all the differences in the world.

Unity

Alıntı yapılan: onderb - 13 Eylül 2012 - 00:03:52
Hayırlar olsun @Unity. Senin (yani Unity arayüzü  :)) ) sayende Ubuntu'yu daha çok sevdim ve mini dizüstümde tek işletim sistemi olarak kullanıyorum. Steam Ubuntu'da yerini aldığında masaüstüm de aynı kaderi paylaşacak.  8)

Sen ve diğer milyonların Ubuntu'ya geçeceğine inanıyorum @onderb
Creative ses dsürücüsü ve yazılımı ubuntu için. Böyle şeyler görmek istiyorum. İnş çok yakında :)

diceman331

Ben de uzun süredir ubuntu kullanıyordum (9.04 ve üstü) fakat herşeyi arayüzden yaptım hiç konsola giripte merak etmedim ama meğer çok büyük hataymış. Her hata da format attım ama geçenlerde remastersys programına bodoslama daldığımda diğer diskleri de yedeklemeye çalışmışım sistem açılmıyordu burdaki arkadaşların yardımlarıyla halletmiştim. Eğer işi biliyorsak konsoldan sorunlarımızı halletmek o kadar kolaymış ki.
Aslında o kadar cahiliz ki windows ve benzeri ürünlerde grafik arayüzlerden ona buna tıklayarak bilgisayar bildiğimizi sanıyormuşuz. Halbuki bilgisayar biliyorum diyebilmek için en azından bir iki temel programlama dili bilmek gerekiyor. Bir programlama dili bildiğimizde bilgisayarın verdiği çıktıdaki sorunları en azından anlayıp ona göre kendimizi yönlendirebiliyoruz. Bakalım temel pascal öğrenmeye çalışıyorum :)
Linuxte tek derdim CAD/CAM yazılımları. Neden kapalı yazılımlarla linux içinde yazılım yapmıyorlar anlamıyorum. Gider orjinalini alırım.

furkankalkan

@diceman331 Biraz araştırırsanız Linuxta da güzel CAD/CAM yazılımları var. Mesela Ulusoyab arkadaşımızın yazdığı KediCAD i deneyebilirsiniz. Bunun dışında şuan adını hatırlayamadığım ama AutoCAD in güçlü bir muadili olan bir program vardı. Bunların da dışında FreeCAD,LibreCAD gibi Açık kaynaklı alternatifler mevcut.
Lover

diceman331

@devilman öenerin için teşekkür ederim ama olay sadece tasarımla bitmiyo, imalat aşaması da var. Tutup da siemens'ın tezgahına açık kaynaklı yazılımla kod gönderemezsin ki, çünkü siemens açık kaynak kabul etmiyor. anlaşmalı olduğu yazılımların kodlarını kabul ediyor. Hal böyle olunca da mecbur anlaşmalı yazılımları kullanmak zorunda kalıyosun. Ayrıca 2D tasarımda dediğin gibi güzel yazılımlar var fakat 3D yazılımlarla daha çok işimi görüyorum ve açık kaynak 3D tasarım varmı daha görmedim. Kişisel bilgisayarımda ubuntu ile işlerimi windowstan çok daha başarılı bir şekilde yapabiliyorum, şuan okul daha bitmedi zaten. Ama iş yerindeki işlemlerde bu yazılımlar olmak zorunda, orası da çok ta umurumda değil zaten.
Sosyal hayatımda bu kapitalistlerin yerini gün geçtikçe azaltıyorum, geçen gün (muhteşem bir yazılım olan) soundconverter ile tüm müziklerimi ogg formatına dönüştürdüm ve seslerde tek bir ses kaybı bile yaşamadım :)

furkankalkan

@diceman331 özür dilerim anladım,
Bu arada OGG kullandığınız için tebrik ederim. Telefonum OGG desteklese ben de gözüm kapalı çevireceğim ama olmuyor işte.
Lover

arpia

omercetin78

En iyisini yapmışsınız.
ben de bir süredir ubuntu + win7 kullanıyorum. ama ne zamandır win7 ile bir işim olmuyor. Ubuntu ile ilgilenişim 3 seneyi buluyor, kendimi bu konuda geliştirmek de istiyorum. Win7'de yapabileceklerimi burada uygulamaya çalışıyorum ve gayet de olumlu neticeler çıkıyor ortaya. Şu an bilgisayarımda win7 var, o da oyun oynamak için duruyor. Belki bi müddet sonra tamamiyle ubuntu'ya geçerim.
Tabi Ubuntu kullanımı sırasında forumdan bilgiler öğrenmeye devam :)

Alıntı yapılan: Unity - 11 Eylül 2012 - 22:21:08
Uzun zamandır Ubuntu kullanıyorum, yaklaşık 6.06 LTS sürümünden beri kullanıyorum. Gerçi o zamanlar %50 Win %50 Ubuntu kullanıyordum.
Ubuntu, eskiden ihtiyaçlarımı tamamen karşılamıyordu. Yavaş yavaş ihtiyaçlarımı karşılamaya başladı ve baktım ki Windows işletim sistemini açmaya gerek duymuyorum.

Örneğin Msn, Flash, Bazı programlar, yavaşlık, film izlerken ekranda kırılmalar, vb vb buna benzer bir çok eksiklik vardı(bana göre) ve kendime yine Windowsta buluyordum.
Zamanla MSN kullanımı bitti, Flash Windowsunki gibi olmaya başladı, bazı programlar dediğim şeyler Ubuntu da çalışmaya başladı. Teamviewer, Google'ın programları vs. Film izlerken kırılma yırtılma vs hiç bir şey kalmadı her şey düzeldi. Oyunlar dersek oyun oynayacak yaşı da geçtik. Yine de oyun oynamak istersem, Steam geliyor. Ordan alırım bir oyun oynarım. O kadar basit :) Bu bile mümkün artık Ubuntu da (yakında tabi) :)

Ve bugünlere geldik. Şimdi tüm ihtiyaçlarımı karşılayan bir Ubuntu var. Bugün disklerime biçimlendirmeyi attım ve sadece Ubuntu 12.10 kurulumu yaptım. Kendimi çok özgür hissediyorum.
Zamanında hep kafama takılan şeyden de kurtuldum. Diğer işletim sistemini korsan kullanıyordum ve bunu hırsızlık yapıyorum diye nitelendiriyordum :( Şimdi öyle bir derim de kalmadı. Bundan sonra diğer işletim sistemlerinle işim olacağını sanmıyorum.

Herkese tavsiye ederim, bilgisayarın her açılışında grub ekranında sadece Ubuntuyu görmek inanılmaz keyifli.

Özgür günler :)

bigbang

Yaklaşık 2 yıldır Linux ile haşır neşirim. Visual Studio nedeniyle daha dogrusu .net framework bağımlılıklarıdan dolayı işyerinde Windows kullanıyorum ama evde ise herzaman Linux benim için. İlk önce Mint ile başlamıştım sonra Pardus,Peppermint,Suse,Debian,Zorin OS,Ultimate Linux,Ubuntu ve şimdi de Voyager kullanıyorum. Kardeşim işim gereği gerber programı kullanmak zorunda ve ne kadar şanslıyım ki bu program depolarda mevcut. Özgür yazılım dünyası ücretsiz ve ücretli uygulamalarıyla harika. Umarım hakettiği yere de er yada geç gelecektir.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

kamil_3545

aynen bende linuxla tanıştıktan sonra ne kadar kısıtlı olduğumun farkına vardım artık sadece linux var benm için :)