Ubuntu 12.04 bir süre sonra bilgisayar donuyor

Başlatan mcyegen, 10 Eylül 2012 - 02:26:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mcyegen

Ubuntu 12.04'ü yeni yükledim ve updateleri güncellemeleri yaptım. Ekran kartı sürücüsünü de önerilen yaptım, bilgisayarda kasma sorunu falan yok. Bilgisayar belli bir süre açık kalınca 10-20dk  gibi bir süre genelde. Bazen durup dururken bazen de *bir şeyler yüklerken yani bilgisayar kasarken bu durum başıma geliyor.
Bilgisayar donuyor, mouse fare imleçi hareket etmiyor ekran görüntüsü son hali neyse o halde kalıyor, ve klavye ışıkları yanıp sönüyor yaklaşık saniyede 2 kez gibi bir hızla. Sürekli olmaya basladı format attım tekrar, gene düzelmedi. Kendi kendine düzelir dedim gittm içeri tv izledim :) Yarım saat sonra geldim bilgisayar hala aynı ekran donmuş mouse fare oynamıyor klavye ışıkları yanıp sönüyor sürekli. Bu bilinen bir bug böcek midir yoksa sadece benim başıma mı geliyor? Teşekkürler yardım edecek arkadaşlar için.
Hello World!

monthy_python

aynı hata bende de var.
1- ekran parlaklığı değiştirmeye çalışırsam (klavyeden fn tuşundan ya da ayarlardan fareyle)
2- fiş takılı değilken enerji koruma moduyla ilgili kendi kendine ekran ışığı ayarı yapmaya çalıştığında
sanki ışık aç kapa tuşlarına sürekli basılıyormuş gibi çok hızlı yanıp sönüyor ve ekran donuyor.
12.04 güncellemeler tamam, birkaç kez baştan yükledim hatta, belki düzelir diye.
(bt5 yüklemiştim onda olmadı aynı hata)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Eylül 2012 - 02:53:35

edit: @macyegen marka model nedir?
benim samsung 300e5a. donanım uyumsuzluğu mu var acaba diye soruyorum

hitokiri

A) Sorun donanımsal olabilir,
Aygıtları kontrol etmekte yarar var .

B)Uygulamalardan herhangibi biri şişme yapıyor olabilir,
    **Bu unity-panel veya gtk-window-decarator olabilir,
    **Bu durumdayken top komutundan en çok bellek kullanan uygulamayı görebilirsiniz,
    kill -9 PID
ile bu uygulamayı kapatmak sorunu geçici olarak çözebilir.

C)@monthy_python'un belirttiği üzere donanım uyumsuzluğuda olabilir.

Gereksiz olabilecek bir bilgi,avant-window-navigator'ün "menü gösterici"'si şişme yapıyor ne hikmetse :)

mcyegen

hp pavilion desktop *bilgisayar, fakat çok parça değiştim içinden ilk halinden bitek anakart ve işlemci kaldı :)
şuanki parçalar şöyle;
işlemci: intel pentium d 915 2.8ghz
ekran kartı: pov geforce9600gt
ram: kingston 800mhz 2gb cl6
edit:
@hitokiri
bilgisayar o durumdayken hiçbir şekilde tepki vermiyor. klavye mouse etkisiz kalıyor, klavye ışıkları yanıp sönüyor. eğer arkada bir müzik çalıyorsa 1.5 sn'lik kısmı sürekli tekrar ediyor aynı kısım. loop a takılmış gibi sanki sistem.
Hello World!

monthy_python

Alıntı yapılan: hitokiri - 10 Eylül 2012 - 03:08:56
A) Sorun donanımsal olabilir,
Aygıtları kontrol etmekte yarar var .

aygıtlar nasıl kontrol edilir?

hitokiri

Fiziksel durumlardan bahsetmek istedim , ikinizde aynı şişme sorunlarından müzdarip olduğunuz için,
fizikselden kasıt x kablo zedelenmiştir, temassızlık vardır, tuş takılı kalmıştır vs.
Öyle  birden sorunca yanlış bir şeymi yazdım dedim :D

Alıntı Yapklavye ışıkları yanıp sönüyor
Hiç hayırlı bir tepki değilmiş donanım uyumsuzluğu gibi,
(ancak öyle bir şey olsa kurulumda da yapması gerekmezmiydi aynı şeyi,
başka fikri olanlar aydınlatır herhalde bizi.)
ctrl+alt+F1 'de muhtemelen işe yaramıyordur..

monthy_python

yok estağfurullah, bilmediğim için sordum ben  ;D
..de şişmeden değil benim; durduk yerde de oluyor. ekran parlaklığı ayarıyla ilgili. o takılı kalıyor gibi oluyor.
şu anda fn+f2 ya da f3 e basarsam (parlaklık ayarı) donar kalırım mesela  :o

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Eylül 2012 - 03:33:05

klavye ışığından kafam ekran ışığına gitmiş, sanırım donma dışında sorunumuz aynı değil.
özür dileyerek başka başlığa kaçıyorum  :D

hitokiri

Hani konu muhtemel ki bir uyumsuzluk var,
ancak sendeki durum nedir bu durumlarda @monthy_python sende de klavye ışıkları yanıp sönüyor mu?
Sönmüyorsa ctrl+alt+F1 'den giriş yapabilir ve top ile dediğim gibi bir şeyler deneyebilirsin bu durum bir şişme sorunuysa.

monthy_python

@hitokiri klavye ışığı diye bişey yok bende.
ekran ışığı ayar çubuğu, ekranın sağ üst köşesinde beliriyor ve sanki hunharca ışık aç/kapa düğmelerine sürekli basıyormuşum gibi sürekli yanıp sönüyor. sürekli bu komutu (hernasılsa) aldığı için fare falan çalışmaz oluyor.

sorunu fn+f2 ye basıp bilinçli olarak tekrarladım, ctrl+alt+f1 le komut satırına düşebildim. ve reboot ettim, başka * bir şey bilmiyorum ki :)
hiç olmazsa düğmeden değil, reboot komutuyla yeniden başlatabildim ama; buna da şükür.

hitokiri

İşte ne güzel gelmişsin oralara kullanıcı adı parola yazıp,
giriş yaparak ordaki konsoldan top diyeceksin orda değişen bir liste çıkıcak en soldaki grupta pid yazıyor,
orda anlamsızca şişeni bulup kill -9 PID ile sonlandırıcaksın,
bu işlem başarılı olurda şişme sona ererse sistemdeki,
konu hakkında yorum belirtmek isteyenler için,
şişme yapan ve işlemini sonlandırdığın uygulamayı öğrenmiş olucaz yani :)
not(x'e geri dönmek için ctrl+alt+F7 veya F8)

monthy_python

@hitokiri söylediğini uygularken garip bişey keşfettim: ctrl+alt a (f1 e basmadan) bi süre basılı tutunca yanıp sönme duruyor, kilit açılıyor!!!!

hitokiri

Bu kısayolu sen mi eklemiştin?
Sistem tercihlerinden klavye kısayollarında bu tuş kombinasyonunu kullanan bir kısayol göremedim ben ,
sende bir kontrol et istersen :)
Hani basıncada pencere menüsünü gösteriyor uygulama için.

monthy_python

ben kısayol falan eklemedim. (açıp gene de kontrol ettim ama. sonradan eklenmiş kısayol yok.)
ama 10-15 kez denedim aynı şey oldu. olan şu yani:
*hatayı ekran parlaklığı ile oynayarak bilinçli olarak oluşturuyorum (fn+f2 veya fn+f3 tuşlarına basarak, ya da ayarlardan => brightness & lock => brightness ayarına bir kere tıklayarak)
*sağ üstte ışık aç/kapa düğmesi sürekli yanıp sönüyor, fare kilitleniyor (başka hiçbir program çalışmıyorsa kilitlenmeyip AŞIRI ağırlaşıyor), ışık kıs/aç düğmelerine sürekli basıyormuşum gibi.
*ctrl+alt a basınca durum kayboluyor. olay bu. (ctrl+alt olayını da şimdi keşfettim sayende )

hitokiri

Hani bu başlığın artık belirli bir iletiden sonra yeni bir başlığa taşınması gerekiyor gibi artık :D
Çok acayipmiş durum @monthy_python, hiç bir şeye basmadan veya en basitinden alt+tab yapıncada düzeliyor mu,
çünkü bana bi türlü mantıklı gelmedi bu ctrl+alt+a =)

monthy_python

ctrl+alt+a değil, sadece ctrl+alt
hiçbirşey yapmadan düzelmiyor, 1 saat bıraktım bir kere denemek için (kapağı kapatıp).
açtığımda şifre soran ekran, şifre girdikten sonra masaüstü yine pırpırlı açılmıştı. ta ki düğmeden aç kapa yapana kadar.
şu anda yaptığım denemelerde şunu gördüm:
- ctrl+alt ile hemen düzeliyor (3-5 sn de)
- sadece alt tuşuna 20-30 sn basılı tutunca da düzeliyor.
sorun çözülmese de büyük yardımın oldu aslında, düğmeden kapat/aç yapmıycam en azından artık.

hitokiri

İstemeden uçak yaptım yani yine :D
Bakalım belki mantıklı bir açıklama getirebilecek biri çıkar :)

furkankalkan

ctrl + alt + f1 f6
TTY leri açar.
ctrl + alt + f7 f12
X ekranlarını açar
Ctrl + alt + backspace
X oturumunu sonlandırır.
Ctrl + alt + esc
xkill komutunu çalıştırır.

Yani  Ctrl + Alt ile başlayan kısayolların çoğu X oturumuyla ilgili. Ama  ben hala yalın halde ctrl + alt ın ne işe yaradığını bulamadım.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

mcyegen

Alıntı yapılan: hitokiri - 10 Eylül 2012 - 03:25:41
Fiziksel durumlardan bahsetmek istedim , ikinizde aynı şişme sorunlarından müzdarip olduğunuz için,
fizikselden kasıt x kablo zedelenmiştir, temassızlık vardır, tuş takılı kalmıştır vs.
Öyle  birden sorunca yanlış bir şeymi yazdım dedim :D

Alıntı Yapklavye ışıkları yanıp sönüyor
Hiç hayırlı bir tepki değilmiş donanım uyumsuzluğu gibi,
(ancak öyle bir şey olsa kurulumda da yapması gerekmezmiydi aynı şeyi,
başka fikri olanlar aydınlatır herhalde bizi.)
ctrl+alt+F1 'de muhtemelen işe yaramıyordur..
dün ctrl+alt+F1 yaptım. komut satırı açıldı kapatamadım bir türlü. restart attım yeniden başlattım *bilgisayar ye açılınca grup error diye hata çıktı. bir kaç kez restart daha attım açılmadı bir türlü. sonra kurtarma ekranı geldi kurtarma yapmayı denedim dondu gene orada. kapadım *bilgisayar yi yattım :D
ertesi gün yani bugün bir kaç kez format attım 4-5 kez sanırım her birinde format atarken yarıda hata verdi. sonra 64 bit kurdum şuan bitti kurulum. biraz kasıyor gibi sanki sistem ama henüz o dediğim olay olmadı. olursa yazacağım
Hello World!

furkankalkan

64 bitte bir hata vermediyse 32 bit sürücülerdeki bir bug hata buna sebep oluyor olabilir. İsterseniz bir bug hata kaydı geçebilirsiniz.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

mcyegen

Alıntı yapılan: dewilman - 11 Eylül 2012 - 11:28:09
64 bitte bir hata vermediyse 32 bit sürücülerdeki bir bug hata buna sebep oluyor olabilir. İsterseniz bir bug hata kaydı geçebilirsiniz.

cd okuyucumdan kaynaklı sistemin eksik kurulmuş olabileceğini düşünerek flash bellek ile format attım 32 bit ile tekrar. şuan bir sorun yok. sorun ya buradaydı ya da türkçe yerine ingilizce sürümü yüklediğim için düzeldi bu ikisinden biri sanırım. 32 bit kurulu şuan 1-2 saattir henüz o dediğim donma sorunu olmadı.
Hello World!

if

Yazım kurallarına özen gösterir ve İngilizce kelimeler/terimler yerine Türkçe olanlarını kullanırsanız makbule geçer.

Konu çözüldüyse: cozuldukonusu

mcyegen

Konuyu çözüldü yapmıştım fakat biraz önce gene aynısı oldu. Çok sinir bozucu olmaya başladı 7 kez falan format attım dünden beri sırf bu yüzden. Böyle donuyor sürekli bazen de hiç açılmamaya başlıyor çok donma yapınca.
Hello World!

heartsmagic

syslog dosyasına bakılabilir, özellikle donma zamanlarının öncelerinde bir sorun var mı diye. Ayrıca dmesg çıktısı da bir ihtimal fikir verebilir. Tabi onu sistem donmadan incelemek gerekir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gomugomuno

mcyegen

cevaplar için teşekkürler fakat dün gece tekrar windows kurmak zorunda kaldım çünkü çözemedim bu sorunu. bu gün içerisinde vmware ile sanal bilgisayar oluşturup aynı sorunu orda test edebilirim fakat aynı hatayı orda alacağımı sanmıyorum donanım uyumsuzluğundan kaynaklanıyorsa zaten. update geldiğinde tekrar ubuntu kurup denemeyi düşünüyorum aynı sorun giderilmiş mi diye, sadece benim bilgisayarıma özel olsa da update ile giderilebilir, sonuçta önceki ubuntu sürümlerinde böyle bir sorun yaşamamıştım.
Hello World!