Linux için NVIDIA Optimus desteği kısa süre sonra gelebilir

Başlatan aurora, 10 Eylül 2012 - 02:22:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aurora

NVIDIA'nın Linux platformu için yazılım desteği sunamadığını iddia eden Linus Torvalds'ın bir süre önce ilginç eleştirisine sahne olan konuşması uzun süre gündemde kalmıştı. NVIDIA bununla birlikte Linux için yazılım desteği sunmaya gayret ettiğini gösteren çalışmalarına devam ediyor.

NVIDIA yazılım mühendisi Aaron Plattner, platform geliştiricilerine gönderdiği bir emailde, geniş çaplı bir Optimus desteği için çalışmalarına devam ettiklerini açıkladı. Plattner, Dave Airlie'nin RandR 1.4 sağlayıcı nesne arayüzü için geniş çaplı bir desteği test ettiğini ve çalıştığına dair de kanıtları olduğunu belirtti.

Bu sayede yapılan işe göre cihazın bağımsız ve entegre grafik kartı arasında geçiş yaparak enerji tüketimini en aza indirmeyi hedefleyen Optimus teknolojisi, uyumlu Linux makinelerde de kullanılabilecek.

Plattner mailinde çekincelerini de sayarak gelişticilerin fikirlerinden istifade etmeyi istediğini ifade ediyor.

Linux Vakfı'na katılım artarken ve sürücü desteği her geçen gün gelişirken, Optimus teknolojisinin de buna eklenmesi, Linux gönüllülerini çok sevindirecektir.

Kaynak

mustang102030

NVIDIA'nın Linux platformu için yazılım desteği sunamadığını iddia eden Linus Torvalds'ın bir süre önce ilginç eleştirisine sahne olan konuşması uzun süre gündemde kalmıştı.
NVIDIA bununla birlikte Linux için yazılım desteği sunmaya gayret ettiğini gösteren çalışmalarına devam ediyor.

NVIDIA yazılım mühendisi Aaron Plattner, platform geliştiricilerine gönderdiği bir emailde, geniş çaplı bir Optimus desteği için çalışmalarına devam ettiklerini açıkladı.
Plattner, Dave Airlie'nin RandR 1.4 sağlayıcı nesne arayüzü için geniş çaplı bir desteği test ettiğini ve çalıştığına dair de kanıtları olduğunu belirtti.

Bu sayede yapılan işe göre cihazın bağımsız ve entegre grafik kartı arasında geçiş yaparak enerji tüketimini en aza indirmeyi hedefleyen
Optimus teknolojisi, uyumlu Linux makinelerde de kullanılabilecek.

Plattner mailinde çekincelerini de sayarak gelişticilerin fikirlerinden istifade etmeyi istediğini ifade ediyor.

Linux Vakfı'na katılım artarken ve sürücü desteği her geçen gün gelişirken, Optimus teknolojisinin de buna eklenmesi, Linux gönüllülerini çok sevindirecektir.

kaynak:
http://www.donanimhaber.com/isletim-sistemleri/haberleri/Linux-icin-NViDiA-Optimus-destegi-kisa-sure-sonra-gelebilir.htm

Linus Torvalds: "Canın cehenneme Nvidia!"
http://www.youtube.com/watch?v=19jUboon5gI&feature=player_embedded

cagriemer

@mustang102030 yeni konu acmadan once lutfen arama yapiniz. Ayni metin olsa da dikkat cekmesi icin actiginiz basligi ilk once acilanin altina tasidim.

sudusleri

Geç de olsa... Güzel haber.. Yıl sonuna kadar gelse bari..
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

Ozgurluk

Şimdi Linux kullanan kullanıcıların nvidia optimus teknolojisi sonrasında, nvidia ekran kartlarında satışda azalma olmaması için mutlaka optimus sürücüsülerini içeren kapalı kaynak sürücü yazılımı gelecektir. Özellikle Linus Torvalds'da nvidia'yı topun ağzına koymuş ve nvidia linux kullanan müşterilerini kaptırmak istemez..! Umarım sene sonuna kadar optimus desteği gelir. Linux'u işletim sistemi olarak çok beğeniyorum. Her işimi görüyor... Notebook'umdan hdmi çıkış alamıyorum sadede BumBlebee'den ötürü. Bekliyorum seni nvidia kopta gel koçum. :D

KemalALKIN

Linus Torvalds diğer bir firma olan AMD/Ati'ye de bir "F.U." işareti çekerse iş tamamdır. Asıl ona lazım :P. Valla ben ömrümde ilk defa bu olay ile birlikte bir harketin sonucunda karşı tarafın aklını başına aldığını gördüm. İlginç bir çıkış değildi direkt gol olan bir çıkış olmuştu. Hem şok olmuştum hemde gülmekten ölmüştüm, birde üzerine Nvidia özür dileyince aklımı kaybettim. :D

İnşallah hareketlere gerek kalmadan diğer ucundan destek veya hiç destek vermeme özelliği bulunan firmalarda hareket yemeden işe koyulurlar. :D
www.tckemal.ist

sudusleri

Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

mustang102030

Alıntı yapılan: cagriemer - 10 Eylül 2012 - 06:01:08
@mustang102030 yeni konu acmadan once lutfen arama yapiniz. Ayni metin olsa da dikkat cekmesi icin actiginiz basligi ilk once acilanin altina tasidim.
Konuyu açtıktan sonra bende farkettim rahatsizlik verdiğim için özür dilerim. :)