Klavye şeklinde Linux Bilgisayar

Başlatan arpia, 07 Eylül 2012 - 13:58:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arpia

Tablet, dizüstü, masaüstü, all-in-one derken şimdi de klavye bilgisayarla karşı karşıyayız.
ilgisayar donanımları küçüldükçe, her yere sığdırılabilen bilgisayarlarla karşılaşıyoruz. All-in-one bilgisayarlarda monitöre sıkıştırılan donanım, Atom işlemcilerin de piyasaya çıkmasıyla daha da portatif ve kullanışlı boyutlara ulaştı.

Diablotek markası, U310 model adıyla bir bilgisayar hazırladı. Bilgisayarın en büyük özelliği, kasasının klavye içerisinde yer alıyor olması. Ürünün Intel Atom D525 işlemcisi, çift çekirdekli ve 1.8 GHz hızında çalışıyor. Bu işlemcinin 1 MB de ön belleği var. 2 GB DDR3 RAM'i bulunan U310, 500 GB dahili depolamaya sahip. Wireless ve ethernet bağlantı noktası, klavye bilgisayarın internete erişmesini mümkün kılıyor. Intel Graphics Media Accelerator 3150 grafik işlemcisi içeren U310, Azalia Codec ses kartına ve tümleşik hoparlörlere sahip.

USB 2.0, seri port ve ses bağlantıları ile ihtiyaç duyulan tüm bağlantıları sağlayan klavye, beraberinde mouse ile geliyor. İçerisinde Linux yüklü olarak gelen cihaz, 239 dolarlık fiyat etiketine sahip. Bakalım daha nelerin içine sığdırılmış bilgisayarlarla karşılaşacağız... Yeni hedef: mouse pad!

Kaynak

burk

travego0403

Alıntı yapılan: burk - 07 Eylül 2012 - 14:48:17
Commodore bilgisayarına benziyor; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30299.0

@burk Tamda benim aklımdan geçiyordu Commodore64 benzerliği, gerçi benim yaşım yetmiyor sadece resimlerden, eskilerin efsane diye bahsetmesinden biliyoruz. :)

Katıhal fiziğinin gelişmesiyle elektronik parçalar ufalıyor böylecede elektronik eşyalarımızın boyutu küçülüyor. Eski tüplü transistörle yapılmış bir bilgisayar oda büyüklüğünde iken bugünkü transistörler düğme kadar hatta daha ufak, bilgisayarları da akıllara gelmeyecek şeylerin içine yerleştiriyoruz.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

burk

arpia

burk

Öyleyse iletide Commodore'a nasıl değinmedin hayret ettim @arpia :)

KemalALKIN

burk

Alıntı olarak vermeyi tercih etmiş ve yorumlamamış sanırım arpia arkadaşımız :).

Bu arada bilgisayarın suyunu çıkarttılar (... suyu diye bir sıvı ile akvaryum tarzı serin pc keyfi vardı :D).
Akıllı telefon dedikleride birer ufak sim kartlı bilgisayar. Bilgisayarlar her yerde. Bu kadar fazla cihazın sonu dünyanın sonu veya bilgisayardan bıkmış insanlık olabilir mi acaba? :D.

ABD/Rusya/Çin/Japonya/G. Kore gibi ülkelerin kim bilir filmlerdeki yok uzaydan/uzaylıdan kopyaladık boş lafları ile üstü örtülen nokta koyulan teknolojileri nelerdir ? :D.
Benim düşüncem adamlar çok yüksek gizli teknolojileri çoktan buldular bunları azar, azar piyasaya ucundan veriyorlar para ile şirketlere vb. :D. Kapital = Para.
www.tckemal.ist

arpia

Açıkçası comodore 64 kullanmış biri olarak hiç benzetemedim ondan sanırım :)

krwlng

Esasen MK802 tarzı bir cihaz daha çok ilgimi çekiyor, ayrıca klavyesini faresini takarak harika işler yapılabilir. MK802 android geliyor ama Ubuntu kuranlar olmuş. Örnek: http://liliputing.com/2012/06/ubuntu-12-04-and-lubuntu-12-04-images-for-the-mk802-mini-pc.html
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

furkankalkan

Buna bir de kocaman bir Tüplü ekran taktık mı alın size konsol :D
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

Ertroll

@krwlng
Buna alternatif olarak RaspberryPi de gösterilebilir. Tabi taşınabilirkin açısından bir farklılık var.