Bilgisayar Mühendisliği ön hazırlığı için tavsiye

Başlatan cgiyte, 06 Eylül 2012 - 19:27:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cgiyte

Bu sene İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği kazandım.

Sizce Üniversite hayatımı nasıl değerlendirmeliyim ?

Şunları şunları yap şu alana yönel şu programları öğren dediğiniz öneriler var mı?

Hazırlık geçme sınavına giricem eğer geçemezsem şöyle animasyon programlarını mı öğrensem falan dedim yoksa bilg. müh ile alakalı konulara mı bakayım networktür falan ?

Yani siz şuanki aklınız olsa nasıl değerlendirirdiniz üni hayatını ?

facell

Benim tavsiyem python ve C
Tabi daha arttırılabilir.
İşlemci: Intel(R) Core(TM) i5 CPU M 480 @ 2.67GHz
Bellek: 3.7 GB
İşlemci Mimarisi: x86_64
Masaüstü Ortamı: GNOME Shell

UykusuzBizon

Şuanki aklımla yazıyorum ki hala bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim :D okulda c, c++ öğretiyorlar (henüz 2. sınıftayım daha başlardayım yani :D ). Birazı tecrübe çoğu araştırma olan bildiklerimi aktarıyorum: Hazırlık sınıfına kalırsan; seneni phyton ve bir Linux sürümüyle haşır neşir olarak geçirmenin, programlama mantığının ve Linux pratikliğinin gelişmesi açısından iyi olacağını düşünüyorum (phyton kullanmadım fakat çok araştırdım söylenenlere göre kolay öğrenilen fakat çok sağlam bir dil imiş. Fırsatım olduğunda ben de kuracalayacağım. ) Algoritma mantığını öğrenmen aşırı yararlı olur programlama aşamasında. Neye yönelme kısmına gelince o konuda ben de pek bir karar veremiyorum ama o, birisinin şuna yönel demesiyle olacak bir şey değil içinden gelecek bir şey zamanla oturacak diye düşünüyorum. Hedefim belli değil dedim fakat Linux sistemler aşırı ilgimi çekiyor o tarafa da çekiliyorum yavaş yavaş :D Kısacası ( pek kısa olmadı ama kusruma bakma ): Araştırmalarıma dayanarak ilk aşamada ; Algoritma mantığı ve başlangıçta seni programlamadan soğutmayacak ama güçlü bir programlama dili (phyton). Bu tavsiyemin nedenini açıklayamıyorum ama Linux sürümü kullanmak beni bilgisayarla ilgili şeylerle ilgilenmek için teşvik ediyor yani Ubuntu'mu açtığımda sürekli makaleler ve forumlarda bir şeyler okurken buluyorum kendimi. Kur, kurcala bence yarar var. Yine okuduğum makalelerden gerçek bir internet üstadının Unix bilmesi gerektiğinde bir çok kişi sabit görüş bildiriyor. Biraz uzattım kusruma bakma tavsiyem algoritma/phyton ve bu öğrenme zemininde güzel bir Linux dağıtımı (kullanım kolaylığı ve böyle harika bir destek forumu sebebiyle Ubuntu tavsiyemdir.). En önemlisi de okumak. İnternete dal ve merak ettiğin her şey hakkında bir çok forumu tara bir çok makale oku derim ben. Ben de yolun başındayım sadece izlenimlerimi, kişisel görüşlerimi ve okuduklarımı paylaştım sakın yanlış anlaşılmasın. Eğitim ve öğretim hayatında başarılar dilerim bir de :)
Beni doyurmuyor ne para ne sistemin masalı.

travego0403

Mutlaka İngilizce öğren, en azından teknik, bilimsel yazıları takip edebilecek kadar. ;) Gerisi gelir.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

cgiyte

Hepinize cevaplarınız için çok teşekkürler harikasınız.

krwlng

http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

arpia

Günümüz şartlarında tek dil artık yeterli bile değil, bu yüzden İngilizce kaçınılmaz.

Arkadaşlarımın önerilerine katılıyorum, özellikle c/c++ ve phyton için ayrıca web programlamaya merakın varsa django, PHP olabilir ki bu durumda MySQL'de kaçınılmaz olacaktır :)

Hemen burnunu Bil. Müh. bölümünün LAB'ına sok :) Sunucu bazlı bir çok ortamı orada bulacaksın ki çok yararı olacaktır. LAB'dan çıkma hatta :) Bir çok şey geliştirip öğrenirsiniz. Zaten içeride de Linux kurulu bir çok bilgisayar ve sunucu olacaktır, muhtemel olarak Solaris, FreeBSD v.b sistemlerde karşınıza çıkacaktır, bu durum Ağ bilginizi ve sunucu bilginizi geliştirecektir.

Kısacası arkadaşlara ek olarak söyleyeceğim LAB ortamından kopmayın. Bir çok bilgisayarı bir arada toplayıp, sunucu, güvenlik duvarı, ağ geçidi v.b bir çok konuda denemeler yapabileceğiniz bir ortam sağlayacaktır size.

Başarılar diliyorum üniversite ve geri kalan hayatınız için :)

pwl

Benim sana tavsiyem yukarıda arkadaşların belirttiği gibi ingilizceni mümkün olduğunca geliştirip daha yeni programlama dillerine odaklanman yönünde olacaktır. Bende bilgisayar mühendisliği okudum ve okulda bize keşke c/c++ göstermeselerdi demiyorum tabii ki ama bunların yanında c# falan gösterselerdi keşke benim gibi sonradan bu dillere başlayan birçok arkadaşımın durumu çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

Yani c/c++ yerine c# öğrenmeni tavsiye edişimin sebebini kariyer ilanlarına dayandırabilirim. Eğer web tasarım işlerine de giricem diyorsa .NET ve php'yi kesin öğrenmen gerekir piyasaya iş yapabilmen için.

sana eğitim hayatında byte'lar dolusu başarılar diliyorum.

sevgiler, saygılar

tlg

Alıntı yapılan: StewieGriffin - 06 Eylül 2012 - 22:42:37
Şuanki aklımla yazıyorum ki hala bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim :D okulda c, c++ öğretiyorlar (henüz 2. sınıftayım daha başlardayım yani :D ). Birazı tecrübe çoğu araştırma olan bildiklerimi aktarıyorum: Hazırlık sınıfına kalırsan; seneni phyton ve bir Linux sürümüyle haşır neşir olarak geçirmenin, programlama mantığının ve Linux pratikliğinin gelişmesi açısından iyi olacağını düşünüyorum (phyton kullanmadım fakat çok araştırdım söylenenlere göre kolay öğrenilen fakat çok sağlam bir dil imiş. Fırsatım olduğunda ben de kuracalayacağım. ) Algoritma mantığını öğrenmen aşırı yararlı olur programlama aşamasında. Neye yönelme kısmına gelince o konuda ben de pek bir karar veremiyorum ama o, birisinin şuna yönel demesiyle olacak bir şey değil içinden gelecek bir şey zamanla oturacak diye düşünüyorum. Hedefim belli değil dedim fakat Linux sistemler aşırı ilgimi çekiyor o tarafa da çekiliyorum yavaş yavaş :D Kısacası ( pek kısa olmadı ama kusruma bakma ): Araştırmalarıma dayanarak ilk aşamada ; Algoritma mantığı ve başlangıçta seni programlamadan soğutmayacak ama güçlü bir programlama dili (phyton). Bu tavsiyemin nedenini açıklayamıyorum ama Linux sürümü kullanmak beni bilgisayarla ilgili şeylerle ilgilenmek için teşvik ediyor yani Ubuntu'mu açtığımda sürekli makaleler ve forumlarda bir şeyler okurken buluyorum kendimi. Kur, kurcala bence yarar var. Yine okuduğum makalelerden gerçek bir internet üstadının Unix bilmesi gerektiğinde bir çok kişi sabit görüş bildiriyor. Biraz uzattım kusruma bakma tavsiyem algoritma/phyton ve bu öğrenme zemininde güzel bir Linux dağıtımı (kullanım kolaylığı ve böyle harika bir destek forumu sebebiyle Ubuntu tavsiyemdir.). En önemlisi de okumak. İnternete dal ve merak ettiğin her şey hakkında bir çok forumu tara bir çok makale oku derim ben. Ben de yolun başındayım sadece izlenimlerimi, kişisel görüşlerimi ve okuduklarımı paylaştım sakın yanlış anlaşılmasın. Eğitim ve öğretim hayatında başarılar dilerim bir de :)

Bende bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim öneri olarak, ilk aklıma gelenleri çok güzel özetlemiş valla :D, sağolasın @StewieGriffin ;)

Diğer arkadaşların da dediği gibi python öğrenmen çok iyi olur, ayriyetten javayada bakabilirsin(bakarsın hoşuna gider, android programlama işine girersin :D), ancak bir linux ortamı çok önemli. Ben kendi deyimimle bu ortamı bir mühendis için 'doğal ve saf bir çalışma alanı' şeklinde tanımlarım.

Yanlışım varsa affola. Okul ve sonraki hayatında başarılar dilerim, kal sağlıcakla :)