Lazarus Nihayet 1.0 Oldu

Başlatan kafkasyali, 05 Eylül 2012 - 17:45:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kafkasyali

Lazarus; Delphi'ye en yakın, Free Pascal derleyicisini kullanan, açık kaynak kodlu, çoklu işletim sistemi desteği (ing:crossplatform) sunan, uygulama geliştirme ortamıdır. Java'nın, "bir kere derle, her yerde kullan" yaklaşımının aksine Lazarus, "bir kere yaz, her yerde derle" mantığına dayanır. Linux, MacOS, Windows işletim sistemlerinin yanı sıra cep telefonu ve tablet bilgisayarlara da desteği bulunuyor (cümle biraz garip oldu ama anladınız sanırım :) ).

Uzunca bir süre Tam Sürüm çabası sergileyen Lazarus, nihayet 1.0 sürümünü yayınladı.

İndirme Adresi;

http://sourceforge.net/projects/lazarus/files/

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

ekremsenturk

Surum numarasinin 1 veya 2 olmasi ne fark eder?  Yazilim merkezinda zaten her Ubuntu surumu icin uyumlu olani mevcut.

kafkasyali

@ekremsenturk

İnanın çok farkeder :) Sürüm numarası sıfır ile başlıyorsa (0.9.4.2 gibi) bu yazılım tam oturmamış deneme aşamasındadır. Lazarus da uzunca bir süre sıfır nokta ile devam etti. Açıkçası 1.0 sürümünün yayınlanmasını bayağı bekledim. Üst düzeyde yazılım geliştirecek kadar bilgili değilim ama Lazarus'a sempatim var. Bu demek oluyor ki yazılım geliştiriciler deneme aşamasından çıkan Lazarus'a daha çok güvenecekler. Çünkü "Lazarus yazılım geliştirmek için yeterli mi?" gibi tartışmaları forumlarda görebilirsiniz. Hem sadece Ubuntu için değil, diğer dağıtımları kullanan arkadaşlar da olabilir forumda. Ne dersiniz? :)

ekremsenturk

Yazilimlari arac'lar degil, Program'cilar gelistirir.

hckr

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 06 Eylül 2012 - 00:49:24
Surum numarasinin 1 veya 2 olmasi ne fark eder?  Yazilim merkezinda zaten her Ubuntu surumu icin uyumlu olani mevcut.
Yazılım merkezinde Lazarus'un Beta sürümü(hem de eski beta sürümü) bulunuyor ve kurulduğunda da normalde /usr/lib/ dizinine kurulması gerekirken /usr/share/ dizini altına gidiyor.Bu da Lazarus'u yeniden derlerken sıkıntı oluşturuyor maalesef.
Son mesajınızda da maalesef söyledikleriniz doğru olsa da pek anlamlı olmamış.Kararsız bir IDE ve derleyicide programcılık bilginiz çok iyi olsa bile derleme işlemini ve derleyiciye hazırlanan yazılımı gönderme işini siz değil IDE ve derleyici yaptığı için saçma sapan hatalardan kurtulamazsınız.
Lazarus'un geliştirilmesi ile değişenler sadece sürüm numaraları da değil ve değişen sadece Lazarus'un kendi özellikleri de değil Lazarus geliştikçe eklentiler de gelişiyor/gelişecektir.

kafkasyali

@hckr

+1

@ekremsenturk

Derleyici (Lazarus) tam sürüm olmadıktan sonra yazılan kodlar ne işe yarar? Bir otomobil düşünün. Motoru Free Pascal, direksiyonu Lazarus olsun. Direksiyon koptuktan sonra en usta şoförün bile yapabileceği pek fazla bir şey yoktur. Motor hala çalışıyor ama otomobile hakim değilsiniz ayrı mevzu. Lazarus geliştiricileri 1.0 sürümüyle deneme sürüşünün bittiğini ve direksiyonu daha iyi bağladıklarını söylüyorlar. Ama kopmayacağının garantisini vermiyorlar. Sonuçta GPL var ortada :)

Ne bileyim? 0.X sürümü yerine 1.X sürümü bana daha fazla güven veriyor.

ekremsenturk

Yeni sürümü kurup denediyseniz ve de gerekli bağımlılıkların sürümleri sebebiyle bir çakışma olmuyorsa, önceki sürümündeki olumsuzluklarda giderilmişlerse, hayırlı olsun. Herkese de o şekilde bildirip önerin. Sürüm farklılıkları bazen daha çok sorun çıkarabiliyorlar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Eylül 2012 - 19:50:00

Lazarus 1.0 sürümünü kurupta denedinizmi? İzlenimlerinizi paylaşsanız!

daligo5

Merhaba arkadaşlar
Ben kurmayı denedim ama bağımlılıkları nedeniyle kurulmadı. Ne bağımlılığı istediğini araştırdım ama herhangi bir şey bulamadım.
Bende wine ile kurulum yaptım ve kullanıyorum.
Öncelikle 9 serisi ile aynı görünüme sahip ama derleme işlemi daha sorunsuz.  Çalışıyor daha önce yaptığım bir projeyi açabildim herhangi bir sorun yok. Wine üzerinde gayet kararlı güzel çalışyor. 9 versiyonunda bir menu yaparkan bile pencereler arasında kilitlenmeler oluyordu. Sanki wine ile daha iyi çalışıyor en azından görev çubuğu 5 parça pencere ile dolmuyor :) Ancak nedense bana derleme süresi biraz 1 veya 2 sn uzun geldi. Ama wine ile kullandığım için olabilir.  Ben c dilinden sonra bunu öğrenmeye çalışıyorum belki inanmayacaksınız ama daha kolay geldi öğrenmesi bana. Tabi daha araştırıyorum eminim zamanla daha güzel çalışmalar yapabilirim.
http://piyonsatranc.blogspot.com/

satranç modern bir beyin işkencesidir.

kafkasyali

Bir kaç gündür iş yerindeki yoğunluklar nedeniyle foruma bile ara sıra sadece bir göz gezdirip çıkabiliyorum. Evde de çok fazla deneme fırsatım olmadı.

İlk izlenimlerim beklediğim gibiydi. Yani Linux üzerinde hata mesajları yok denecek kadar azalmış.

Ama derleme süresinin sanırım Wine ile alakası yok. Hem Windows hem de Linux üzerinde 2-3 saniyelik (ki bu ciddi bir süre) artış var.

Linux'da dikkat etmedim ama @daligo5'in de dediği gibi Windows görev çubuğunda eskiden 5-6 parça Lazarus varken, şimdi 1 tane.

sem

Oturmuş ve büyük çapta kullanılan uygulamalarda yeni sürüme geçme ve taşınma işlemi (jargonda migration olarak dillendirilen konu, Oracle 10 den 11g'ye geçme vs gibi) sırasında sürümlerin farklılık yarattığı ve büyük sıkıntılara neden olduğunu duydum ama bir proglamlama dilinin kararlı sürümünün sorun çıkarttığını hiç duymamıştım.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

hckr

Alıntı yapılan: sem0900 - 12 Kasım 2012 - 21:29:57
Oturmuş ve büyük çapta kullanılan uygulamalarda yeni sürüme geçme ve taşınma işlemi (jargonda migration olarak dillendirilen konu, Oracle 10 den 11g'ye geçme vs gibi) sırasında sürümlerin farklılık yarattığı ve büyük sıkıntılara neden olduğunu duydum ama bir proglamlama dilinin kararlı sürümünün sorun çıkarttığını hiç duymamıştım.
Sorunlar 1.0'dan sonraki sorunlar mı?Yoksa daha önce duyduğunuz sorunlar mı?Şu sıralar Lazarus üzerinde hakimiyet kurup birkaç kullanışlı widget/gadget ya da her ne deniyorsa ondan geliştirmeyi düşünüyorum bu uygalama ile stormcloud isimli uygulamaya benzer.

sem

Lazarus'a dair herhangi bir duymadım aslında... Bahsettiğim sıkıntı kullanılan veri tabanı göçü ile alakalı idi.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

hckr

Alıntı yapılan: sem0900 - 12 Kasım 2012 - 22:35:09
Lazarus'a dair herhangi bir duymadım aslında... Bahsettiğim sıkıntı kullanılan veri tabanı göçü ile alakalı idi.
Oracle'ın yeni sürümüne göç yaparken sıkıntı lazarus'ta mı oluyormuş gerçekten anlayamadım.Bahsettiğiniz sorun tam olarak nedir açıklayabilir misiniz @sem0900  :)

sem

Tabii ki...

Biraz hızlı yazmıştım ondan anlaşılırlığını kaybetmiş sanırım ileti.. Hemen açayım;

ekremsenturk kullanıcı isimli üyemiz demiş ki;

"Sürüm farklılıkları bazen daha çok sorun çıkarabiliyorlar"

Ben buna binaen şunu söylemek istedim; çalışan kod ortada ve bir tane. Hangisi ile çalışır hale getirebiliyorsanız o sizin için yeterli olabilir, uygulama oluşturmak için. Tabii ki bir üst sürüme geçerken bazı sorunlar olabilir, kullanılan sınıflar yeni sürümlerde geçersiz kılınabilir vs gibi durumlar olabilir. Fakat benim bildiğim diller geçmişe yönelik olarak destek verirler. Fakat vermeseler dahi yazılmış olan uygulama zaten yazılmış, yeni sürüm çıktı diye yeni versiyon ile derlemeye gerek olmayacaktır, hele ki yeni sürümde gelen yenilik vs'ler kullanılmıyorsa.

Ama yapılacak işlem kodu bir dilin yeni versiyonu derleme yerine şöyle bir şey olsa; bir firma karar alırsa derse ki Oracle 8i'den Oracle 11g'ye geçiyoruz, firmadaki veri tabanı yöneticilerinin ve geliştiricilerinin vay haline... Çünkü tüm uygulamalar mevcut veri tabanı ile senkron olacak vs. Hangi özellikler kaldırıldı, hangi yeni özellik istendi vs gibi ancak bir takımın hatta yetkin bir takımın üstesinden gelebileceği bir analiz yapmak gerekebilir (impact analysis diyorlardı sanırım).  Şahit olmuş olduğum ufak bir örnekten, veri tabanı entegresi bir sistem üst versiyona güncelleneceği zaman sadece bir tablodaki bir alan için isim değişikliği, o tabloyu kullanan tüm sistemlerin patlamasına neden oluyor.

Yani böylesine büyük bir göç işleminde hata çıksa anlarım fakat eski sürüme göre kaynak kodu hazır olan bir uygulamada, yeni sürüm çıktığında ki hele ki bu sürüm ilk kararlı sürüm ise =) ne gibi bir sorun olabilir çok kestiremedim açıkcası.

Şu açıdan bakıyorum; elimde kaynak kod var ve eski sürüm ile derlenebiliyor. Yenisine geçirirken bazı yeni sınıfları kullanmaya zorlayabilir vs tamam ama eski versiyonu ile zaten çalışabilen kod üretemiyor muyum?

Bunu belirtmek istedim sadece.
Burası dünya?

ekremsenturk

Yeni sürümlerin çıkardıkları sorunlar daha çok işletim sistemi ile ilgili olabiliyorlar. Bağımlılıkların sürümlerininde yüseltilmeleri gerekebiliyor. Bu tür sorunlar, uygulamanın gelişmişliği ile artabiliyorlar. Sürekli olarak hep en yeni sisteme yükseltiyorsanız, bazı bağımlılıklar ile sorun çıksa bile, onlarıda yükseltebilirsiniz. Ama kullandığınız işletim sistemi bir kaç sürüm geride kalmış ise veya bildiğiniz uygulama artık yeni sürümünde farklı yan uygulamalara (başka alternetif'lere) yönelmiş ise, uygulamanın yeni sürümünü kullanabilmek için, bir süre, sisteminizi yapılandırmak ile meşgul kalabilirsiniz.
Eski kaynak kod'ların yeni ortamda derlenememesi gibi bir durum olabilir ise, "Release notes" belgesinden, yapılan değişiklikleri okur, ve kaynak kod'unuzuda bu yeniliklere göre düzeltebilirsiniz. Genellikle hata bildirimleri size yön verir. Lazarus durumunda, muhtemelen Fpc'nin de son sürümünü önce kurmanız gerekecek. Bildiğim kadar, Fpc'nin son sürümü tüm Objective pascal Modül'lerine destek veriyormuş. Bunun anlamı ise, önceki sürümlerin, bazı Objective Pascal modül'lerine ile desteklemiyor olması. Lazarus'ta, Fpc olmadan, sadece bir görüntü kalacağından, Fpc'yi de yükseltmeniz gerekebilir. Ama basit uygulamalar için bunun gerekli olabileceğini sanmıyorum.