TP-LİNK WN722N Sorunum( usb adaptör)

Başlatan kayra150, 07 Eylül 2012 - 16:55:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kayra150

Öncelikle selamlar aranıza yeni katıldım herkese kolay gelsin.  ;D
Hemen konuya girmek istiyorum. Başından anlatayım: Şimdi bizim 3 tane bilgisayarımız var. Biri masaüstü orta halli bir bilgisiyar ve işletim sistemi ubuntu 12.04 LTS+ Win7 ultimate. Bu sorunsuz olan bilgisayar ve aynı zamanda internetin landan bağlı olduğu ana bilgisayar. Dizüstü pcde de aynı işletim sistemleri mevcut ve sorun yaşamadım ama şunu söylemeden de geçemeyeceğim. Diz üstünde kablosuz kullanıyoruz. Win7 deyken internet tıkır tıkır çalışırken ubuntuda interneti kullanmadığımız zamanlar internet var simgesi gözükürken, kullanırken mesela yazılım indirirken ve ya mozilla kullanırken sık sık kesilmeler yaşıyoruz.
Gelelim Asıl önemli konuya... Diğer masaüstümüz ise bayağı eski. Özellikleri:64 mb ram, 256mb ekran kartı ve 8gb hafıza. Bu yüzden ona linux yüklemek istedim. Evde bir ara kubuntu live yazdırmışım ondan yükledim ama türkçe değildi. Ne yapıp ettiysem çalıştıramadım bir türlü TP-LİNK WN722N usb adaptörünü...
Bu yüzden kubuntuyu silip xp yüklemek istedim o pcye. Kurulum cdsinden sürücüsünü yükledim ve tanıttım tanıdı ama sık sık kesilmeler oluyordu. Daha önce de belirttiğim dizüstü pcdeki ubuntu gibi ve tekrar linux sevdasına daldım... :)
Derken araştırmalarım sonucu pardus 2009un bu usb adaptörleri otomatik algıladığını anlatan bir yazı bulmuştum. Sonra onu yüklemeye karar verdim. Yükledim biraz kasmasından söz etmeyecek olursak iyi bir işletim sistemiydi. Ben zaten her zaman linux kullanmak istemişimdir ama bazı kullandığım programlar ve bazı oynadığım oyunlar windowsa uyumlu. Öyle olmasa hemen windowsu silip linuxla devam ederdim. Ama maalesef otomatik algılamadı ve tekrar bir araştırma süreci içine girdim. Bir yazı bulmuştum sanırım pardus wikiden di. Usb modem kurma diye adına pek dikkat etmemiştim meğerse o usb modem adaptörüyle bağlanma değil modemi usb ile pcye bağlamaymış sonra boşa uğraştığımı anlayınca çok üzüldüm.
Ne yapmalıyım sizce? Şu eski bilgisayar da biraz iş görsün istiyorum. En azından internete girilebilsin. Lütfen yardım edin. Ben kaç gündür hatta kaç haftadır aradım şu usb adaptörünü çalıştırmayı ama hiç net bir şey bulamadım.
Tekrar gerekli bilgileri vereyim:
usb adaptör markası: TP-LİNK WN722N
Sözü geçen bilgisayar sistemi  Pardus 2009

Ayrıca şunu yazmayı unutmuşum: Ben linuxta uzman bir kullanıcı değilim güzel güzel anlayabileceğim şekilde anlatabilirseniz çok makbule geçer ;)

heartsmagic

Hafif olması adın Lubuntu veya Xubuntu kurularak, Bu Tp-Link için Ubuntu'daki yönergeleri deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kayra150

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Eylül 2012 - 17:14:05
Hafif olması adın Lubuntu veya Xubuntu kurularak, Bu Tp-*bağlantı için Ubuntu'daki yönergeleri deneyebilirsin.
Yani gene işletim sistemimi değiştirecek miyim?  ???  Peki yönergeler nedir net bir şey bulamıyorum ben de...
Peki Şöyle bir şey sorayım o zaman. Pardustan pek bir umut yok gibi araştırmalarım sonucu linux mintten umutluyum. Linux mint 11 yükleyecektim dosyası bozuktu galiba sonra 8 yükledim. Hızı benim eski bilgisayara göre gayet iyi. Ama gene internete bağlanmadaki sorunum devam ediyor. Ayrıca modemimin usb çıkışına da bağlamayı denedim sanırım tanımadı modemi de. Tılgın hg1311c modemin markası ve sürücüsünü internette bulamadım ndiskwrapperi de denedim şu usb adaptörüne ama nafile yardım edebilecek biri var mı??

heartsmagic

tplink bizim forumda bile başlıklar var. Senin modele göre bakabilirsin konulara.

kayra150

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Eylül 2012 - 02:23:39
tplink bizim forumda bile başlıklar var. Senin modele göre bakabilirsin konulara.
O konuların çoğuna baktım ama bir çözüm yolu bulamamışlar. Ya da bazılarına uyan çözümler bana uymuyordu. Neyse servise verdim artık bilgisayarı uğraşacaklarmış... En sonunda linux mint 8 yükledim ama gene yapamadım.

Ninoslayer

Linux Mint 8 çok eski bir sürüm. Bu yüzden modemi tanımıyor olabilir. Eski donanımlar için puppy linux var. Kerneli güncel olmakla birlikte zayıf donanımla bilgisayarlarda güzel performans vermesiyle söz ediliyor onu deniyebilirsin istersen.

heartsmagic

Uğraştığın konuları, denediklerini, sonuçlarını görmeden yorum yapmak imkânsız. Ancak bunları aktarırsan sana yardımcı olmaya çalışabiliriz bizler.

kayra150

Alıntı yapılan: Ninoslayer - 10 Eylül 2012 - 01:19:19
Linux Mint 8 çok eski bir sürüm. Bu yüzden modemi tanımıyor olabilir. Eski donanımlar için puppy linux var. Kerneli güncel olmakla birlikte zayıf donanımla bilgisayarlarda güzel performans vermesiyle söz ediliyor onu deniyebilirsin istersen.
puppy linux...... Evet 32mb ramda oluyor diyorlar bakacağım Türkçe değilmiş ama olsun napalım, ingilizcemiz gelişir hem :D
Bu arada yorumlar için teşekkürler sonunda olmayınca ethernet kartı taktırdım ve bikaç odanın penceresinden uzun bir eth kablo çekerek internete bağlanmayı başardım. :D
Tamam puppy linux gerçekten çok güzel bilgisayara jet takıldı sanki takır takır çalışıyor live cd galiba yükleme yeri de vardı ama yükleyemedim bir türlü yardım edebilir misiniz. Gpart disk bölümlemeden ileriye gitmiyor.(Yaptım sonunda ama bilgisayara reset atınca gitti yüklediğim sistem)