[Çözüldü] Vodafone Vodem ile internete bağlanamıyorum!

Başlatan mister, 03 Eylül 2012 - 07:29:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mister

Merhaba arkadaşlar. 15 gündür ubuntu kullanıyorum ve bir daha windowsun yüzüne bakacağımı düşünmüyorum.  Ancak ara sıra kullandığım evden uzaklaşınca sıkça kullandığım vodafone vodem ile ne yaptıysam bağlanamadım.

Ne yaptıysam derken;

Forumda bu konuyla ilgili becereceğimi düşündüğüm ne varsa yaptım.

Bana mantıklı gelen -Bağlantıları düzenle- kısımdan bir mobil bağlantı eklemekti yani onun olacağı kanısındaydım. Önerilen her şeyi yaptım apn:internet vs.

Eğer vodem kullanıcıları varsa sorum şu olacak; Girişte üç seçenek var -Avea-Türkcell ve Vodafone/KKTC Telsim yazıyor her yöntemi denedim dediğim gibi acaba kktc kıbrıs doğru seçenek mi?

Tüm ayarları doğru yapınca da pin soruyor pini yazıyorum tekrar soruyor bu olay defalarca tekrarlanıyor.

Bana yardım edebilecek, izlemem gereken yolları basit bir şekilde anlatabilecek birileri var mı?

şimdiden teşekkürler...

cagriemer

Kullanici adi ve sifre vodafone olarak denemis miydiniz? Su baslikta[1] odeme plani icin belirtilmemis secilerek sorun cozulmus ornegin.

[1] http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=27776.0

Aequitas

Eğer vodem hattınız kontörlü ise prepaid'i seçmeniz gerekiyor. Ayrıca ben KKTC'yi seçmiyorum.
Onun dışında çok büyük ihtimalle sizde de çalışacağını düşündüğüm şu yolu izleyebilirsiniz zira ben hep bu şekilde bağlanıyorum.
Öncelikle "wvdial" paketi kurulu değilse onu kurun. sudo apt-get install wvdial
Ardından "/etc/wvdial.conf" dosyasını açıp aşağıdaki çıktıyla kıyaslayın. Bu bendeki içeriği. "Password =" kısmına pin kodunu girin.
[Dialer Defaults]
Init1 = ATZ
Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
Modem Type = Analog Modem
ISDN = 0
Phone = *99#
Modem = /dev/ttyUSB0
Username = prepaidgprs
Password =
Baud = 9600

Daha sonra tercihen tty üzerinden (Ctrl+Alt+F2 mesela) sudo wvdial komutunu vererek bağlantı kurabilirsiniz.
Ayrıca sanırım wvdialconf ile de otomatik olarak bu yapılandırma dosyasını oluşturabiliyor olmanız gerekir.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

mister

Alıntı yapılan: cagriemer - 03 Eylül 2012 - 08:53:38
Kullanici adi ve sifre vodafone olarak denemis miydiniz? Su baslikta[1] odeme plani icin belirtilmemis secilerek sorun cozulmus ornegin.

[1] http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=27776.0

o başlığı daha önce de gördüm ve uyguladım habire pini yeniden soruyor. şu an sadece vodemle bağlanabiliyorum. windows olan bir pc ye takıp öyle girdim buraya.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mister

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Eylül 2012 - 11:38:36
Pin'i kaldırıp denemen mümkün mü peki?

pini kaldırmayı bilmiyorum vodemden vodem benim üstüme olmadığı için vodafonu aradığımda pek bilgi vermiyorlar pin kaldırmayla ilgili

Aequitas

@mister, yukarıda söylediklerimi denediniz mi?

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

mister

Alıntı yapılan: Aequitas - 03 Eylül 2012 - 12:03:16
@mister, yukarıda söylediklerimi denediniz mi?

hah bende onunla ilgili yazıcaktım. ben onları nereye yazacağım ve nası indireceğimi bilmiyorum elimde bi windows ve birde ubuntu pc var
ve internete girebildiğim tekl şey vodem nası yapıcam onları daha önce öyle karışık şeyler görmedim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Eylül 2012 - 12:53:05

her şeyi denedim galiba ama yok habire pin soruyo tekrarlıyor kafayı yyeceğim

Aequitas

Gayet açıklayıcı bir şekilde yazmıştım halbuki.
Önce vodem takılı olarak Ubuntu'yu aç. Sonra Ctrl+Alt+T ye bas. Uçbirim açıldıktan sonra sudo wvdial komutunu gir. Eğer böyle bir komut yok diye hata mesajı çıkarsa demek ki wvdial paketi kurulu değildir. O zaman bu yöntem işine yaramaz.
Eğer bir sürü yazılar çıkar ve en sonunda sana bir ip adresi gösterirse hemen vodemin ışığını kontrol et, bağlanmışsındır.
Eğer yine bir sürü yazılar çıkar ama neticede bağlanamaz isen bu durumda bir kaç ayarlama yapmak gerekecektir.
Bu durumda önce sudo wvdialconf u çalıştır. Daha sonra sudo nano /etc/wvdial.conf dedikten sonra açılan dosyanın içeriğini önceki mesajımda gösterdiğim kendi dosyam ile karşılaştır. Password kısmına pin kodunu gir. Eğer vodemdeki hat faturalıysa Username kısmı postpaid, kontörlüyse prepaid olacak. Diğer kısımlarda farklılıklar var ise bendekileri kullanabilirsin.
Bu düzenlemeleri yaptıktan sonra bağlanmak için tekrar sudo wvdial komutunu gir. Bağlanırsa ne ala. Ama yine de bağlanmazsa son girdiğin komuttan sonra çıkanları buraya ekle, belki bir şeyler bulabiliriz.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

mister

Alıntı yapılan: Aequitas - 03 Eylül 2012 - 12:55:42
Gayet açıklayıcı bir şekilde yazmıştım halbuki.
Önce vodem takılı olarak Ubuntu'yu aç. Sonra Ctrl+Alt+T ye bas. Uçbirim açıldıktan sonra sudo wvdial komutunu gir. Eğer böyle bir komut yok diye hata mesajı çıkarsa demek ki wvdial paketi kurulu değildir. O zaman bu yöntem işine yaramaz.
Eğer bir sürü yazılar çıkar ve en sonunda sana bir ip adresi gösterirse hemen vodemin ışığını kontrol et, bağlanmışsındır.
Eğer yine bir sürü yazılar çıkar ama neticede bağlanamaz isen bu durumda bir kaç ayarlama yapmak gerekecektir.
Bu durumda önce sudo wvdialconf u çalıştır. Daha sonra sudo nano /etc/wvdial.conf dedikten sonra açılan dosyanın içeriğini önceki mesajımda gösterdiğim kendi dosyam ile karşılaştır. Password kısmına pin kodunu gir. Eğer vodemdeki hat faturalıysa Username kısmı postpaid, kontörlüyse prepaid olacak. Diğer kısımlarda farklılıklar var ise bendekileri kullanabilirsin.
Bu düzenlemeleri yaptıktan sonra bağlanmak için tekrar sudo wvdial komutunu gir. Bağlanırsa ne ala. Ama yine de bağlanmazsa son girdiğin komuttan sonra çıkanları buraya ekle, belki bir şeyler bulabiliriz.

komut bulunamadı dedi ne yazık ki:(

Aequitas

Şunu deneyebilirsin. Tabi eğer bağımlılık problemi çıkarmazsa.
http://packages.ubuntu.com/precise/wvdial adresindeki "Download Wvdial" kısmından sistemin 32bit ise i386 olanı, 64bit ise amd64 olanı indir ve indirdiğin dosyayı ubuntu üzerinden kolay erişebileceğin bir yere koy, mesela direkt USB belleğe atabilirsin. Daha sonra Ubuntu'yu aç, bu dosyayı ev dizinine (/home/mister/) kopyala. Daha sonra şu komut ile kurmaya çalış.
sudo dpkg -i /home/mister/<indirdiğin dosyanın adı ne ise>.deb
Eğer herhangi bir bağımlılık sorunu çıkarmadan yüklenirse önceki adımları tekrar dene. Eğer çıkarırsa bilgisayarını internet bağlantısı olan bir yere götürmen gerekecek..
Yalnız bu komutu verirken dosyanın nerede olduğuna dikkat et. Eğer dosya "/home/mister/" içinde değilse komuttaki bu kısmı dosya neredeyse ona göre düzenle.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Ninoslayer

Vodem'in şifresini kaldırmak için sim kartını herhangi bir telefona takarak yapabilirsin. Bunu yaptıktan sonra modemi takıp yeni mobil broadband oluştur dediğinde, apn'yi internet yaz. Bende vodafone kullanıyorum ancak sim klidini dediğim gibi telefona takarak kaldırdım hiç bir sorun çıkmadan kullanıyorum ubuntu 11.04'ten beri.

mister

Alıntı yapılan: Ninoslayer - 03 Eylül 2012 - 16:41:14
Vodem'in şifresini kaldırmak için sim kartını herhangi bir telefona takarak yapabilirsin. Bunu yaptıktan sonra modemi takıp yeni mobil broadband oluştur dediğinde, apn'yi internet yaz. Bende vodafone kullanıyorum ancak sim klidini dediğim gibi telefona takarak kaldırdım hiç bir sorun çıkmadan kullanıyorum ubuntu 11.04'ten beri.

Büyük teşekkürler. Şifreyi kaldırır kaldırmaz giridim.

Yardım eden ilgilenen herkese çok teşekkür ederim:)

@Aequitas özellike abi sağ ol ilgilendiğin yeterince. Ne diyeceğimi bilemedim şimdi. Çok teşekkürler.

facell

İşlemci: Intel(R) Core(TM) i5 CPU M 480 @ 2.67GHz
Bellek: 3.7 GB
İşlemci Mimarisi: x86_64
Masaüstü Ortamı: GNOME Shell

mister

Ubuntu süper bir şey ilk kez bunda zorlandım ama çözümü çok basitmiş.

burk

Sistem tarafından doğru olduğu halde PIN kodunun kabul edilmediği durumlar için SIM kartını telefona takıp PIN kodunu kaldırmak şeklinde dolaylı da olsa güzel bir çözüm elde edilmiş, başlığı kilitliyorum.