Nexenta OS Wiki sayfası hazır

Başlatan Maria, 31 Mart 2008 - 21:27:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Maria

http://tr.wikipedia.org/wiki/NexentaOS

Wikipedia'a ilk katkımızı Nexenta OS sayfası ile vermiş oluyoruz.

heartsmagic

Vikipedi maddesi silindi mi yoksa hiç mi oluşturulmadı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sypro

Eğer bu sayfayı son birkaç dakika içinde oluşturduysanız ve henüz görünmüyorsa, veritabanında bir gecikme olmuş olabilir. Buraya tıklayıp güncellemeyi deneyin. Yeniden oluşturmadan önce biraz daha bekleyin.

;)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

munirekinci

Buraya tıklayıp güncellemeyi deneyin.

Sypro link vermeyi unutmuşsun :)

Sypro

link yukarda zaten var :)

http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Nexenta&action=purge

ya da burdan çıkan Sayfa önbelleği temizlesin mi? sorusuna tamam diyerek de ulaşılabiliyor.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Akşam yorgunluğu sanırım, görmemişim. Güzel olmuş, ellere sağlık.

Maria

http://tr.wikipedia.org/wiki/NexentaOS

Şu an çalışıyor ancak anladığım kadarıyla birileri sayfayı kaldırmış. Sayfayı eski haline döndürdüm ve yöneticilere şikayetimi ilettim.

Maria

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Mart 2008 - 22:34:24

Teşekkürler.

atillux

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Mart 2008 - 22:34:24

Bir de ben görebilsem. :)

"Vikipedi'de bu isimde bir madde bulunmamaktadır." diyor.

Sypro

Alıntı yapılan: atillux - 01 Nisan 2008 - 16:43:47
Bir de ben görebilsem. :)

"Vikipedi'de bu isimde bir madde bulunmamaktadır." diyor.

yukarıda yazılanlar da onunla ilgiliydi :)
normalde var; ama bir aksaklık olmuş anlaşılan.

"Eğer bu sayfayı son birkaç dakika içinde oluşturduysanız ve henüz görünmüyorsa, veritabanında bir gecikme olmuş olabilir. Buraya tıklayıp güncellemeyi deneyin. Yeniden oluşturmadan önce biraz daha bekleyin." kısmındaki linke tıklayın, açılan sayfadaki "Sayfa ön belleği temizlensin mi?" sorusunun altındaki Tamam butonuna basın, sayfayı göreceksiniz.

:)

Maria

Sorun yok birileri sayfayı sürekli siliyor.

Sypro

işin garip tarafı, Silme Kayıtları kısmında bu sayfa ile eşleşen bilgi yok..

Maria

Alıntı yapılan: Sypro - 01 Nisan 2008 - 17:29:31
işin garip tarafı, Silme Kayıtları kısmında bu sayfa ile eşleşen bilgi yok..

Evet yöneticilere bende onu sordum ancak bilmediklerini söylediler.

munirekinci

Yöneticilerin yazıyı silinmeye karşı koruma gibi bir yetkileri yok mu?

Maria

Alıntı yapılan: munirekinci - 01 Nisan 2008 - 17:35:34
Yöneticilerin yazıyı silinmeye karşı koruma gibi bir yetkileri yok mu?

Korumaya alma yetkileri var ancak almadılar. Şu an sebebi bilinmeyen silinme durdu.

Semih

Bende merak etmiştim okuyacaktım ama silinmiş dün açmıştım okumadan kapattım.Denemek istiyorum aslında indiriyim şimdi kullanan varmı acaba bi yol gösterebilir mi?
A.Semih Türk

Maria

Ben Live CD olarak çalıştırdım, Ubuntu ile çekirdek dışında bir farkını göremedim. Bu arada Solaris dağıtımı sayısı 7 olmuş ve hızla ilerliyor.

Semih

Solaris çekirdiğinin farkı nedir?Pek bilgim yokta
A.Semih Türk

platonix

Alıntı yapılan: Semih - 01 Nisan 2008 - 17:58:34
Solaris çekirdiğinin farkı nedir?Pek bilgim yokta
ustune bastin bende onu soracaktim bu solaris isletim sistemi bildigim kadariyla javasun un yapimi bu programda performans ve guvenlik nedir ve solaris cekirdegi ile linux farkil nedir ???

heartsmagic

Performans daha düşüktür zire kernelde Java kullanılmakta. Ancak kararlı olduğunu söyleyenler var. Linux kadar yaygın değil, fakat son zamanlarda Sun'ın bunu dağıtmasıyla beraber sayıları hızla artıyor. Aradaki farkları açıklamak için baya bir yazmak gerekir sanırım. Ancak temeldeki farkı az çok Javadır diyerek geçiştirebiliriz :)

Maria

İşletim sisteminin ismi Sun Solaris, aynı Ubuntu Linux gibi. Solaris işletim sistemi değil, işletim sisteminin çekirdeğine verilen isimdir, tıpkı Linux gibi.

Biraz önce kontrol ettim Linux dağıtımı sayısı 5000 civarı (aktif olanlar ise 300 civarı), Solaris dağıtımı sayısı ise 9. Solaris çekirdeğinin kaynak kodu 2005 yılında OpenSolaris projesi ile açılmaya başlandı. Şu an tüm çekirdeğin kodlar açılmış durumda. Bu sebeple Solaris dağıtımlarının sayısı hızla artıyor.

Solaris çekirdeği tıpkı Linux ve BSD çekirdekleri gibi Unix mimarisine sahip ancak Linux ve BSD komutları, Solaris çekirdeğini kullanan bir dağıtımda geçerli değil. Örneğin programları kaynak koddan derlemek için ./configure / make / make install yolu işlemiyor.

Ancak Nexenta OS gibi dağıtımlar sayesinde Solaris keyfini yaşayabilirsiniz. Nexenta OS depolarında 12.000 civarı paket bulunuyor.

Solaris çekirdeği Java programlama dili temel alınarak yazılmış. (hepsi değil) Özellikle java uygulamalarını çalıştırmada çok daha kararlı. KDE masaüstü ortamını da denedim Linux üzerinde oluşan KDE sorunları Solaris üzerinde genellikle oluşmuyor.

Solaris çekirdeği, Linux çekirdeğinden daha eski bir çekirdek ancak yıllarca kaynak kodu kapalı olduğu için Sun Microsystem firmasının tekelinde kaldı, bu nedenle Linux kadar yaygınlaşamadı. Daha önce de söylediğim gibi OpenSolaris projesi ile kaynak kodların açılmasından sonra Solaris dağıtımlarında hızlı bir artış yaşanıyor. Şu an hemen hemen tüm masaüstü ortamlarını kullanabileceğiniz Solaris dağıtımları mevcut.

Solaris resmi forumları özellikle Sun Solaris Express isimli dağıtım için oldukça yardımcı oluyor. Bu dağıtımda Sun'ın kendi masaüstü ortamı geliyor ve bu masaüstü ortamı alıştığınız masaüstü ortamları kadar rahat değil.

Donanım tanıma konusunda da Linux kadar yetenekli değil ancak Linux için yazılmış sürücülerin çekirdeğe entegre edilmesiyle birlikte bu sorunda çözülmeye başlandı.

Şu an çekirdeğinin kodu kapalı tek işletim sistemi kaldı o da Windows. Microsoft 2010 yılında Windows çekirdeğinin kodlarını açmayı planlıyor. Muhtemelen kısa süre sonra kodu kapalı çekirdek kalmayacak.

Maria

Sayfayı kaynağı belirsiz kişiler yeniden silmiş.

heartsmagic

Kim bunlar ya? Wiki şikayeti kabul etmiyor mu? Madem şikayet kabul etmiyorlar adam akıllı takibini yapıp silenleri yasaklasınlar.

Maria

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Nisan 2008 - 21:31:44
Kim bunlar ya? Wiki şikayeti kabul etmiyor mu? Madem şikayet kabul etmiyorlar adam akıllı takibini yapıp silenleri yasaklasınlar.

Silme kaydı yok, sanıyorum yetkisi olanlardan biri siliyor. Ben en az 10 defa sayfayı yeniden oluşturdum. Silme kaydı olsa en azından kimin sildiğini öğrenirdik.

Şikayetçi oldum zaten tartışma kısmında şikayetçi olduğum yazıyor. Yetkili bir üye bende kimin sildiğini bilmiyorum diye mesaj yolladı. Vikipedi gibi bir sitenin böyle lakayıt bir tavır takınmasını kendilerine hiç yakıştıramadım.

Orayı silen kişi muhtemelen burayı okuyor. O kişi her kimse bu metinleri silerek açık kaynağa zarar verdiğinin farkına varsın.

Not: İngilizce Nexenta OS bağlantısından sürekli olarak Türkçe bağlantı adresi de kaldırılıyor.

Sypro

yıllarca linux için sorun çıkarıp önünü kesmeye çalışanlar şimdi de solaris için mi aynı şeyleri amaçlıyor. çünkü bu not dikkat çekici oldu. bağlantı otomatik kalkmıyor ise (sayfa silindiği için) ciddi bir durum var demektir.