Yazdığım Python uygulamasını CD'den yükletme

Başlatan microanaliz, 03 Eylül 2012 - 17:34:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

microanaliz

PyQt ile yazılan bir program her hangi bir cd ye yüklesek oradan otomatik bilgisayara yüklenecek hale nasıl getirebiliriz bunun adımlarını bilen varsa yardım etsin...
MicroAnaliz

furkankalkan

windowsta bunun için autorun vardı ama Linux için alternatifini bilmiyorum. En azından gerekli bağımlılıkları kuran ve programı gerekli dizine atıp menüye kısayol ekleyen bir bash dosyası yapılabilir.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

microanaliz

Depoda şu tarz bir modul var ama nasıl kullanılır anlayamadım."CGI-Application-Plugin-AutoRunmode " Buyuk projelerde sıkıntılı olduğunu söyleniyor vs...
MicroAnaliz

virs

Sorunuz hangi işletim sistemi için?
İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. (Kur'an: Necm, 39)

microanaliz

Windows7-windows xp ubuntu için istiyorum beni bir çok yükden kurtaracak...
MicroAnaliz

virs

Alıntı yapılan: microanaliz - 11 Eylül 2012 - 11:24:19
Windows7-windows xp ubuntu için istiyorum beni bir çok yükden kurtaracak...

Windows:
Windows'ların hepsi için aynı yolu izleyebilirsin. Uygulamanızı yaptıktan sonra şuradaki anlatıma göre PyInstaller ile çalıştırılabilir dosya ürettiğinizde,
bu dosya üretilirken gerekli olan tüm kütüphaneler exe dosyasına gömülür veya exe dosyasının yanında birkaç dosya olarak arşivlenir.

Bu aşamadan sonra Inno Setup ile uygulama dosyaların için setup dosyası oluşturabilirsin. Örnek inno setup dosyası
Inno Setup 'ın wizardını kullanabilirsin oldukça basit, ek ayarlar istersen şuradan faydalanabilirsin:
http://www.jrsoftware.org/ishelp/

Mesela örnek olarak yine verdiğim dosyada DestDir: "{app}" parametresi ek ayardır. exe dosyasının bulunduğu klasörü ekler. Yani dosyaya sağ tık özelliklere girdiğimizdeki hedef klasör kısmını dolduran parametredir.

Setup dosyasını da yaptıktan sonra arkadaşların bahsettiği autorun.inf dosyasını oluşturmak yeterli Windows için.
İşte herhangi bir oyun cd si yada işletim sistemi cd sindeki Autorun.inf dosyası tarzında bir dosya oluşturacaksın ve içeriğine çalıştırmak istediğin dosyayı ve cd nin ikonu olarak görükmesi gereken ikon dosyasını tanıtacaksın. Yani direk kurulum yapmayacaksan oyunlardaki gibi bir tanıtım widgeti yapabilirsin.

[autorun]
OPEN=Dosya_Adi.exe
icon=ikon_dosyasi.ico

Ubuntu:
Sadece Ubuntu için istiyorsan deb paketi yapmak da windows için setup yapmak gibi faydalı olur.
Ayrıca deb paketi yaptığında gerekli kütüphaneleri eklediğinde kurarken o bağımlılıkları da kontrol eder ve kurar.
Senin yapman gereken sadece deb paketi yapmaktır.
Hızlıca deb paketi testi yapmak istersen Debreate'ye bakmanı tavsiye ederim ama profesyonelce bir şey hazırlayacaksanız kendiniz yapın bence.
Örnek Debreate dosyası

Bu arşivdeki dosyaları debreate içinden açarsan gerekli yerleri doldurur ve kendi programınıza uyarlayabilirsiniz.
Örneğin Depends kısmı bağımlılıklarla ilgili ve sizin bağımlılıkla ilgili dosyanız synaptic de hangi isimdeyse öyle yazmanız gerek,
mesela python-qt4-phonon gibi.

Not: PyInstaller ubuntu'da da sorunsuz çalışıyor ama sanırım farklı bir çekirdek sürümü için de tekrardan çalıştırılabilir dosya üretmek gerekiyor, o yüzden sağlıklı değil.
İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. (Kur'an: Necm, 39)

microanaliz

Pythonla bu setup dosyasını yazabilirmiyiz.CD deki dosyaları alıp teker teker kuracak yada pythonda hangi modul bu işlem için lazım .
MicroAnaliz

krwlng

Autorun bizim tarafta da çalışır, mantık için "Virtualbox guest additions" kalıbındaki autorun.sh dosyasını inceleyebilirsiniz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!