Bilgisayarimla iletisim halinde olan IP'ler ve calistidiklari programlar

Başlatan Heisenberg, 02 Eylül 2012 - 02:58:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Heisenberg

Biliyorum, yeri burası değil ama ben şöyle bir program arıyorum: misal ben modem cat5 kablo ile bağlıyım diğer 5 *bilgisaya*r kablosuz ağ üzerinden bağlı ben öyle bir ağ monitörü istiyorumki modemdeki ve bendeki tüm ip giriş çıkışları özellikle mac adresleri ile gösterebilecek bir program var mı ubuntuda? Hatta şu ifade daha ne olacak, karşıdaki ıpnin bende ve diğer pclerde bilgisayarlarda hangi programları çalıştırdığını gösterebilir mi?

Düzenleme Notu: Lütfen imlâ kurallarına uyunuz.
ALLES WAR DIE SEKTE !

cagriemer

Gonderinizi uygun sekilde basliktan ayirip yeni bir konu altina aldim.

Bilgisayariniza bagli olan IP'ler ve hangi portta hangi programla iletisime gectiklerini gormek icin;
netstat -plantu

Bilinen IP adreslerini MAC adresleri ile eslemek icin; (arp-scan'i depodan kurmaniz gerekebilir)
sudo arp-scan ip_adresi

Agdaki bir bilgisayarin portlarini tarayip raporlamak ve isletim sistemini tespit etmek icin;
sudo nmap [secenekler ] -p port-araligi ip_adresi

Dolayisiyla netstat, arp-scan ve nmap komutlariyla yazdiginiz bir betik hemen hemen butun ihtiyaclarinizi gorur.

arpia

Sanırım @Heisenberg arkadaşımız, yerel ağında ki diğer bilgisayarın da hareketlerini görmek istiyor ki eğer istek bu yöndeyse bu şartlar altında göremezsiniz.

Alıntı yapılan: Heisenberg - 02 Eylül 2012 - 02:58:53
karşıdaki ıpnin bende ve diğer pclerde hangi programları çalıştırdığını gösterebilir mi?

Bu çok kolay bir işlem değil, fakat ağ geçidi olarak bir linux olsa ve 3389 ile bağlantı kurduğunu gördüğünüz zaman hangi programı kullandığı bellidir üç aşağı beş yukarı.

Kısacası sizin bilgisayarınız yada başka bir bilgisayar, ağ geçidi görevi üstlenmedikçe istediklerinizi yapmanız çok zor.

furkankalkan

2. şey için terminalde çalıştırılan türden mi yoksa grafiksel türden mi programlar görmek istedikleriniz ?
Eğer ağdaki diğer pcler windows değilse ve görmek isteme sıklığınız fazla değilse bir crontab scripti hostname ve ip ile ps -u user,ps -u root komutlarının budanmış (basitleştirilmiş) halini yerel eposta ile (bkz. sendmail ve fetchmail) size gönderebilir.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

Heisenberg

Alıntı yapılan: cagriemer - 03 Eylül 2012 - 08:37:46
Gonderinizi uygun sekilde basliktan ayirip yeni bir konu altina aldim.

Bilgisayariniza bagli olan IP'ler ve hangi portta hangi programla iletisime gectiklerini gormek icin;
netstat -plantu

Bilinen IP adreslerini MAC adresleri ile eslemek icin; (arp-scan'i depodan kurmaniz gerekebilir)
sudo arp-scan ip_adresi

Agdaki bir bilgisayarin portlarini tarayip raporlamak ve isletim sistemini tespit etmek icin;
sudo nmap [secenekler ] -p port-araligi ip_adresi

Dolayisiyla netstat, arp-scan ve nmap komutlariyla yazdiginiz bir betik hemen hemen butun ihtiyaclarinizi gorur.

Geç bir teşekkürde olsa teşekkür ederim.
ALLES WAR DIE SEKTE !

if

Alıntı yapılan: Heisenberg - 10 Eylül 2012 - 20:22:25
Geç bir teşekkürde olsa teşekkür ederim.

Alıntıladığım cümyele istinaden konu soru tatmin edici şekilde yanıtlanmış görünüyor. Öyle ise çözüldü olarak etiketleyin başlığı.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0