Linux dağıtımınızın kök dizini için diskinizde ne kadarlık bir yer ayırıyorsunuz

Başlatan Eren, 20 Eylül 2008 - 22:29:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kullandığınız GNU/Linux dağıtımının kök dizini için sabit diskinizde ne kadarlık bir yer ayırmaktasınız?

0 - 5 GB arası
12 (4.9%)
5 - 10 GB arası
26 (10.7%)
10 - 15 GB arası
38 (15.6%)
15 - 20 GB arası
29 (11.9%)
20 - 25 GB arası
23 (9.5%)
25 - 30 GB arası
19 (7.8%)
30 - 35 GB arası
8 (3.3%)
35 - 40 GB arası
10 (4.1%)
40 - 45 GB arası
11 (4.5%)
45 - 50 GB arası
5 (2.1%)
50 GB ve yukarısı
62 (25.5%)

Toplam Oy Verenler: 138

eren

Kullandığınız GNU/Linux dağıtımının kök dizini için sabit diskinizde ne kadarlık bir yer ayırmaktasınız? Yorum yapabilirsiniz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

atomkarinca

Ben genelde 25 GB kadar yer ayırıyorum bu benim sistemde özgürce hareket edebilmeme yetiyor. Özellikle multemedia işlemlerini de rahatlıkla yapabiliyorum. Sisteme çok büyük boyutda dosyalar falan eklenirse, daha sonra bu dosyaları depo bölümüne aktarıyorum.

eren

Ben kök dizin için 15 GB ayırıyorum. Kullanıcı dizini içinde dağıtım başına 40-50 GB arası ayırıyorum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

WarGasm

Hard diskimdeki yer darligi yuzunden videolarimin oldugu bolumun 10 gb'ini 3. parti yazilimla ayirmak durumunda kaldim. 6 gb yer ayirabildim sadece ;) 4 Gb da swap bolumu kaldi. Depo olarak kullanacagim alanim kalmadigi icinde olanlarla yetiniyorum :) Kisa bir sure icinde yeni hard disk almak istiyorum ama internal - external konusunda karar veremedim. Gunumuzde external daha mantikli gorunuyor ama e-sata olmadigi surece usb 2.0 a yatirim yapmak mantiksiz geliyor, bu da beklemem gerektigini gosteriyor guzel ve uygun bir e-sata buluncaya kadar.

fadike

Genellikle sistemimde iki adet GNU/Linux işletim sistemi barındırıyourm. Biri sabit ve kararlı Debian Lenny ya da Sid olurken diğeri de deneme amaçlı kurduğum dağıtımlar oluyor. Ancak son zamanlarda Debian ve Ubuntu ikilisi sistemimin ayrılmaz parçası.

Şu anda Debian Lenny için ayrılan disk birimi 11 GB. Kullanıcı ev dizini ise 22 GB boyunda ancak sahip olduğum 500 ve 250 GB'de ext3 biçiminde olduğu için çalışmalarımı genelde bu alanlarda sürdürmekteyim.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

atomkarinca

Arch Linux'un öntanımlı değerlerini kullanıyorum: 7.5 GB / için ve 256 MB swap için. Yetiyor da artıyor.

davuthan

İlk kurulumum olmasına rağmen 50 GB yer ayırdım. Fakat hata yapmışım; çünkü bi yedek alma yazılımında sadece ftp kullanmam gerekiyor 50 GB alanda bulamıyorum :)
www.davuthanyaman.com ~ Ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol

Sypro

Çok kararsızım. Bu kurulum anında karar verdiğim bir şey olabilse keşke :)
Hdd totalde 6 ya da 15 gb olduğu için (deneme amaçlı sürekli distro kurduğum iki hdd) ve diskin tamamını kullandığım için 5-10 ve 10-15 arasında kalmış durumdayım :)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

York

Dağıtıma göre değişiyor.

Ubuntu için 15 GB,
Pardus için 10 GB,
Lapis için 10 GB
Suse için 20 GB
Desktop BSD için 20 GB

yer ayırdım.

erginemr

Bence yeriniz varsa ve depo olarak kullandığınız ayrı bir disk bölümü varsa, kök + ev dizini için 20-25 GB idealdir.

s1bernet1k

Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

hasanyılmaz

Şu anda tüm ihtiyaçlarım kurulu durumda, kökte kullanılan alan 5 Gb'a yakın. 10 Gb'lık yer ayırıyorum genelde.

Hangi programları kullanırsak kök dizini alanı yüksek tutulmalı ya da ne yaparsak bu alan arttırılmalı?

Çağlar

en fazla 4-5 yetmeli bence bir işletim sistemi için ki şu an fark ettim 10 u bulmuş sistemim 40 gb bi harddiskim olduğundan içim acıdı :D
We got a badass over here!

Felâsife

Bayağı bonkör davranmışım herhal de :D
Ama yer var nasıl olsa zaten dolduramıyorum bile
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

mbt28

En fazla kök dizini iin 5 gb ayırırım. Genelde dağıtımına göre 4gb veya 3gb ayrıyorum. Sistemimimde 2 tane kök dizini bir tane kullanıcı dizini var. 1 tanesi sabit dağıtıtımım şu an için ubuntu. Diğeri ise deneme amaçlı sürekli değişiyor. Eskiden yıllarca 8 gb hddye linux+swap+home+win kuruyordum :D .

tragedy10

/dev/sda1---Ubuntu 8.04----------19.53
/dev/sda2---[uzatılmış]--------------50.69
      /dev/sda5---Ubuntu Home--48.83
      /dev/sda6---Linux Swap-------1.86
/dev/sda3---Pardus'08.1 Root---20.00
/dev/sda4---Pardus Home---------58.82
/dev/sdb1---/media/My Book-----465.76

Şu anki disk tablom bu şekilde.
root için çok ayırmışım. :D

fadike

Hem de bayağı fazla. Üstelik 20 GB'lik alana iki sisteme pekala koyobilirsin.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

jawes

LİNUX KULLANMAK AYRICALIKTIR

KÖTÜ İLE DOST OLAN UMURSAMAZ GÜNAHI
HAK SÖZÜ  DUYMAZ OLUR HATIRLAMAZ ALLAHI...  sürekli olarak kendini yönetebilmek insanın sahip olabileceği en değerli yetenektir...

Kutadgu

Ben başta 35 ayırdım. Windowstan geri kalmasın istedim : ) . Ancak çok da gerekli değilmiş. Öyle kaldı. 8.10 çıksın temiz bir formatla işe başlayacağım ve bir çok şeyi daha farklı yapacağım bu sefer.

Mepis

15 gb ve uzerinde ayirmak bence israf cunku root kolay kolay hic bir distroda bu rakamin uzerine cikamaz.

mbt28

Alıntı yapılan: Mepis - 25 Eylül 2008 - 05:54:00
15 gb ve uzerinde ayirmak bence israf cunku root kolay kolay hic bir distroda bu rakamin uzerine cikamaz.
Ben 5gb ayırıyorum onun bile üzerine çıkarmak için bile çok çok paket yüklemek lazım.

maxxblade

Alıntı yapılan: atomkarinca - 20 Eylül 2008 - 23:12:38
Arch Linux'un öntanımlı değerlerini kullanıyorum: 7.5 GB / için ve 256 MB swap için. Yetiyor da artıyor.
Ne kadar azmış 20 gb kullanıcı 25 gb kök 1 gb swap kullanıyorum  :D

command

/ için 10 Gb - 2 Gb dolu
swap için 1024 Mb. Hiç kullandığımı görmedim
/home 110 Gb - Yaklaşık 2 Gb dolu

kaansef

# 28065