[Çözüldü] iso yu yazdıramıyorum

Başlatan xsamx, 20 Eylül 2008 - 22:21:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xsamx

heartsmagic ten alıntıdır konunun oldugu yerde soramadım ondan yeni konu açıyorum

Öncelikle indirdiğiniz şey RAR dosyası değildir! Sakın açmayın!
Kesinlikle veri cd'si (data) olarak yazdırmayın. Bu şekilde yazarsanız cd'den sistemi açamazsınız.
İlk olarak indirdiğiniz ISO'nun md5 bütünlüğünü kontrol etmeniz gereklidir.

Bu ne için gereklidir?

md5 bütünlüğü indirdiğiniz ISO'nun eksiksiz indiğini gösterir. http://releases.ubuntu.com/hardy/MD5SUMS sayfasında verilen md5 değerleri ile indirdiğiniz ISO'dan elde edeceğiniz değerin aynı olması gerekir.

Windows üzerinde md5 bütünlüğünü nasıl kontrol ederim?
http://md5-checker.tsoft.qarchive.org/ programını veya dilediğiniz başka bir programı kullanabilirsiniz.

Şimdi yazabilir miyim?
Eğer değerler aynıysa evet. Kullandığınız CD Yazma (yakma) programındaki "Kalıba Yazdır", "Imaj Yazdır", "ISO yaz" gibi seçenekleri kullanarak ISO'yu yazdırmanız lazım.

Örnek bir program için Google araması:
http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=nero+ile+nas%C4%B1l+iso+yaz%C4%B1l%C4%B1r&btnG=Google%27da+Ara&meta=

arkadaşım indirdiğimiz dosya rar dosyası değil diyorsun ama ne yazıkki rar dosyası ve nero ile kalıbı yazdır dediğimde nero belgelerimde dosyayı görmüyor heralde rar oldugu için  ayrı bir dosyaya çıkardığımda görüyor şimdi soru şu ben dosyayı başka bi klasöre çıkarıptamı yazdıracam  acil cevap lütfen  bu gün cevap alırsam yarın kurarım  şimdiden teşekkürler

atomkarinca

Peki o zaman yazdırın anlaşılan Heartsmagic bu işi bilmiyor.

xsamx

vallahi adamın bilgisi var belkide ben bi yanlış yapıyorumdur onun için sordum kimseyi karalayamam cevabın için saol ama dediğim gibi işin ustası gibi görünüyor sorun benim bilgisayar ve donanım bilgim olmamasından da olabilir aman haa kimseye laf etmedim kimse bana etmesin işin başından kimse kızmasın amacım karıştırmak değil araştırmak :)

xsamx

aslında bunu direk kuruluma hazır bir şekilde bir yere upload etselerde benim gibi acemiler direk alıp nero veya başka bir programla cd ye yazdırsa kuruluma başlasa daha iyi olmazmıydı diye soruyorum belkide vardır aratıyorum bulamıyorum yurt dışında yaşıyorum şipariş yapsam gelmez çünkü normal posta 3 haftada geliyor :)  emeği gecen arkadaşlara selam

Sypro

Öncelikle soru ve sorunlarınızı Acemiler İçin İlk Durak bölümüne topic açarak sormamanızı rica ediyor sonra da windows kullanıcısının standart hareketi olan next next next finish kurbanı olduğunuzu üzülerek belirtiyorum.

İndirdiğiniz dosya iso uzantılı fakat winrar kurarken hangi dosyaları destekleyeceğini belirttiğiniz ekranı umursamayıp geçtiyseniz iso uzantılı dosyayı rar 'mış gibi görmeniz çok normal.

Ayrıca evet, acemiler için hazır şekilde upload etseler çok güzel olurdu, sizler de direk alıp nero veya benzeri programlar ile kalıbı diske yazdırır ve kullanıma başlardınız. Sevindirici bir haber vermem gerekirse zaten yapılan uygulama tam olarak bu. Hazır şekilde ortama salınıyor ve bizler ve sizler alıp onları kalıp olarak yazdırıyor ve kullanıyoruz.

not: düzenlenmiştir. teşekkürler aydinbez

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

xsamx

arkadaşlar isoyuda yazdım ubuntuyuda kurdum Allah sizlerden razı olsun yardımı geçen arkadaşlara lafım bu arad isoyu nero ile yazmayanlar sadece dosya sistemine dikkat etsinler yada dosya adına orada iso  dosyalarını göster var onu seçin o zaman görüyor hadi kolay gelsin bu arada arkadaşlar ya soru sormak istersek nereye soracaz bu arada birşey daha benim gibi acemilere diyorum kod yazma yerini o kadar aradım oda en üstte sol köşede uygulamalar - donatılar  - uçbirim oraya yazıyorz

Xenophobia

Araştırarak çok daha kolay şekilde öğrenebilirsiniz, forumlar bu ve benzeri yüzlerce veri ile dolu.

Sorun çözüldüğüne göre konuyu kapatıyorum.