[#] Probso v0.1

Başlatan grau, 29 Ağustos 2012 - 21:48:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

boraalper4

Başlayacağım proje hakkında öncelikle sizlerin fikir, öneri ve desteğinizi almak istedim:

Genel:

Probso Nedir:
Probso sisteminiz hakkında, kişisel bilgilerinizi katmadan, detaylı raporlar oluşturan bir programdır.

Probso Nasıl Çalışacak:
probso -all komutu ile komple sistem raporu oluşturabilirsiniz.

Ancak sorununuzun ekran kartınızla veya görüntü sürücülerinizle alakalı olduğunu düşünüyorsanız
probso -graphics
komutu daha özelleştirilmiş bir çıktı üretecektir.

Probso İsmi:
Probso ismi Problem Solver(Türkçesi: Sorun Çözücü)'dan gelir.

Teknik:

Probso Hangi Dilde Yazılacak:
Probso C dilinde yazılacaktır.

Probso Raporları Nasıl Üretecek:
system() fonksiyonunu kullanmayı düşünüyorum. Fazlasıyla basit değil mi? :)
İlk etapta raporları konsola yazdırmayı düşünüyorum ancak ilerde(veya en başından) dosyaya da yazdırılabilir.

heartsmagic

Üretim varsa fikir belirtmeye çalışalım :)

Raporlama derken tam olarak ne raporlanacak? Bilgi, sürücü vs. ise en baştan sorayım ben, lshw aracından farkı ne olacak :)
sudo lshw -class display

Eğer farklar veya detaylar belirtilirse daha net yorum yapabiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

boraalper4

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Ağustos 2012 - 15:33:28
Üretim varsa fikir belirtmeye çalışalım :)

Raporlama derken tam olarak ne raporlanacak? Bilgi, sürücü vs. ise en baştan sorayım ben, lshw aracından farkı ne olacak :)
sudo lshw -class display

Eğer farklar veya detaylar belirtilirse daha net yorum yapabiliriz.

Henüz başlamadım, bilgi/fikir toplama aşamasındayım.
Şu an için baktığımda lshw'den çok bir farkı yok.  :D
Aslında ben bunu daha çok bu forum için yapmak istiyorum. Böyle bir şeye ihtiyaç var mı? Yani lshw size yetiyor mu yoksa "şu, şu ve şu da olsa çok daha iyi olur" dediğiniz bir şey var mı?

Dipnot: Projeye başlarken lshw'yi de bilmiyordum. Öğrenince "Meğer bunu da önceden yapmışlar zaten"dedim. :D

heartsmagic

Aslında mevcut durumda lshw çoğu şeyi sağlıyor bize. Orada olsa da olur dediğim bir şey şu an için yok (benim için). Ben de zaten belki lshw bilinmiyordur, daha güzel yerlere vakit harcanır diye hatırlatıverdim lshw'yi :) Ona yine katkı yapacaksan zaten uygulama ortada, yine devam ettirebilirsin belki. Fakat daha farklı alanlara bakınman da mümkün şu durumda.

boraalper4

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Ağustos 2012 - 16:41:08
Aslında mevcut durumda lshw çoğu şeyi sağlıyor bize. Orada olsa da olur dediğim bir şey şu an için yok (benim için). Ben de zaten belki lshw bilinmiyordur, daha güzel yerlere vakit harcanır diye hatırlatıverdim lshw'yi :) Ona yine katkı yapacaksan zaten uygulama ortada, yine devam ettirebilirsin belki. Fakat daha farklı alanlara bakınman da mümkün şu durumda.
Yeni ve daha güçsüz bir alternatife ihtiyaç yok :D En iyisi ben başka bir projeye başlayayım. Konu Silinebilir.

heartsmagic

Konumuz silinmesin de kilitlensin o zaman :)