10.04 ile 2 gündür yaşanan adsl internet bağlantısı kopma sorunu hk.

Başlatan aycan, 28 Ağustos 2012 - 22:00:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aycan

Merhabalar,

Dün ve bugün arkadaşlarım internet bağlantısı ile yaşadıkları kopmalar için bana danışıyor fakat çözüm bulamadım. Sizinde çevrenizde aşağıdaki sorunla karşılaşan varmı acaba? 

Sorun yaşayanların ortak noktası.

- 2 gündür adsl modemlerinin sık sık internet bağlantısını kopararak modemin kendini resetlediğini söylüyorlar.
- 3 kullanıcıda ubuntu 10.04 tabanlı dağıtım kullanıyor (2 si netbook edition, 1 i normal desktop ve hepsi i386)
- 3 Kullanıcıdan 2'si wifi 1'i kablo ile bağlı.
- 3 Kullanıcıda ubuntu dışındaki sistemleri açıkken internette bir problem olmadığını söylüyor. Ubuntu kullanan bilgisayarın açılmasıyla kopmalar başlıyormuş.
- 3 kullanıcıda uzun süredir ubuntu kullanıyor fakat 2 gündür sorun yaşıyor.
- 3 kullanıcının 2 si nootbook 1 i pc.

Bu tablo bana gelen bir güncelleme sonrası bu sorunun meydana çıktığı izlenimi yarattı ama sorunun kaynağı hakkında en ufak fikrim yok sizce nerelere bakmalıyım?

heartsmagic

Son söylediğin üzere son günlerde güncelleme almışlar mı? Kablolu/kablosuz karışık olduğu için aynı kart mı diye bakmaya gerek olmayabilir fakat yine de ağ kartları nelermiş diye bakabilirsin. Kopmanın olduğu anda:
dmesg | tail çıktısı sana fikir verecektir.

Ayrıca kopma olduğu anda ne şekilde erişim kesiliyor. Örneğin modemi pingleyebiliyorlar mı? Cevap evetse dışarıda bir IP adresini pingleyebiliyorlar mı? Örneğin Google: 209.85.148.102 Eğer cevap evetse sorun DNS'ye kadar çıkar. Hangi noktada tıkandıklarını tespit etmen lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.