Nautilus Yavaş...

Başlatan ubuntupardus, 28 Ağustos 2012 - 11:34:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arpia

Sadece fikir olarak sunuyorum.
Linux o an kullanımda olan yada yakın zaman da kullanılmış olan Firefox, Thunar, Nautilus v.b programları "RAM" (bellek) üzerinde hazırda bekletir ki sistem çok bellek kullanıyormuş gibi görünür, bu durumda aslında boşta ki belleğin çok bir anlamı yoktur. Bu durumda tıkladığınız anda firefox açılır. Bir süre kullanmadığınız zaman ise bellekten silinir ve açılması kısa bir süre alır.
Bahsettiğiniz durum bu olabilir.

ignis

Herkes farklı bir yerden yaklaşmış soruna, ilgi için herkese teşekkürler.

@heartsmagic; evet, tam olarak benim de yaşadığım durum budur. İsterseniz benim ilk mesajımı silip, diğer mesajları diğer konuya ekleyebilirsiniz, fazlalık olmamış olur.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

tefoski

Alıntı yapılan: tefoski - 28 Ağustos 2012 - 21:24:20
- Ubuntu tweak uygulamasını kurun,
- ince ayarlar dosya yoneticisinde,
- öngörüntü önbelleği ayarlarını bilgisayar donanımınıza uygun hale getirin,
- sorununuz düzelecektir...

" Şöyle bir sorun var.... Ben belgelerimi vs. açtığımda; Hemen açılıyor fakat; açılırken yuvarlak dönen bir şey çıkıyor ya işte o çok uzun sürüyor ve ...

- Bu problemi uzunca bir süre yaşadım,
- Ubuntu Tweak uygulaması ile öngörüntü önbelleği ayarlarını azaltarak,ÇÖZDÜM.

- Problemin çözaümünde her bilgisayar'a farklı bir öngörüntü önbelleği  boyutu GEREKEBİLİR .

BirDost

ignis

Ubuntu Tweak uygulamasında ince ayarlar kısmına girdiğimde dosya yöneticisi gibi bir seçeneğe ulaşamıyorum.

tefoski

- Synaptic paket yönetiminden ,
-  Ubuntu Tweak ve GNOME Tweak Tool  -  paketlerini yükleyin ...

BirDost

ubuntupardus

Bu gün tekrar format atınca şunu fark ettim. 12.04 yükledim sorun yok.

Fakat gnome-shell'i yükleyince böyle bir sorunla karşılaşıyorum. Anlam veremedim.

guopx

Belki alakası vardır karşılaştığım bir durumu anlatayım :)
Şimdi unity ana seçkeyi açın, mesela firefox'u tutup masaüstüne sürükleyin windowstaki gibi kısayol oluşacak masaüstünde (ubuntu için desktop configuration file (application/x-desktop) denilen şey sonu .desktop ile biten bir dosya aslında) Neyse şimdi masaüstünde oluşan firefox'a çift tıklatın, dikkatli bakın firefox açılana kadar o yuvarlak bekleme dairesi çıkacak ve açılınca yok olacak. Buraya kadar normal. Şimdi o masaütündeki firefox'u geditle açın (simgeyi tutup gedit'in üstüne de bırakabilirsiniz)
#!/usr/bin/env xdg-open
[Desktop Entry]
Version=1.0
Name=Firefox Web Browser
.
.
.
.
.
.
.falan filan
.
.
StartupNotify=true

.
.
.
böyle bir şey olacak. Şimdi burdaki startupnotify kısmını false yapıp kaydeder ve sonra firefox'a çift tıklarsanız hiçbir şekilde bekleme halkası çıkmadan firefox'un açıldığını görürsünüz.
Kanımca kullanılan nautilus'a ait kısayollara da bunu yaparsak başlangıçta halka görünmez ve sorun çözülür. Bi fikir benimki tabii :)
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

ubuntupardus

@guopx verdiğin yanıt için teşekkürler. Fakat benim sorunum firefox ile değil. Nautilus'u açtığımda yuvarlak uzun süre dönüyor. Ve alt panelde açılıyor yazısı uzun süre kalıyor.

Ama sayende başka birşey daha fark ettim.

Gnome3 yükleyip. Classicle giriş yapıyorum. Eğer üst panelden "Yerler" kısmından nautilus'a giriş yaparsam böyle oluyor. Fakat;

Belgeler kısmını masaüstüne kopyalarsam masaüstünden açarsam sorun yok. İlginç bir sorun daha.

guopx

@ubuntupardus şimdi anladım şunu kastediyorsun sen http://imgim.com/bekle.png
Bende genelde /usr/bin'i açarken çıkıyor bu çünkü çok fazla dosya var bu klasörde. Nasıl çözersin bilmiyorum ama ev dizinin altındaki gereksiz dosyaları falan silebilirsin mesela gereksiz gizli dosyaları. Bazen kullanılan programlar bu tür gizli dosyalar oluşturabiliyor ev dizini altında. Bir keresinde yüzlerce .goutputstream şeklinde gizli dosya bulmuştum ev dizininde
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

ubuntupardus

Şöyle bir şey...

Fakat dosyalarla alakalı olduğunu sanmıyorum. Daha yeni format attım. Ve dediğim gibi bu sorun "gnome-shell" yükleyince oldu. Unity üzerinde olmuyordu. Aynı zamanda Gnome üst panel "yerler" kısmından belgeler'e girersem oluyor. Belgeleri masaüstüne kısayol olarak atıp, masaüstünden çalıştırdığımda olmuyor.

idea

öncelikle iyi bayramlar dilerim arkadaşlar.

aynı sorun benim bilgisayarda da vardı, 12.04 kullanıyordum. bir işlem yaptığımda (dosya açtığımda, program başlattığımda... vs.) renkli bir fare ikonu dönüyordu ekranda.

geçen gün sıfırdan 12.10 son sürümü kurdum. takılma artık olmuyor.
not: yüksetlme yapma yani sıfırdan kur. yükseltme yapınca da 2 saate yakın bekledim. daha sonra sıfırdan kurdum. sıfırdan kurmak sisteme göre değişebilir. benim maksimum 15dk sürdü.

bilgilerinize.

tefoski

- Bu problemin benim bilgisayarımdaki çözümü ;

Alıntı yapılan: tefoski - 28 Ağustos 2012 - 21:24:20
- Ubuntu tweak uygulamasını kurun,
- ince ayarlar dosya yoneticisinde,
- öngörüntü önbelleği ayarlarını bilgisayar donanımınıza uygun hale getirin,
- sorununuz düzelecektir...

- Veya ; Gnome menü düzenleyicide, " donatılar - yeni öğe " seçkesinden,
- Türü : uygulama - İsim : Dosyalar - Komut : nautilus ,
- Bu şekliyle oluşturulan başlatıcı,benim bilgisayarımda bahse konu hatayı vermedi ...
BirDost

ubuntupardus

Tweak bende işe yaramıyor bu konuda.

Ama sorun Gnome3 yüklenmesi ile ilgili. Gnome 3 yükledikten sonra bunu yapıyor.

krwlng

@ubuntupardus, Gnome ile alakalı bir durum değil aslında o, sadece, gnome size uygulama tepsi simgesini gösterdiği için bu durumu görebiliyorsunuz, unity bunu göstermediği için oluyorsa bile göremiyorsunuz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

ubuntupardus

Alıntı yapılan: krwlng - 29 Aralık 2012 - 11:19:11
@ubuntupardus, Gnome ile alakalı bir durum değil aslında o, sadece, gnome size uygulama tepsi simgesini gösterdiği için bu durumu görebiliyorsunuz, unity bunu göstermediği için oluyorsa bile göremiyorsunuz.

Klasörlerin açılırken Fare imlecinin yuvarlak olmasının uzun süre kalması da bununla mı alakalı?
O halde bunu gnome' dan kapatmanın bir yolu yok mu? Çok sinir bozucu.

tefoski

Gnome menü düzenleyicide, " donatılar - yeni öğe " seçkesinden,

- Türü : uygulama - İsim : Dosyalar - Komut : nautilus ,
- Bu şekliyle oluşturulan başlatıcı,benim bilgisayarımda bahse konu hatayı vermedi ...
BirDost

if

Alıntı yapılan: ubuntupardus - 29 Aralık 2012 - 16:54:43
Klasörlerin açılırken Fare imlecinin yuvarlak olmasının uzun süre kalması da bununla mı alakalı?
O halde bunu gnome' dan kapatmanın bir yolu yok mu? Çok sinir bozucu.

Bu durum sanırım masaüstü ve pencere yöneticisi bağımsız bir durum. Kesin olarak bilmemekle tecrübelerim bu durumun X sunucusuyla alâkalı olduğunu söylüyor. Sanki X bir girdi bekliyor. Çözüm de sunamıyorum ne yazıkki.

karmic0

Xfce'de (Xubuntu) Thunar'ın geç açılması sorunu vardı. Thunar sorunu aşağıdaki bağlantıdaki gibi kolayca çözülüyor. Belki bu da benzer bir sorundur. İsterseniz bir göz atın, belki yardımcı olur.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31670.msg379665#msg379665