Nautilus Yavaş...

Başlatan ubuntupardus, 28 Ağustos 2012 - 11:34:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntupardus

Herkese iyi günler...
Şöyle bir sorun var.... Ben belgelerimi vs. açtığımda; Hemen açılıyor fakat; açılırken yuvarlak dönen bir şey çıkıyor ya işte o çok uzun sürüyor ve
aşağıdaki panelde "belgelerim açılıyor" yazısı uzun süre gitmiyor neden olabilir?

krwlng

O durum bende de mevcut o kadar uzun süre durmuyor ama yine de görünüyor bir süre. uçbirimden time nautilus komutunu çalıştırırsanız, nautilus gerçek çalışma zamanını görürsünüz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

ubuntupardus

Bende de hemen açılıyor fakat. Dediğim gibi aşağıda "belgeler açılıyor" diye yazı ve yuvarlak uzun süre duruyor. (En az 10sn.)

time nautilus ile açtığımda sorunsuz açıldı. Ama normal açınca olmuyor.

krwlng

Tahminim ev dizinindeki dosyaların okunması için geçen süre olabilir bu, ne kadar çok dosya varsa yüklenme süresi de o kadar uzuyor, nautilus açılıyor, işlevini yapıyor ama dosyaları okuması devam ediyor, tabi bu benim kişisel fikrim.

ubuntupardus

Bilgisayara daha hiçbir şey yüklemediğimde de vardı bu sorun. Format attığımdan beri var.

cagriemer

Ev dizinini sifreliyor musunuz?

krwlng

Dizinler boşken bile yapması enteresan, demek başka bir durumdan ötürü oluyor bu olay. Bende de oluyor bu durum 10 saniye kadar sürmüyor ama 4-5 saniye sürüyor, ev dizinim şifreli değil.

ubuntupardus

tefoski

- Ubuntu tweak uygulamasını kurun,
- ince ayarlar dosya yoneticisinde,
- öngörüntü önbelleği ayarlarını bilgisayar donanımınıza uygun hale getirin,
- sorununuz düzelecektir...

BirDost

ekremsenturk

Kurulumdan kaynaklanabilir bir ihtimal. Puppy Linux'u indir, CD'den başlat, Gparted ile sabit diskini seç, Üst panel'den "Aygıt" ( veya device ) seç, "Set disklabel" veya "disk tablosu oluştur" seç. Boş disk'i yeniden biçimlendir ( ve disk'i boot olarak, Flags bölümünden işaretlemeyi unutma ) ve yeniden kurulum için kurulum CD/DVD'ni tak ve başlangıçtaki boş ekran çıktığında, herhangi bir tuşa bas ve dil seçeneklerinden " Türkçe " seç ve kurulum seçeneklerinden " Metinsel kurulum " seçip kuruluma başla.
Yine klasör veya dosyaları açmak, senin algılamana göre uzun sürüyorsa, bunun sadece bir kişisel algı olabileceğini var sayıp, kendine dert etme.

heartsmagic

Temiz kurulum sonrası ev dizini boşken bile mi yapıyor bunu? Eğer öyleyse ortada garip bir durum vardır. Hani dizinde belgeler varken, hatta önizleme yapılması gereken belgeler varken durum irdenelenebilir fakat temiz kurulum sonrası dizin boşken dahi bunu yapıyorsa dediğim gibi mesele biraz garip.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

krwlng

Benim ev dizini hiç boş olmadığı için o durumu sorgulayamadım, dolu olduğu zaman da 4-5 saniye boyunca aynı durumu yaşıyorum, sıkıntı olmuyor fakat kafası takılanlar için sinir edici olabilir.

ubuntupardus

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Ağustos 2012 - 00:59:16
Temiz kurulum sonrası ev dizini boşken bile mi yapıyor bunu? Eğer öyleyse ortada garip bir durum vardır. Hani dizinde belgeler varken, hatta önizleme yapılması gereken belgeler varken durum irdenelenebilir fakat temiz kurulum sonrası dizin boşken dahi bunu yapıyorsa dediğim gibi mesele biraz garip.

Yanlış ta hatırlıyor olabilirim. Format attım. Daha sonra bazı programlar yükledim sanırım ondan sonra oldu. Ama ev dizinin içi çok kalabalık değil.

heartsmagic

Dediğim gibi sıfır kurulum sonrası çok uzun süre bekliyorsa durum gariptir. Benim ev dizini de dolu değil, bir iki tane önizlemesi olan dosya var. Arada sırada çok kısa süre söylediğin şey oluyor ancak çok kısa süreliğine. O da önizleme oluşturma içindir diye düşünüyorum.

ignis

Herkese merhabalar; tam olarak sorun denir mi emin değilim ama, bir gariplikten bahsedeceğim. Bilgisayarda kimi zaman firefox'u ya da herhangi bir klasörü açmaya kalkıştığım zaman gayet seri bir şekilde açıyor ancak, fare imleci yükleniyor şekline dönüşüyor ve çok uzun sürmese de bir süre öyle kalıyor. Sonra bilgisayar çalışmaya devam ederken, bir süre sonra bu durum ortadan kalkıyor. Misal, şu anda böyle bir durum yok, klasörü tıkladığımda anında karşımda ve imleç de böyle bir şekle girmiyor ama, bilgisayarı kapatıp açıyorum benzer durumlarla tekrardan karşılaşıyorum. Bir de gariptir, pek fazla bilgim olmadığı için böyle ifade ediyorum; gülmeyin :), sanki bu düzelme durumu bir program yükledikten sonra oluyor gibi. Misal, geçen gün bir program yüklemiştim bilgisayara imleç de yine bahsettiğim düzelme olmuştu, demin de radiotray programını yükledim, şimdi de benzer düzelme yaşandı. Garip bir durum mu ki? :)

furkankalkan

Bilgisayarınızı taze açtığınızda bir programı çalıştırdığınız zaman programın kütüphaneleri yüklendiği için bu imleci görmeniz gayet normal. Tabi Windows kullanırken ister istemez bu imleç değişikliğinin biryere tıklarsak ilgili programın ve explorer.exe nin çökeceğinin habercisi olduğu bilinçaltımıza yerleştiği için rahatsız olmanızı anlıyorum. Belki bu alanı biraz swap alanı ekleyerek düzeltebiliriz. Bu arada RAM iniz ne kadar ?
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

ignis

Hayır, sanırım anlatamadım sorunu. Bilgisayarın yeni açılıp açılmamasıyla ilgili bir sorun değil bu. Bilgisayarı açsam ve yaklaşık olarak 3-4 saat açık dursa, o 3-4 saatin sonunda da yine aynı durumu yaşıyorum. Bahsettiğim durum bir klasör ya da firefox'u açınca oluşuyor ama, misal şu anda bu sorun yok ve dediğim gibi bir uygulama yüklemem sonrasında aniden kesildi, bunu farkedebildim. Bilmiyorum belki de ben yanlış anlatıyorum ama, bir gariplik var gibi. Ram de 4GB. Bir de o imlecin yüklenme şekli rahatsız edici değil, çok da uzun sürmüyor ama, neden şu anda yok da başka zaman var mesala, kafama takılan buydu?

Unity

Dahili diskte bozuk sektör olabilir mi? Öyle bir şey aklıma geldi.
Ben SSD sata3 kullanıyorum. Bilgisayarı ilk açtığımda bile istediğim programa tıkladığım anda karşımda. LibreOffice bile tıklar tıklamaz açılıyor
Böyle bir şey tavsiye ederim
Şuan 140 küsür liraya kadar düştü. Bu arada dizüstü bilgisayarlar da takılıyor.
Intel i7 2700K 3.50 Ghz x8 | 8 GB 1600 Mhz Bellek | Corsair SSD 120 GB Sata3 | WD 1 TB Caviar Black S3 | Nvidia GTX 560 Ti | 47" LG LEDTV | Logitech Z906 THX

ignis

Evet, belki de dediğiniz gibidir.

Felâsife

Hangi masaüstü ortamını kullanıyorsunuz bilmiyorum ama kaldırdığınız bir uygulamanın kısayolu veya çalıştırıcı simgesi "Autostart" denilen (KDE de ki adıdır) otomatik başlatıcı da kalmıştır, veya yanlış bir "Autostart" betiği otomatik başlatıcıya eklenmişse (ki yanlış betik sorunu başıma geldide :D ) yanlış betik veya ölü uygulama 15-20sn. döner, sonra kaybolur.

Bu sorun çok bir arıza çıkartmamakla beraber, bulunup imha edilmesi fena olmaz tabii.  :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

ignis

Ubuntu 12.04 ve cinnamon masaüstü var ama, unity'de de aynısını yapıyor. Aslında buna sorun bile denilebilir mi bilmiyorum.
Açılışta gelen programlar da bunlar;

if

@Unity, İngilizce kelimeler ve terimler yerine Türkçe olanlarını kullanırsanız memnun olurum.

@ignis, bu durum sadece herhangi bir dosya ve firefox açarken mi oluyor?

ignis

Evet, benim farkedebildiğim kadarıyla. Sadece firefox ve klasörlerde. Şöyle, daha açık yazayım. Misal, bir klasörü açtım, diyelim ki müziklerin içinde bulunduğu klasör ya da başlangıç klasörü olsun. Sonra imleç yükleniyor işaretine dönüşüyor ancak, klasörün açılma hızında bir gariplik yok, gayet hızlı açılıyor. İmleç yükleniyor halindeyken, ben tutup müziği müzikçalara sürükleyebiliyorum ya da başka işlemleri yapabiliyorum ancak, imleç bir süre -ki çok değil, belki 15-20 saniye- yükleniyor olarak kalıyor.

ekremsenturk

İşlemci arka planda aynı zamanda başka işlemler gerçekleştiriyor olabilir. örnek olarak güncellemeril tarayabilir. veya bir dosya tarama( arama )  programınız varsa, veri tabanını her açılışta güncelemek amacıyla, dosyaları tarayabilir. Yeni bir Program kurduktan sonra böyle bir olay ile karşılaşıyorsanız, Yazılım merkezi'nin 11.04 ten itibaren sistemi, önceki Ekle/kaldır programına kıyasla, biraz meşgul ettiği izlenimine kapıldım. Synaptic bende daha hızlı çalışıyor. Bazı güncellemeler veya kurulum esnasında geçici bir bağlantı kesilmesinden dolayı, bazı paketler tam kurulmamış olabilirler. Bunlar benim aklıma gelen ihtimaller. Synaptic'ten, "durum" seçiliyken, "kurulu olmayanlar"dan ikinci bir seçenek daha görünüyorsa, ( sanırım "tam kurulu olmayan" gibi bir şey ) doğru kurulamamış paketlerinin olduğunu anlayabilirsin.

heartsmagic

Firefox'u bilemem de dosya yöneticisi için sorun şuna mı benziyor:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35475.0