Linux kullanmak istiyorum

Başlatan abdullahaydin, 27 Ağustos 2012 - 22:27:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abdullahaydin

Arkadaşlar şu anda ubuntu kullanıyorum. Ama ben sade olan linux kullanmak istiyorum. Yani hiçbir dağıtımın derlemediği doğal linuxu kullanmak istiyorum. Ama birkaç sorum var..

Nereden edinebilirim ?
Kodlarını nereden öğrenebilirim ?
Ve eğer kurarsam mesela bir komutla depodan chromium kurdum diyelim. Bu bir masaüstü kurmadığım halde çalışır mı ?

arpia

Merhaba @abdullahaydin, hoş geldiniz.

Öncelikle konu hakkında biraz araştırma yapıp neyin ne olduğuna bakmanızı öneririm.

Alıntı yapılan: abdullahaydin - 27 Ağustos 2012 - 22:27:01
Yani hiçbir dağıtımın derlemediği doğal linuxu kullanmak istiyorum.

Linux başlı başına bir çekirdektir fakat işletim sistemi değildir. Kısacası ortada bir dağıtım olmadan kullanacağınız bir sistem de olmaz. Dediğim gibi araştırmanız biraz okumanız gerekecek size yeni olan bu konuları ama zevklidir, sıkmaz sizi.

Nereden edinebilirim ?
Ve eğer kurarsam mesela bir komutla depodan chromium kurdum diyelim. Bu bir masaüstü kurmadığım halde çalışır mı ?

Dağıtım belirledikten sonra sitesinden indirebilirsiniz. Dağıtımlara göz atmanız açısından buraya bakabilirsiniz.

Forumumuzdan bir çok komutu öğrenebilir ve "Acemiler İçin İk Durak" kısmına göz atabilirsiniz.

Masaüstü ortamı kurmadan chromium çalıştıramazsınız tabii ki fakat komut satırınca çalışan tarayıcılar mevcuttur. Lynx v.b programlar ile yapabilirsiniz ama yine dediğim gibi biraz araştırmanız gerekecek.
Tekrar hoş geldiniz, kafanıza takılan bi şey olduğu zaman yardım edecek bolca gönüllü arkadaşımız mevcut :)

abdullahaydin

:) Yardım için teşekkürler. Şu an ben debian'ı virtualbox üzerinden kullanıyorum. Komut üzerinden. apt-get install chromium diyerek chromium kurdum :). Ama nasıl çalıştırabilirim bilmiyorum. Yani linux çekirdeği şu an ki debianın çalıştığı gibi komut sisteminde çalışmaz mı ? Ve kesinlikle görsel bir ortamamı ihtiyacı var chromiumun ? Kodların bazıları şu an ki bash kabuğu sanırım ismi burada çalışmıyor. O yüzden bash komutlarını öğrenmem gerekiyor.

arpia

Kullandığınız Debian dağıtımı zaten o çekirdeğin üzerine inşa edilmiş durumda.
Bütün GNU/Linux dağıtımları Linux çekirdeğini kullanıyor.
Debian'ı gnome yada benzer bir masaüstü ortamı ile kurduysanız chromium çalışır. Görsel olan bütün programların masaüstü ortamına ihtiyacı vardır.

apt-get install lynx
lynx www.google.com.tr

Bir deneyip bakın isterseniz.

Not: Ayrıca dediğim gibi, bu tip sorular burada sor sor bitiremezsiniz. Bu soruların cevaplarını araştırarak bulabilirsiniz. Biraz Linux ile ilgili araştırma yapıp makaleler okuyun, belgeler okuyun, çok faydası olacaktır.

Debian çok güzel bir dağıtım fakat, Ubuntu gibi kullanması daha kolay bir dağıtımda biraz tecrübe kazanıp daha sonra Debian v.b dağıtımları denemeniz, süreci kolaylaştıracaktır.

abdullahaydin

Sizi soru yağmuruna tutmak istemiyorum. Zaten aklımdaki bir çok soru işaretinide giderdiniz :) Yani linux çekirdeğini çalıştırmanın imkanı yok öyle mi ? İmkan varsa söyleyin komutları öğreniyorum bilgisayarı artık dos'tan kullanmak istiyorum.

Not: Çok azda olsa c, c++ ve c# programlama tecrubem var. Ve ayrıca assembly çalışıcağım inşAllah linux ortamında.

arpia

Soru yağmuru önemli değil, araştırma önemli :) Malum artık bizim tarafa ilgi duyuyorsanız bundan sonra sürekli araştırma ve yeni şeyler öğrenme yolunda duraksamadan devam edeceksiniz demektir.

Sorunuza gelince burada ki cevap daha aydınlatıcı olabilir,
http://tr.wikipedia.org/wiki/Linux

Ayrıca bütünüyle bir cevap sayılmasa da, "çalıştırmanın imkanı yok mu?" sorunuza bir nebze olsun ışık tutacaktır. Çekirdek (kernel) donanım ile yazılım arasında ki haberleşmeyi sağlar, bellek yönetimi, işlemci yönetimi, süreç yönetimi v.b, yani zaten hali hazırda çalışıyor.
Linux başlı başına bir işletim sistemi olmadığı gibi, çekirdeği olmayan bir işletim sistemi de olamaz. Farklı kavramlar, tekrar dediğim gibi, konuya göz atmanız ve araştırmanız gerekli :)
Kolay gelsin...

Ek : Bunu da okuyunuz lütfen, 

abdullahaydin

Nereden indirebilirim kerneli ?

odyssey

boraalper4

Arkadaşlar şu anda ubuntu kullanıyorum. Ama ben sade olan linux kullanmak istiyorum. Yani hiçbir dağıtımın derlemediği doğal linuxu kullanmak istiyorum. Ama birkaç sorum var..

Nereden edinebilirim ?
Henüz acemi olduğunuz için, büyük ihtimalle, oldukça zorlanacaksınız fakat Arch Linux'u deneyebilirsiniz.
Aradığınıza en yakın dağıtımlardan biridir kendisi. (Gentoo da var tabii ancak ömü törpüsü. Hiç bulaşmayın derim.)

>Arch Linux grafik arayüz(masaüstü ortamı) ile gelmez. Yani isterseniz sadece komut satırıyla(Msdos'ta olduğu gibi ancak daha kapsamlı ve daha farklı komutlarla) çalışabilirsiniz.
VEYA
Bir masaüstü ortamı(KDE, Gnome, Xfce, Lxde...) kurup günlük işlerinizde de kullanabilirsiniz Arch Linux'u.

>Arch Linux Ubuntu veya Debian gibi sürüm çıkarmaz, kendini sürekli günceller.

>Arch Linux deposundaki programlar "oldukça" günceldir. En yeni sürümler yaklaşık 1-2 haftaya depoda oluyor.

Not: Türkçe kaynak arıyorsanız arch-tr.org adresine gidebilirsiniz. İngilizceniz iyiyse wiki.archlinux.org 'da her aradığınızı bulabilirsiniz. Oldukça kapsamlı ve hoştur.

empax

Komutları öğrenene kadar bence masa üstü ortamı bir yanda dursun. Ctrl+Alt+F1 (F6'ya kadar) ile komut bölümüne düşüp çalışabilirsiniz. Ctrl+Alt+F7 ile masa üstüne geri dönersiniz.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

heartsmagic

@abdullahaydin, bir süre bütün sorularını unut, kur Ubuntu'yu ve kullan. Şu an sorduğun sorular bir süre sonra sana da çok "saçma" gelecek. Buradaki "saçma" ifadesini kesinlikle hakaret veya aşağılama için kullanmıyorum, öz anlamını en iyi ifade etmesi nedeniyle kullanıyorum. @arpia'nın anlatmaya çalıştığı üzere temel meselelerde çok ama çok eksiğin var. Vaktin olduğu sürece bol bol okumanı öneriyorum ben de.

Sen şu an soruyorsun ya çekirdeği çalıştırmanın bir yolu yok mu diye, bu soru aynen şöyle oluyor: "Arkadaşlar elimde bir araba motoru var ama öylece tezgahta duruyor. Ben bu motorla yola çıkabilir miyim, vites değiştirebilir miyim, sağa sola yön verebilir miyim?" Bu sorunun cevabı senin çekirdekle ilgili cevabın olacak. Neden "saçma" dediğimi bu cevaptan sonra anlayacağını umuyorum.

Ayrıca yine reklam yapayım: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29598.0
Bu yazı da kafandaki bazı şeyleri az da olsa giderecektir. Fakat ben diyeyim %1'ini sen de %2'sini.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Aequitas

Archlinux konusunda @grau'ya katılıyorum ancak şu anda kesinlikle buna bulaşmanızı tavsiye etmem. Çünkü arch acemi bir kullanıcı için doğru bir tercih değil. En az orta düzeyde linux tecrübenizin olması gerekir. Yani kendi başınıza internetten destek almaksızın uçbirimden komutlar girerek sistemde gerekli değişiklikleri yapabiliyor olmanız gerekir. Yine @heartsmagic'e atıfta bulunarak şunu ifade etmeliyim, bu söylediklerimi kesinlikle kötü niyetle söylemiyorum. Lütfen sözlerim yanlış anlaşılmasın. Bu konuda henüz yenisiniz ancak bu merak duygunuz olduğu sürece çok kısa sürede oldukça mesafe kat edebilirsiniz. Zira ben de bir yıl önce aynen sizin düşündüğünüz soruları merak ediyordum :) Şu anda çevremdekileri GNU/Linux'un varlığından haberdar etmiş durumdayım, pek çoğunun merakını da celp ettiğimi söyleyebilirim. Ama henüz kimseye kurdurabilmiş değilim ama yakında o da olur :)

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

KemalALKIN

Linux Mint sürümlerini veya Ubuntu türevlerini deneyebilirsiniz başlangıç olarak :). Çekirdeğide derlemenize gerek yoktur örneğin ubuntu türevlerinde çekirdeği ayrıyetten derleyip veriyorlar güncel haberler sabit konu olarak ben tedarik ediyorum halkımıza :). Bence başlar başlamaz komut kod dalmadan önce bir mantığını (sistemin işleyişi) gibi şeyleri yaşayın.
www.tckemal.ist

Aequitas

Haha, evet. @KemalAlkın söyleyince aklıma geldi. Eskiden ben de pek meraklıydım bu tip işlere. İşte çekirdekten sistem çalıştırmak, çekirdek derlemek filan bana çok garip gelirdi. Çok uğraşmışlığım da vardır. Hatta çok ufak boyutlu çekirdekler derlemiştim, ama açılış süresini aksine uzatmıştı her defasında :) Merak ediyorsundur mutlaka, işte sana o zamanlardaki deneyimlerim ;)

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

KemalALKIN

Aequitas

Bir ara bende acemilik dönemlerimde düşünürdüm masaüstü ortamı olmadan sadece çekirdek ile ancak örnek verirsek freebsd üzerinde x kurunca sadece x ile terminal ve saat gibi basit şeyler var olmuş oluyor. Masaüstü ortamı ile ise bir arayüz ile rahatlık oluyor. Şahsen çok profesyonel olsam bile masa üstü ortamı şart :D. Komut ile nereye kadar... Ama şu olabilir ilerde bilgi sahibi olursam arayüz yapmayı denerim :p. Tabiki 2050 falan anca :D.
www.tckemal.ist

arpia

Masaüstü ortamı olmasa da sırf çekirdek olmuyor. :) Bir yerlerde yanlış bilgi veren/paylaşan birileri var sanırım :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: arpia - 02 Eylül 2012 - 18:24:19
Masaüstü ortamı olmasa da sırf çekirdek olmuyor. :) Bir yerlerde yanlış bilgi veren/paylaşan birileri var sanırım :)

Değil mi? :)

Alıntı YapI've currently ported bash(1.08) and gcc(1.40), and things seem to work.
This implies that I'll get something practical within a few months, and
I'd like to know what features most people would want. Any suggestions
are welcome, but I won't promise I'll implement them :)

Linus (torvalds@kruuna.helsinki.fi)

furkankalkan

Eğer senin de asıl bilgisayarın bozulur da faresi olmayan bir bilgisayara işin falan düşerse neden masaüstü konusunda direttiğimizi anlarsın :D
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

abdullahaydin

Elimden geldiği kadar işlerimi konsoldan hallediyorum. Profesyonel bir linux kullanıcısı olmak istemiyorum. Konsolda sanırım mplayer video oynatıyor. Konsoldan bilgisayar kullanmak keyifli. Yapmak istediğim şu bana sadece terminal gelsin bide internetimi algılasın böyle bir linux dağıtımı yapabilir miyim kendime ? Gerisini indiririm ?

heartsmagic

Profesyonel bir kullanıcı olmak istemiyorsan neden sadece uçbirim içeren bir dağıtım istiyorsun?
Dağıtımı yapmak mı istiyorsun var olanlardan birini kullanmak mı istiyorsun?

furkankalkan

@abdullahaydin Ubuntu /ya da hali hazırda başka bir Linux dağıtımı kullanıyorsanız kullanmaya devam edebilirsiniz.
Ctrl + Alt + F1 - F6 tuşlarıyla konsola ulaşıp F7 tuşuyla  X oturumuna geri dönebilirsiniz.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

abdullahaydin

Aynen öyle profesyonel olmak istemiyorum. Uçbirimi sevdiğim için kullanmak istiyorum. Zevkler ve renkler tartışılmaz. Eğer kolay bişeyse sadece internetimi ve donanımımı tanıyabilecek bir dağıtım yapmak isterim. Yoksa sadece uçbirimden internetimi tanıyabilecek bir dağıtım kullanmak isterim..

grayloop

Slax deneyebilirsiniz. 8-10 Mb. lık usb versiyonlardan 600-700 Mb. lık cd lere kadar pek çok seçenek var.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

abdullahaydin

Slaxın 10 mblik halini nasıl indirebilirim ? 200mb lik olanı var sitede ?

grayloop

Torrent ten bulmuştum ben. qBittorrent'in arama motorunda çıktı. isohunt gibi torrent sitelerinde de bulabilirsiniz.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz