Lazarus Acılmıyor

Başlatan SerkanK, 27 Ağustos 2012 - 22:21:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SerkanK

Yazılım merkezinden Lazarusu kurdum (kurarken butun secenekleri isaretledim)  Lazarusu acınca ekrena once Lazarusun ilk acıldıgında cıkan kutu cıkıyor sonra kayboluyor.
Aslında belkide cok ilgisiz ama Synaptics actım lazarus ile ilgili butun secenekleri secip yeniden yuklettim ama gene aynı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ağustos 2012 - 22:42:26

usr/bin dizininde de
lazarus-ide ,
lazarus-ide-0.9.30.2 adında 2 dosya var. lazarus-ide-0.9.30.2 dosyasını calıstırdım bir hata verdi
lazarus-ide calıstırdım hata vermden acıldı ancak onu kapatıp tekrar  lazarus-ide-0.9.30.2 acınca oda ilk basta verdigi hatayı vermedi
yanlıs hatırlamıyorsam free pascalın dizini ile ilgili bir mesajdı..
Birde lazarusta yazılmıs bir programı calıstırınca su mesajı veriyor

ayrıca launch bardan (secke anasayfası diye bir isim cıkıyor )  arama yapınca cıkan lazarus ikonu tıklayınca hala acılmıyor

ekremsenturk

Lazarus bir hata vermiş olabilir. Ama hatanın içeriği önemli olmasaydı, o hatayı bildirmesine gerek olmazdı sanırım. Lazarus Free Pascal kurlu olmasada açılıyor diye hatırlıyorum. yanlış hatırlıyor olabilirim.
sudo apt-get install fpc
komutu ile Free Pascal'ıda kur ve bir de öyle dene.

Yine hata alırsan, hata'nın içeriğinide kopyalayıp ekle.

kafkasyali

- Tüm bağımlılıklar sorunsuz kurulduğunda Lazarus fpc dizinini otomatik olarak algılar. @ekremsenturk'ün dediği gibi fpc paketi kurulu olmasa da Lazarus çalışıyor. Fpc'nin ve fpcsrc'nin kurulu olduğundan emin olun. Örnek verecek olursam fpc-->kernel, Unity-->Lazarus. Yani derleme, komut satırı derleyicisi olan free pascal üzerinden yapılıyor. Lazarus'u free pascal'ın görsel arayüzü olarak düşünebiliriz. Lazarus Free pascal'ı bulamazsa bu hatayı vermesi muhtemel.

- binutils paketini kurarak Lazarus'u tekrar çalıştırmayı deneyin.

Lazarus'ta yazılmış program derken, derlenmiş bir uygulamayı mı yoksa kaynak kodu Lazarus'ta derlemeye çalıştığınızda mı bu hatayı veriyor?

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

SerkanK

Alıntı Yapbirde lazarusta yazılmıs bir programı calıstırınca su mesajı veriyor
Demişim fakat verdigi hatayı eklememiştim. aslında hata değil bir uyarı mesajı. ama bunu her programı çalıştırdıgımda yapıyor
Belki Lazarusun normal çalışması boyledir bilmiyorum . ama bana çok mantıksız ve saçma geliyor.
Ben Cıkan dialog kotutusundan Add unit interfaces Sectiğimde Dahi Tekrar Calıstırınca yine bu uyarıyı veriyor

The project does not use the LCL unit interfaces, but it seems it needs it.
You will get strange linker errors if you use the LCL forms without interfaces.

ayrıca Calısan Proje Penceresi uzerindeki kapat( TitleBar daki (X)  )butonuna tıklayınca Su hata olusuyor

project project1 raised exeption class 'EInterfaceCritical' with message: os_bar_hide: assertion 'OS_IS_BAR(bar)' failed

sudo apt-get install fpc yaptım terminalden Çıktı şu şekilde

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
fpc zaten en yeni sürümde.
fpc elle yüklenmiş olarak ayarlı.
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 14.
N: Ignoring file 'awn-testing-ppa-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'tualatrix-ppa-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'gnomenu-team-ppa-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'awn-testing-ppa-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'tualatrix-ppa-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'gnomenu-team-ppa-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Ağustos 2012 - 12:40:52

Arkadaslar belirtmek isterim Şu an lazarus launcbardan baslatınca acılıyor. acılma ile ilgili sorun yok ama  belirtigim diğer sorunlar hala var...

kafkasyali

İlk hatayı ben de sürekli alıyorum. Önemli değil seçeneği ile geçiyorum hep.

İkinci hatayla hiç karşılaşmadım. İnternette aradığımda Lazarus'la ilgili GTK ve Gnome'un yeni kaydırma çubuğu ile ilgili bir bölüme ulaştım. Hani şu fareyi pencere kenarına götürünce görünen kaydırma butonu. Sanırım Lazarus bunu desteklemiyor. Lazarus'u GTK olarak yeniden derlemek çözüm olabilir. Başka bir çözüm yolu ise eski kaydırma çubuğuna dönmek. Fakat böyle olunca da yazdığınız uygulama yeni kaydırma çubuğu kullanan sistemlerde sorun çıkarabilir. Ben KDE kullanıyorum. Maalesef deneyemedim.

http://www.lazarus.freepascal.org/index.php?topic=16669.0

Eski kaydırma çubuğuna dönmek için;

http://www.addictivetips.com/ubuntu-linux-tips/how-to-get-classic-scrollbar-back-in-ubuntu-11-04-tip/

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

SerkanK

Teşşekür ederim.
Sanırım Bu şekilde kullanmaya devam etmekten başka çare yok.

ekremsenturk

Sanırım hata sistem'de. Veya dosya formatı bozulmuş olabilir. Apt-get bazı dosyaları adresleyemiyor. Temiz bir kurulum çözüm olabilir. ( Tahmin )