VLC actigimda oturum kapaniyor

Başlatan fakasupi, 27 Ağustos 2012 - 18:53:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fakasupi

Merhaba arkadaslar,

VLC oynaticisini acmak istedigimde yaklasik 1 saniye sonra oturum kapaniyor. 1 aydan uzun süre evden uzaktim, haliyle bircok güncelleme yaptim ve sonrasinda bu sorun meydana geldi. Yani sebebi tam olarak nedir bilmiyorum. Kaldirip tekrar kurdum ancak bi faydasi oladi maalesef. VLC nin son sürümü olan 2.0.3 yüklü.

cagriemer

Forumdaki herkese bey diye hitap etmek cok yanlis. Sorununuza gelince, vlc'yi ucbirimden asagida yazdigim sekilde baslatir misiniz? Eger oturumunuz kapanirsa yeniden actiginizda vlc.log icerigini buraya gecerseniz verdigi hatalari gorme sansimiz olur.

vlc 2>vlc.log

fakasupi

Komutu girdigimdede oturum kapandi ama .log dosyasini buldum, bunlar yaziyor:

[0x8ac9920] main libvlc: vlc varsayılan arayüz içe çalışır. Arayüz olmadan çalıştırmak için 'cvlc' kullanın.
Got bus address:  "unix:abstract=/tmp/dbus-0SB7PpjxG0,guid=377dfed366aa07b94597c79200000015"
Connected to accessibility bus at:  "unix:abstract=/tmp/dbus-0SB7PpjxG0,guid=377dfed366aa07b94597c79200000015"
Registered DEC:  true
Registered event listener change listener:  true
vlc: Fatal IO error 11 (Özkaynak geçici olarak kullanılamaz durumda) on X server :0.

cagriemer

Bilinen bir hataymis. Ekran kartiniz ne marka? Hangi suruculer kurulu?

fakasupi

Ekran kartim Geforce GT 130 ve sürücü güncel 304.37

cagriemer

[1] adresindeki ikinci mesaja gore bir ppa'dan kurulan nvidia surucusu ve vlc'nin yeniden kurulumu sorunu cozmus. Fakat launchpad[2] tarafinda bir cozum goremedim ben hizlica baktigim kadariyla.

[1] http://forum.videolan.org/viewtopic.php?f=13&t=77101
[2] https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/fglrx-installer/+bug/663526

krwlng

Video ayarlarından çıkış kısmından görüntü çıkış yöntemini değiştirip deneyebilirsiniz, sorun X ile ilgili bir uyumsuzluk gibi görünüyor.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

fakasupi

@cagriemer Denedim yazilan komutlari vererek ancak sorun düzelmedi

@krwing VLC acilir acilmaz oturum kapaniyor yani ayarlara ulasamiyorum.

heartsmagic

vlc -V x11 ile açmayı denediğinde ne oluyor? Eğer sorun yapıyorsa şu şekilde deneyince ne oluyor:
vlc -I dummy falanca_video.avi

Hata kaydında bu şekilde denemeler yapmışlar sorun tespiti için, bir de biz deneyelim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fakasupi

Birincisini denedim ondada kapaniyor. Ikinci komutu verince aciyor ama hicbir özelligi kullanilmiyor sadece pencerede videoyu oynatiyor. Ne sag tiklamayla ayar geliyor nede menü cubugu var.

ercie@karakan:~$ vlc -I dummy falancavideo.avi
VLC media player 2.0.3 Twoflower (revision 2.0.2-93-g77aa89e)
[0x82390d0] dummy interface: using the dummy interface module...
libva: VA-API version 0.32.0
Xlib:  extension "XFree86-DRI" missing on display ":3".
libva: va_getDriverName() returns 0
libva: Trying to open /usr/lib/i386-linux-gnu/dri/nvidia_drv_video.so
libva: va_openDriver() returns -1
[h264 @ 0xb4e0d480] Cannot parallelize deblocking type 1, decoding such frames in sequential order

heartsmagic

Grafik kartın ne bilmiyorum ancak sürücüleri kurduysan eğer kaldırıp dener misin.

gufabe

Bağlantıdaki ayarla hızlandırılmış görüntü çıkışıni etkisizleştirerek tekrar dener misin?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29016.msg348935#msg348935

Nvdia'da oturum kapatma sorunu beklemezdim. Hata kaydina ragmen alttaki ilk komutun ciktisiyla; mesela hızlandırılmış grafik sürücüsünun durumuyla veya ikinci komutun ciktisindan software rendered ile iliskilendirilebilir mi diye de merak ettim.

sudo jockey-text --list

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

(Bu gune dek degismez gibi durmus favorim VLC'nin gun gectikce forumu daha cok mesgul etmesi de ayri bir dert.)

fakasupi

VLC yi sadece müzik dinlerken kullaniyorum. Bu programin ekolayziri kadar net ve berrak bi ses veren oynatici daha bulamadim.

@heartsmagic ekran kartini Ubuntu kendisi güncellediginde bazi sorunlar yasadigim icin bende elle kurulumu yapmistim buradaki adresten http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21050.0
Simdi acikcasi sirf VLC icin sürücüyle oynamak istemiyorum, zar zor tam sorunsuz bi halde kurabildim.

@gufabe hizlandirilmis görüntü ayarini nasil degistiricem? verdigin komutlarda cikanlar bunlar:

ercie@karakan:~$ sudo jockey-text --list
[sudo] password for ercie:
kmod:nvidia_current - NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library (Özgür, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
kmod:nvidia_173 - NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
kmod:nvidia_173_updates - NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
kmod:nvidia_current_updates - NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
ercie@karakan:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: GeForce GT 130/PCIe/SSE2
OpenGL version string:  3.3.0 NVIDIA 304.37

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes
ercie@karakan:~$

gufabe

Onceki iletimde verdigim baglantiyi (adresi) tiklayarak VLC'yi ayarlayabilirsin. Boylece oturum kapatma sorunu buyuk ihtimalle ortadan kalkacaktir.

Biraz gec de olsa anliyoruz ki sorunun kaynagi, surucunun elle kurulumu sirasinda bir seylerin ters gitmis olmasiymis...

heartsmagic

Sorun kesin olarak elle sürücü kurulumu olmayabilir. Kaldı ki sürücü kurulumu ters gitmemiş, başarıyla sonuçlanmış zira sürücüler düzgün görünmekte. Fakat, eğer mevcut sürücülerle VLC'nin sorunu varsa durumu bilemem tabi.

fakasupi

Alıntı yapılan: gufabe - 30 Ağustos 2012 - 11:11:17
Onceki iletimde verdigim baglantiyi (adresi) tiklayarak VLC'yi ayarlayabilirsin. Boylece oturum kapatma sorunu buyuk ihtimalle ortadan kalkacaktir.

Biraz gec de olsa anliyoruz ki sorunun kaynagi, surucunun elle kurulumu sirasinda bir seylerin ters gitmis olmasiymis...

VLC acilir acilmaz kapaniyor, dolayisiyla o sekilde ayarlara ulasabilme gibi bi imkanim yok!
Son ümidim, VLC ye bi güncelleme gelirde düzelir diye artik.

krwlng

https://launchpad.net/~videolan/+archive/master-daily bağlantısındaki PPA ile günlük sürümü deneyebilirsiniz. Öncesinde tüm ayar dosyaları ile VLC'yi kaldırmanızı öneririm.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

gufabe

Daha once @fakasupi VLC "acilir acilmaz oturum kapaniyor yani ayarlara ulasamiyorum." demis aslinda... Ben basindan beri video oynatilmaya basladigi anda oturum kapaniyor sanmistim. Bu yuzden yorumlarimin hepsi bosa dusmus, kusura bakmayin. En azindan yeni sorunlar cikaracak yonlendirmelerde bulunmadigim icin ucuz atlatmisiz diyebiliriz.  :)

fakasupi

Bugün fark ettimki Google earth'ü acmak istedigimdede kapaniyor oturum. Bende Nvidia sürücüsünü sildim ve su komutlarla tekrar yükledim.

sudo apt-add-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-current

Daha önceden burada yazan elle kurulumu yapmistim http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21050.0

Ancak simdi ekran cözünürlügü düsük ve bi sorun var ben cözemedim. "nvidia x server setting" acmak istedigimde su yazi cikiyor ve ek sürücüleri actigimda ise bunlar mevcut, önceden önerilen sürücü felan diye cikardi!

Bende tekrar elle yükledim yeni sürücü cikmis 304.43 ama durum ayni, oturum kapaniyor VLC yada google Earth acinca birde SMPlayerda görüntü yok ve ayarlari acinca oturum kapaniyor! Sadece bunlarda sorun var, anlamadim bir türlü neyin nesidir.

cagriemer

PPA'dan ya da elle degil de, depolardaki surucuyu kurma imkaniniz yok mu?

speakerXXL

Ek sürücüleri açtığınızdaki hatayı kaldırmak için nvidia-common paketini yüklemeyi deneyiniz.

sudo apt-get install nvidia-common

Bir temizlik yaptıktan sonra sürücüleri yeniden kurmayı deneyiniz. Aşağıdaki kodları sırasıyla uçbirimde çalıştırarak kurulu nvidia sürücülerini kaldırınız.

sudo apt-get purge nvidia*
sudo apt-get autoremove
sudo rm -rf /etc/X11/xorg.conf
sudo apt-get install nvidia-common

Son kod ek sürücüleri açtığınızda ekran görüntüsü paylaştığınız hatanın alınmaması için.

Swat deposundan sürücü kurulumundan önce elle kurulan sürücülerin kaldırılması daha uygun olabilirdi. Elle kurulun sürücüleri aşaşğıdaki şekilde kaldırmak mümkün.

Elle kurduğunuz sürücüyü kaldırmak için, sitesinden indirdiğiniz sürücü dosyasını Kullanıcı Ev Dizinine (home) atınız ve sonrasında aşağıdaki kodları sırasıyla uçbirimde çalıştırarak kaldırınız.

CTRL+F1 tuşlarına birlikte basarak TTY1 uçbirimine düşüp, kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek oturum açınız.
Aşağıdaki kodu uçbirimde çalıştırıp Lightdm pendere yöneticisini sonlandırınız.

sudo service ligtdm stop

Aşaşğıdaki kodları sırasıyla çalıştırarak elle kurulan sürücüyü kaldırmayı deneyebilirsiniz.

sudo chmod +x ./NVIDIA*
sudo sh ./NVIDIA* --uninstall
sudo rm -rf /etc/X11/xorg.conf
sudo reboot

En son kod ile sisteminiz yeniden başlatılacaktır.

Sistemi yeniden başlattıktan sonra PPA kaynağından güncel sürücüyü kurmayı deneyebilirsiniz.

Nvidia sürücülerinin etkinleşmesi için aşaşğıdaki kodu uçbirimde çalıştırmanız gerekebilir.

sudo nvidia-xconfig

fakasupi

Ne yaptiysam olmadi maalesef. Aklimda Mint sürümünü yüklemek vardi aslinda, müsadenizle konuyla alakasi olmasada ufak bi soru sormak istiyorum
Simdi ben Windows 7 ile Ubuntu'yu beraber kullaniyorum boot ekrani felan sorunsuz calisiyor. Mint yüklesem Ubuntu`yu kaldirarak ayni sekilde devam edebilirmiyim?

heartsmagic

Edebilirsin, Mint de Grub kuracaktır.

fakasupi

Teşekkürler heartsmagic. Sistemde çok fazla oynamalar yaptım kurduğumdan beri. Acemi olduğum için ne bulduysam denemek istedim. Haliyle biraz sağdan soldan patlak verdi ama maaşallah müthiş sistem, bunları Windows'da yapsan çoktan göçerdi. Birde Mint le biraz zaman geçireyim.

fakasupi

Mint yükledim ve "Synaptic Package Manager" dan ekran kartinin 304.43 sürümünü yükledim. Simdi hersey sorunsuz bir sekilde calisiyor. Konuyu cözüldü diyemi etiketlesem acaba?