Uzaktan bilgisayar kontrolü. (Remote Desktop)

Başlatan komikimben, 01 Mayıs 2008 - 13:27:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

komikimben

Evet, 21.yy'dayız ve bilgisayarınızı uzaktan kontrol edebilirsiniz. Bu konuda en yaygın kullanılan görsel bazlı program VNCviewer. Bu program şunu yapıyor, Uzaktaki bilgisayarınıza bağlanıyorsunuz ve görsel olarak onu kontrol edebiliyorsunuz. Ekranınıza bir masaüstü daha açılıyor ve bir pencere içinde uzaktaki bilgisayarınızın o sıcak, alışılmış görüntüsü var, onu zaten özlemiştiniz. Sahi, insan neden uzaklaşır ki bilgisayarından? Ben şahsen bazen dizüstü bilgisayarıma sarılıp yatmak istiyorum. Neyse, bunu gerçekleştirmek için nelere ihtiyacınız var bir ona bakalım.

Eğer linux ailesinden bir işletim sistemi kullanıyorsanız VNC yazılımlarını bilgisayarınıza indirierek işe başlamalısınız. popüler dağıtımların çoğunda bu yazılımlardan var aslında. Yani kurulumda zaten hazır biçimde geliyor. SuSE Linux'un 9.3 pro versiyonunda söz konusu yazılım tarafımdan denendi ve hala kullanılmakta. Şimdi devam etmeden evvel görsel bir örnek verelim:

VNC iş başında!
Resmin üzerine tıklayarak büyük bir versiyonunu görebilirsiniz.

Bu resimde gördüğünüz içinde firefox browser'ı açık olan bir pencere var. İşte o pencere başka bir bilgisayarın masaüstü. Gereksiz detay vermek gerekirse, görüntü benim dizüstü bilgisayarımdan alınma ve kullandığım işletim sistemi fedora core 4. Uzaktaki makina olarak gördüğünüz bilgisayarda ise SuSE 9.3 pro kurulu.

Uzaktaki bilgisayarda bir VNC sunucusu çalışıyor. Benim bilgisayarımda ise bir VNC istemcisi bu bağlantıyı kuruyor ve beni uzaktaki makinaya bağlıyor. Şimdi artık orada istediğim herşeyi yapabilirim. Buna bilgisayarı kapamak ya da yeniden başlatmak da dahil! Tabi bu arada VNC bağlantınız da kopacak çünkü karşı taraftaki sunucu da kapanmış olacak bilgisayar ile birlikte.

Windows işletim sistemlerinde de bunu gerçekleştirmeniz mümkün. Bunun için bilgisayarıma ya da my computers ikonuna sağ tıklayın ve özelliklere gidin. Açılan pencerede uzaktan kontrol ile ilgili kısmı zaten hemen göreceksiniz. Orada bu servisi başlatabilirsiniz ancak dikkat edin uzaktan yardım kabul etmek ile uzaktan bilgisayara bağlanmak aynı seçenekler değil, bunları karıştırmayın!

Seçeneği aktive ettikten sonra, bilgisayarınıza bağlı ip adresini kullanarak giriş yapabilirsiniz. Örneğin ip adresi xxx.xxx.xxx.xxx
ise uzaktan bağlantı servisini sağlayan sunucunun kullandığı porta bağlanacaksınız, diyelim ki o port 5901 olsun, ki genelde VNC bu portu kullanır (port ingilizce de liman demek ve bilgisayarınızın sağa sola bağlantı kurabileceği ve çeşitli görevlerde kullanabileceği tam 65536 portu var. Bu konuya da ileride bir gün değineceğiz.), bağlantıyı kuracağınız adres xxx.xxx.xxx.xxx:5901 olacak.

Aynı servise java yoluyla browserlardan da bağlanabilirsiniz, VNC bu servisi 5801 no'lu porttan veriyor.

Bağlantıyı sağlamak için bu bağlantıya müsade edeceğiniz bir kullanıcı adı ve şifre ayarlamanız gerek. Bu halihazırda kullandığınız kullanıcı adınız ve şifreniz olabilir. Ayrıca birden fazla kullanıcı da bilgisayarınıza bağlanabilir eğer isterseniz.

Şimdilik bu kadar, daha ayrıntılı bilgiyi her zamanki gibi meraklılara bırakıyorum. Soran kabeyi de bulur, avrupa topluluğunu da!

Kolay gelsin.
kaynak: http://jefe.hayatkisa.com/category/linux/

heartsmagic

Gnome'a son giren VNC paketleriyle bu çocuk oyuncağı olmuş durumda. Vino bizim sunuzum, Vinagre ise istemcimiz. Vino'yu açıp uzaktan erişime izin ver diyoruz, port yönlendiriyoruz. Karşı taraf Vinagre'yi açıyor, IP'yi yazıyor, 10 sn. sonra sistemi kontrol etmeye başlıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

egitimist

VNC ile windows makinelere de bağlanabiliyor muyuz?

eren

Alıntı yapılan: egitimist - 01 Mayıs 2008 - 19:51:18
VNC ile windows makinelere de bağlanabiliyor muyuz?

Windows, Solaris, BSD, MacOS .... Kısacası her türlü makineye bağlanabiliyorsunuz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Sypro

Neticede kiralanan server'lara bir şekilde erişmek gerek:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

aenesias

Anladigim kadariyla remote desktopla ubuntu kurulu bir bilgisayara windows veya ubuntu kullanan baska bir bilgisayar ile  uzaktan baglanabiliyoruz...

Benim sorum ise su ubuntu kullanarak windows kullanan bir bilgisayara uzaktan yardim yapmak istiyorum. Ubuntumdan windows kullanan arkadasa baglanarak onun bilgisayarini kullanabilecegim bir program var mi linuxta (teamviewer benzeri)? Surada arkadaslar biraz bahsetmisler;

Alıntı Yaphttp://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3395.0.html

teamviewiri wine ile kurmuslar, bense bir linux programi var mi diye merak ediyorum. Tesekkur ederim.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.