[Nasıl] Ubuntu 12.04 üzerinde AMD Catalyst 12.8 sürücü kurulumu

Başlatan decent, 24 Ağustos 2012 - 00:04:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

Burada anlatılan kurulumu yaptıysan başka bir şeye ihtiyaç yok.

Yeniden başlattıktan sonra aşağıdaki çıktı bilgi verecektir:

fglrxinfo

JuanCarlito

HD 5400 de denedim ve çok sorun aldım. Kapatma simgeleri kayboldu, ekran boyutu 1024*768 düştü. Cairo Dock ve Unity paneli açılmaz oldu. Sistem ayarlarından tekrar Ek Sürücüler vasıtasıyla önceki tanımlanmış Sürücü ile normale döndüm. Test aşamasında olsa gerek tam randımanlı çalışmıyor ya da ben bir yerde hata mı yaptım..

heartsmagic

@JuanCarlito, kurulum aşamalarının ve sonrasındaki ilgili komutların çıktılarını görmemiz gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Lullabye

Hocam, teker teker tüm adımları uyguladıktan sonra sistemi yeniden başlattım ve şifre giriş ekranına gelemiyorum bir türlü.  Çıkan iki ekran da bu: http://f1211.hizliresim.com/13/c/fuzhp.png
Fakat sorun da burda, ne terminal açabiliyorum ne de tuşlara basabiliyorum, hiçbirini algılamıyor cihaz öyle kaldı. (What would you like to do? yazan ekranda donma yaşanıyor) Netbuktan yazıyorum şuan, canlı cd ile giriş yapıp verilerimi kurtarabilirim değil mi? Dosyalarım gitti diye biraz telaş yaptım da.
Dünya malı uçan halı bin ve de düş, bitecek ol emin kurduğun her düş.

decent

@Lullabye,
Sistemin hakkında bilgiler olmadan önerilerde bulunmamız ezberden konuşmak olur.

En azından aşağıdaki çıktıları görmek iyi olacaktır:

lspci | grep VGA

lsb_release -a

uname -a

EK : "Ubuntu depolarından sunulan sahipli sürücü paketleri yani fglrx* paketleri öncelikli tercihimiz olmalı" görüşündeyim.

Lullabye

Benim amacım da ana ubuntu ekranıma ulaşmak ama ekran kilitleniyor, ilerleyemiyorum. Canlı cd çıktıları bu şekilde:

ubuntu@ubuntu:~$ lspci | grep VGA
01:05.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RS880M [Mobility Radeon HD 4200 Series]
02:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Seymour [Radeon HD 6400M Series]

ubuntu@ubuntu:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 12.04.1 LTS
Release: 12.04
Codename: precise

ubuntu@ubuntu:~$ uname -a
Linux ubuntu 3.2.0-29-generic #46-Ubuntu SMP Fri Jul 27 17:03:23 UTC 2012 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

decent

İki ekran kartını birden gösteriyor.
İlk kart anakart üzerinde tümleşik olan ise bios ayarlarından önceliği PCIe yani ikinci karta vermemiz gerekebilir.

Anakartın marka ve modeli nedir?

Lullabye

Motherboard Chip Set: AMD RS880M

Grub arayüzünden her türlü kurtarma yollarını denedim; güvenli kip olan menülerin hepsini yaptım fakat yine olmadı. Canlı cd olmadan giremiyorum hala. Sıfırdan kurulum yapmak üzereyim, sizce de en iyisi bu olmaz mı?

decent

Eğer bir kaybımız olmayacaksa Ubuntu 12.10 temiz kurulum benim de tavsiyemdir.

-Eğer yapacaksanız - Kurulumdan sonra;

Sistemi güncelleyin, sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Sistemi yeniden başlatın ve başka hiçbir değişiklik yapmayın.

Sadece aşağıdaki konuda istenilen çıktıları aktarın.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

Lullabye

Sıfırdan kurulum sonrası sistemi güncelledikten sonra, Ubuntu'nun önerdiği Ek sürücülerden AMD proprieatary FGLRX graphics driverı kurdum. İstenilen çıktıların hepsi burada:

os4tu@os4tu-HP-Pavilion-g6:~$ lspci | grep VGA
01:05.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RS880M [Mobility Radeon HD 4200 Series]
02:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Seymour [Radeon HD 6400M Series]

os4tu@os4tu-HP-Pavilion-g6:~$ glxinfo | grep render
The program 'glxinfo' is currently not installed.  You can install it by typing:
sudo apt-get install mesa-utils

os4tu@os4tu-HP-Pavilion-g6:~$ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 1600 x 1600
LVDS connected 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 194mm
   1366x768       60.0*+
   1280x768       60.0 +
   1280x720       60.0 +
   1024x768       60.0 +
   1280x600       60.0 +
   1024x600       60.0 +
   800x600        60.0 +
   800x480        60.0 +
   720x480        60.0 +
   640x480        60.0 +
DFP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
CRT1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

os4tu@os4tu-HP-Pavilion-g6:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 7400M Series
OpenGL version string:  4.2.11627 Compatibility Profile Context

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

os4tu@os4tu-HP-Pavilion-g6:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 7400M Series
OpenGL version string:  4.2.11627 Compatibility Profile Context

Compiz supported:         yes

os4tu@os4tu-HP-Pavilion-g6:~$ jockey-text --list
kmod:wl - Broadcom STA wireless driver (Proprietary, Enabled, In use) [auto-install]
xorg:fglrx - ATI/AMD proprietary FGLRX graphics driver (Proprietary, Enabled, In use)
xorg:fglrx_updates - ATI/AMD proprietary FGLRX graphics driver (post-release updates) (Proprietary, Disabled, Not in use)

decent

thejeweler23

Selamlar, ben sahipli fglrx sürücüyü kurdum ve sürücüde bir sorun yok. Ancak şöyle bir sıkıntım var. Bende Samsung 3530 mx APU 6620g dahili grafik işlemcili ve harici olarakta 6630m ekran kartlı bi notebook mevcut. Sürücü sadece 6620g'yi görüyor. BIOS'a girip baktığımda Pci Express ile ilgili bir ayar seçeneği de yoktu. 6630m'i de görmesi için yapabileceğimiz bir şey var mı?

decent

@thejeweler23,
Öncelikle
lspci | grep VGA
çıktısına bakarak başlayabiliriz.

Bios modeli ve sürümünü öğrenirsek bütünleşik/PCIe ayarlarının nerede bulunduğu konusu da aydınlanabilir.

thejeweler23

orbay@orbay-305V4A-305V5A-3415VA:~$ lspci | grep VGA
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI BeaverCreek [Mobility Radeon HD 6620G]
02:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Whistler [AMD Radeon HD 6600M Series]

buyrun

decent

İki ekran kartı aynı anda karşımızda, bu konuda hiç bir fikrim yok.

Aynı kartı kullanan üyelerimizin cevaplarını bekleyebiliriz.

if

Alıntı yapılan: thejeweler23 - 25 Kasım 2012 - 18:05:03
orbay@orbay-305V4A-305V5A-3415VA:~$ lspci | grep VGA
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI BeaverCreek [Mobility Radeon HD 6620G]
02:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Whistler [AMD Radeon HD 6600M Series]

buyrun

AMD sürücünü kurup burada[1] anlatılanı yapın.

[1] http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Quantal_Installation_Guide#X2.2FDual_GPU_Cards_2

thejeweler23

AMD sürücüm zaten kurulu, denileni yaptığım da aldığım çıktı şu

orbay@orbay-305V4A-305V5A-3415VA:~$ sudo amdconfig --initial -f --adapter=all
[sudo] password for orbay:
Uninitialised file found, configuring.
Using /etc/X11/xorg.conf
Saving back-up to /etc/X11/xorg.conf.original-0

Artık AMD Catalyst açılmıyor ve açmaya çalıştığımda Ubuntu 12.10 içsel bir hata ile karşılaştı diye hata veriyor.

Peki en son yaptığım işlemi geri alma imkanım var mı? Orada Do not use for two seperate cards in crossfire diye bir uyarı vermiş. Benim sistemimde 6620 g gpu'su normal cpu'nun içinde, 6630m harici ve aralarında crossfire/sli köprüsü gibi fiziksel bir bağlantı yok. Windows ortamındaki catalyst'de dual graphics'in crossfire temelli bir sistem olduğu yazıyor.

Sanırım benim olayım Hybrid Graphics, onunla ilgili şöyle * bir şey var

Alıntı YapThere are two basic types of hybrid designs. Older hybrid systems use a multiplexor (mux) to switch between GPU's. Newer systems (those with PowerXpress >= 4.0) are muxless. As far as I can tell, PowerXpress 4.0 started with RadeonHD 6000-series GPU's, and systems with older ATI GPU's have a mux, but don't quote that. ATI/ATI Hybrids
As of Catalyst 11-8, switching between two ATI cards (and maybe Intel/ATI muxless too?) is supposed to be doable, though it's not clear if that applies to all ATI/ATI hybrids or only the muxless ones. One would use amdconfig's PowerXpress options to switch back and forth between the integrated and discrete cards, like so:
amdconfig --pxl            # List current activated GPU
sudo amdconfig --px-dgpu   # Activate discrete GPU (High-Performance mode), must re-start X to take effect
sudo amdconfig --px-igpu   # Activate integrated GPU (Power-Saving mode), must re-start X to take effect

Alıntı YapAfter switching, one would log out and back in to restart X.

heartsmagic

Yaptığın işlemi şu şekilde geri alabilirsin basitçe:
sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf

semihkaya

Çok teşekkürler fakat ben "sudo sh amd-driver-installer-8.982-x86.x86_64.run" bu komutu girdikten sonra karşıma gelen kurulum ekranında continue diyorum ve aşağıdaki hatayı alıyorum.

Ubuntu 12.10 64 bit kullanıyorum ekran kartım amd radeon hd 6800 serisi

semih@semihkaya:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RX780/RX790 Chipset Host Bridge
00:02.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RD790 PCI to PCI bridge (external gfx0 port A)
00:09.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RD790 PCI to PCI bridge (PCI express gpp port E)
00:0a.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RD790 PCI to PCI bridge (PCI express gpp port F)
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [IDE mode] (rev 40)
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 SMBus Controller (rev 42)
00:14.1 IDE interface: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 IDE Controller (rev 40)
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 Azalia (Intel HDA) (rev 40)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller (rev 40)
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 PCI to PCI Bridge (rev 40)
00:14.5 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI2 Controller
00:15.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB700/SB800/SB900 PCI to PCI bridge (PCIE port 0)
00:16.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:16.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor HyperTransport Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Link Control
01:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 06)
03:00.0 USB controller: NEC Corporation uPD720200 USB 3.0 Host Controller (rev 03)
04:00.0 IDE interface: JMicron Technology Corp. JMB368 IDE controller
05:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Barts PRO [Radeon HD 6800 Series]
05:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Barts HDMI Audio [Radeon HD 6800 Series]

semih@semihkaya:~$ sudo jockey-text --list
[sudo] password for semih:
sudo: jockey-text: command not found

semih@semihkaya:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   X.Org
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD BARTS
OpenGL version string:  2.1 Mesa 9.0

GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

decent

@semihkaya,
Bu konudaki anlatım Ubuntu 12.04 içindir.
sudo jockey-text --list komutu Ubuntu 12.04 sonrasında geçerli değildir.

Ubuntu 12.10 üzerinde kurulum yapmak için lütfen aşağıdaki bağlantıyı takip ediniz.
http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Quantal_Installation_Guide

Heisenberg

@heartsmagic  sanırım sabit konu burası olsa gerek ilgili kodların çıktıları:

heisenberg@heisenberg-F3Sr:~$ glxinfo | grep render
'glxinfo' programı şu anda kurulu değil. Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils
heisenberg@heisenberg-F3Sr:~$ fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 2400
OpenGL version string: 3.3.11653 Compatibility Profile Context

heisenberg@heisenberg-F3Sr:~$
ALLES WAR DIE SEKTE !

if

Heisenberg

Alıntı yapılan: if - 09 Aralık 2012 - 02:20:04
Sürücü yüklenmiş işte.

Evet, heartsmagice özelden attığım bir blogda çözümü denedikten sonra heartsmagic o üstteki mesajımdaki çıktıları ati ile ilgili sabit konuya atmamı istemişti bende yazdım orada kurulu gözküyor hatta masa üzerinde her şey düzelmişti ama renkler görüntüler bulanık gözüküyordu, yandaki menüdeki simgeler bulanık gözküyordu ya da bana öyle geliyordu bende sanırım olmadı diyerek forumda bir metodu denedim ve her şey uçtu masa üzerine ulaşsamda hiç bir şeye ulaşamadım akabinde defalarca driveri kaldırıp tekrar kurdum. Şu an sisteme tamamen çalışamaz halde eğer ki yukarıdaki kodların çıktıları ekran kartımın kurulu olduğunu gösteriyorsa tekrar 12.10 kurup tekrar o bahsettiğim blogdaki yönetmi uygulayabilirim net bir şekilde o kod çıktılarında kurulduğu gözküyor mu?

O kurulduğunu söylediğiniz kod çıktıları aşağıdaki sitede yapılanları yapmam akabinde aldığım çıktılardır şu kodları kullandım:
http://www.omeryildiz.org/?p=703

sudo add-apt-repository ppa:makson96/fglrx
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install fglrx-legacy
ALLES WAR DIE SEKTE !

heartsmagic

Kartın 2000 serisinde, yani o çözümü deneyebilirsin sen. Normal kurulumu yaparak başka bir şey kurmadan "legacy" sürücülerini kuracaksın deniyor.

Heisenberg

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Aralık 2012 - 16:35:56
Kartın 2000 serisinde, yani o çözümü deneyebilirsin sen. Normal kurulumu yaparak başka bir şey kurmadan "legacy" sürücülerini kuracaksın deniyor.

kartım hd radeon 2400 dü ama ne yazıkki mesajın daha bu gün gördüm ve ben bir haftadır ubuntu 12.04 kullanıyorum ama yakında tekrar format atacağım o zaman tekrar denerim. Teşekkürler.
ALLES WAR DIE SEKTE !