Açık kaynak ekran kartı sürücüleri ile HDMI televizyon bağlantı sorunu.

Başlatan 1han, 23 Ağustos 2012 - 22:44:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1han

Ekran kartım Ati 5650 hibrit. Ubuntu ile birlikte yüklenen açık kaynak sürücüleri kullanıyorum. Bilgisayarı televizyona bağladığımda televizyonda görüntü çıkmıyor. Bu durum çözülebilir mi?

cagriemer

Peki ATI'nin sagladigi suruculeri kullanma imkaniniz varsa oyle dener misiniz? Eger o sekilde calisiyorsa sorunu acik kaynak suruculerde arayalim, yok ATI'nin suruculeri ile de calismazsa baska bir yere bakmak gerekecek.

1han

ekran kartı hibrit olduğu için ati sürücüleri düzgün bir şekilde kurulamıyor.

cagriemer

Catalyst uzerinden acaba cozume gidebilir miyiz diye dusunmustum ama duzgun calismiyorsa baska sekilde denemek gerekecek. Bilgisayariniz televizyona bagliyken asagidaki komut ne cikti veriyor? Bir de ne tur kablo kullaniyorsunuz? Duzenleme: HDMI yaziyormus zaten baslikta, unutmusum.

xrandr

Ninoslayer

Ben durumu tam anlamadım, zaten bağlar bağlamaz bir ayar yapmadan görüntü çıkmaz. Ancak kapatma kısmının olduğu display'e tıklayınca eğer hdmi ile tv'ye bağlıykende tv ayrımı çıkmıyorsa o zaman sorun var demektir.

1han

Alıntı yapılan: Ninoslayer - 24 Ağustos 2012 - 19:39:10
Ben durumu tam anlamadım, zaten bağlar bağlamaz bir ayar yapmadan görüntü çıkmaz. Ancak kapatma kısmının olduğu display'e tıklayınca eğer hdmi ile tv'ye bağlıykende tv ayrımı çıkmıyorsa o zaman sorun var demektir.

windows' ta bilgisayarı hdmi kablo ile tv ye bağladığında hiç bir ayar yapmadan görüntü çıkıyor. Ubuntu'da nasıl ve nereden ayar yapılacak ben de bunu anlamadım. Yardımcı olabilecek var mı?

egcodes

Sistem ayarlarından Displays'a gidin. Orada iki monitor görebiliyorsanız problem yok demektir. Daha sonra mirror checkBox'ını tıklayarak ekranınızın aynısının TV'de çıkıp çıkmadığını test edin.

Kolay gelsin.
1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

1han

Alıntı yapılan: egcodes - 26 Ocak 2013 - 17:59:26
Sistem ayarlarından Displays'a gidin. Orada iki monitor görebiliyorsanız problem yok demektir. Daha sonra mirror checkBox'ını tıklayarak ekranınızın aynısının TV'de çıkıp çıkmadığını test edin.

Kolay gelsin.

Sistem ayarlarından ekranlar kısmına tıkladım ekranları algıla dedim ancak herhangi bir değişiklik yok.

decent

fglrxinfo
ve
/usr/lib/nux/unity_support_test -p

çıktılarına da bakalım.

env LC_ALL=C amdcccle
komutu ile açılan aşağıdaki pencerede durum nedir ?

1han

Alıntı yapılan: decent - 26 Ocak 2013 - 21:58:35
fglrxinfo
ve

çıktılarına da bakalım.

env LC_ALL=C amdcccle
komutu ile açılan aşağıdaki pencerede durum nedir ?

OpenGL vendor string:   Intel Open Source Technology Center
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ironlake Mobile
OpenGL version string:  2.1 Mesa 9.0

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

ekran kartım hibrit ekran kartlarından. Flgrx i kullanamıyorum. Açık kaynak intel sürücüleri kullanımda.

heartsmagic

Ubuntu'nun ekran ayarlarında "mirror screens" ya da onun muadili olan Türkçe ifade yok mu?
Eğer o şekilde olmuyorsa biraz elleri kirletmek gerekecek sanırım:
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=5943883&postcount=6
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

1han

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Ocak 2013 - 10:52:45
Ubuntu'nun ekran ayarlarında "mirror screens" ya da onun muadili olan Türkçe ifade yok mu?
Eğer o şekilde olmuyorsa biraz elleri kirletmek gerekecek sanırım:
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=5943883&postcount=6

bilgisayarda xorg.conf dosyası mevcut değil.

heartsmagic

İlk tarif ettiğim şekilde olmuyorsa xorg.conf dosyasını kendin oluşturabilirsin anlatılanı denemek için. Artık grafik kartı sürücüleri kendisi oluşturmazsa sistem açık kaynak sürücüler için xorg.conf dosyası oluşturmuyor.

1han

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Ocak 2013 - 02:20:53
İlk tarif ettiğim şekilde olmuyorsa xorg.conf dosyasını kendin oluşturabilirsin anlatılanı denemek için. Artık grafik kartı sürücüleri kendisi oluşturmazsa sistem açık kaynak sürücüler için xorg.conf dosyası oluşturmuyor.

Dediklerini adım adım gösteren türkçe bir kaynak var mı? Ne xorg.conf oluşturabildim ne de tvden görüntü alabildim. Yardımcı olabilecekler için bilgileri yazayım.

1. Ubuntu 12.10 64 bit.
2- Hibrit Ekran Kartı(Ati HD 5650&intel HD graphics)
3- Bilgisayar şu anda sadece inteli kullanıyor. Ati devre dışı.
4- sistemde x11 dosyası içinde xorg.conf dosyası bulunmamaktadır.
5- Ekranlar bölümünde ekranları yansıt seçeneği aktif değil.
6-Sonuç olarak notebooku TV ye bağladığımda görüntü alamamaktayım.

Rinn3g4N

Alıntı yapılan: 1han - 29 Ocak 2013 - 14:41:46

Dediklerini adım adım gösteren türkçe bir kaynak var mı? Ne xorg.conf oluşturabildim ne de tvden görüntü alabildim. Yardımcı olabilecekler için bilgileri yazayım.

1. Ubuntu 12.10 64 bit.

Intel ile hdmi kullanman zor çünkü hdmi girişi direk ati ekran kartı üzerinden geçiyor onun için aktif hale getirilmeden lcd'ye bağlamak biraz zor gibi.Ati driver önce kurulup onun üzerinden gidilmeli hdmi bağlamaya.Denedinmi hiç windowda ati kapalı,intel kullanımdayken hdmi kullanmayı?Eğer çalışmıyorsa (ki bence öyledir) dedigim gibi önce ati driver kurulmaya çalışılmalı.
Eğer birinin acısını paylaşmazsan, onu anlayamazsın.
Ama sadece onları anladın diye, onlarla aynı fikirde de olamazsın.

1han

Alıntı yapılan: Rinn3g4N - 29 Ocak 2013 - 18:24:02
Alıntı yapılan: 1han - 29 Ocak 2013 - 14:41:46

1. Ubuntu 12.10 64 bit.

Intel ile hdmi kullanman zor çünkü hdmi girişi direk ati ekran kartı üzerinden geçiyor onun için aktif hale getirilmeden lcd'ye bağlamak biraz zor gibi.Ati driver önce kurulup onun üzerinden gidilmeli hdmi bağlamaya.Denedinmi hiç windowda ati kapalı,intel kullanımdayken hdmi kullanmayı?Eğer çalışmıyorsa (ki bence öyledir) dedigim gibi önce ati driver kurulmaya çalışılmalı.

Hibrit ekran kartlarında sürücü kurma sorunlu. Desene linux ile hibrit kartlı notebooklar arasındaki bu sorun çözülene kadar bu özellikten yararlanamayacağız.

heartsmagic

Hibrit kartların hepsi sorunlu demeyelim. Optimus kullanılabiliyor şu an Bumblebee ile. ATI tarafında ise son güncel sürücülerde geçiş yapılabiliyordu. Sende o yönde bir sorun var mı?

Bağlantısını geçtiğim şeyleri adım adım anlatan Türkçe bir kaynak en azından bu forumda yok. Eğer o tarafta ilerleyeceksek özetlemeye çalışırız. xorg.conf oluşturmak demek basitçe /etc/X11 altında o isimde bir dosya açmak demektir.

gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf ile boş bir dosya açarsın, kayıt ettiğinde dosya oluşturulmuş olur.

1han

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Ocak 2013 - 20:08:02
Hibrit kartların hepsi sorunlu demeyelim. Optimus kullanılabiliyor şu an Bumblebee ile. ATI tarafında ise son güncel sürücülerde geçiş yapılabiliyordu. Sende o yönde bir sorun var mı?

Bağlantısını geçtiğim şeyleri adım adım anlatan Türkçe bir kaynak en azından bu forumda yok. Eğer o tarafta ilerleyeceksek özetlemeye çalışırız. xorg.conf oluşturmak demek basitçe /etc/X11 altında o isimde bir dosya açmak demektir.

gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf ile boş bir dosya açarsın, kayıt ettiğinde dosya oluşturulmuş olur.

Rinn3g4N arkadaşın dediği gibi eğer HDMI sadece ati üzerinden çalışıyorsa ATI sürücülerini kurmadan HDMI kullanılamaz mı? Bu arada sitesinden indirip kurmaya çalıştığım ati sürücüsünden sonra bilgisayar Low graphic hatası veriyor ve terminalden startx komutu verdiğimde masaüstü geliyor ancak unity yan paneli ve üst panel gelmiyor.

heartsmagic

HDMI konusunda bir fikrim yok ne yazık ki. Sürücü meselesi içinse işlerin yolunda gitmediği anlaşılıyor uzaktan bakınca. Ya sürücüler uyumsuz, ya kurulumda sıkıntı olmuş ya da başka bir şey mevcut. Forumdaki başlıklara bakarak kendi kartın için uygun sürücüyü bulman gerekebilir.

ct

Ubuntu tarafının dışında bir de televizyonda hangi hdmi partundan veri alınacağını seçmeniz gerekebilir. Mesela benim televizyonda bir çok port/kanal var onlardan hangisine bağlamışsam onu seçmem gerekiyor.

1han

Alıntı yapılan: ct - 31 Ocak 2013 - 19:06:56
Ubuntu tarafının dışında bir de televizyonda hangi hdmi partundan veri alınacağını seçmeniz gerekebilir. Mesela benim televizyonda bir çok port/kanal var onlardan hangisine bağlamışsam onu seçmem gerekiyor.

windowsdayken aynı yere bağlıyorum ve görüntü alıyorum. Yani sorun bağlanma yerinden değil.