Netbeans 6.8 Kurulumu Yardım

Başlatan tork, 19 Ağustos 2012 - 00:51:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tork

Arkadaşlar Netbeans 6.8 kurmam lazım fakat beceremedim.
Siteden indirdim ve
sudo sh netbeans-6.8-ml-linux.sh  komutunu verdim fakat
sh: 0: Can't open netbeans-6.8-ml-linux.sh
hatasını alıyorum. Ne yapmam lazım?

ct

Dosyaya sağ tıklayıp ayarlardan çalıştırılabilir hale getirmeniz gerekiyor. Uçbirimden chmod ile de yapabilirsiniz bunu.

tork

krwlng

./netbeans-6.8-ml-linux.sh komutunu vermeniz yeterli sudo kullanmayin. Ozellikle 6.8 lazim degilse daha yeni surumleri oneririm cunku yeni surumlerde yeni ek ozellikler isinizi kolaylastirir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

DoGuKaN

Alıntı yapılan: krwlng - 19 Ağustos 2012 - 01:55:52
./netbeans-6.8-ml-linux.sh komutunu vermeniz yeterli sudo kullanmayin. Ozellikle 6.8 lazim degilse daha yeni surumleri oneririm cunku yeni surumlerde yeni ek ozellikler isinizi kolaylastirir.

Katılıyorum. Hatta depodan
sudo apt-get install netbeans

komutu ile de kurabilirsiniz.

tork

Alıntı yapılan: krwlng - 19 Ağustos 2012 - 01:55:52

1)6.8 kullanma amacım masaüstü uygulamasına daha rahat yapabilmem. 7.2 yüklemiştim ama onda bulamadım, pes ettim sonunda.
2)Malesef hata aldım yine.
bash: ./netbeans-6.8-ml-linux.sh: Böyle bir dosya ya da dizin yok
hatasını aldım bu sefer :o

empax

Dosyayi terminale surukleyip birakin, dosyanin konumu ve adi yazacak, bundan sonra enter tusuna basin. Erisim engellendi hatasi verirse dosyayi sag tiklayip ozelliklerden > erisim hakki sekmesi > Bir program gibi calismasina izin ver secenegini aktiflestirin. Resim¹
Bu secenegi aktiflestirdikten sonra dosyayi ister cift tiklayin ister ilk soyledigimi yapin.

¹
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

sem

Alıntı yapılan: ct - 19 Ağustos 2012 - 00:57:10
Dosyaya sağ tıklayıp ayarlardan çalıştırılabilir hale getirmeniz gerekiyor. Uçbirimden chmod ile de yapabilirsiniz bunu.

Doğrudan yorumlayıcı ismi verildiği için çalıştırma iznine gerek yok... Aşağıdaki kodlardan teyit edebilirsiniz... sem.sh dosyası sadece ekrana sem0900 yazdırmaktadır başka bir işlevi yoktur.

semetey@quetzal:~$ ll | grep sem.sh
-rw-rw-r--  1 semetey semetey        26 Aug 19 14:02 sem.sh
semetey@quetzal:~$ bash sem.sh
sem0900
semetey@quetzal:~$ sh sem.sh
sem0900
semetey@quetzal:~$ ./sem.sh
bash: ./sem.sh: Permission denied

Görüldüğü üzere salt dosya ismi ile yani yorumlayıcı ismi belirtilmediği zaman hata veriyor... Aynı durum diğer yorumlanan diller için de geçerlidir. Örneğin Python...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

krwlng

Alıntı yapılan: tork - 19 Ağustos 2012 - 09:58:29

1)6.8 kullanma amacım masaüstü uygulamasına daha rahat yapabilmem. 7.2 yüklemiştim ama onda bulamadım, pes ettim sonunda.
2)Malesef hata aldım yine.
bash: ./netbeans-6.8-ml-linux.sh: Böyle bir dosya ya da dizin yok
hatasını aldım bu sefer :o

Bash yalan söylemez, dosyanın orada olduğundan emin misiniz? Ayrıca DoGuKaN söylemiş, depodan kurarsanız hiçbir sıkıntı olmaz, ayrıca düşündüğünüz iş için depodaki sürüm gayet makul.
Yeni sürümlerde masaüstü uygulama 6.8 ile aynı yerde, bulabilmeniz lazımdı; zaten JavaSE mecburi paket kurmamak gibi bir seçenek yok.

tork

Arkadaşlar dediklerinizi harfiyen yaptım ve
Configuring the installer...
Searching for JVM on the system...
Extracting installation data...
Running the installer wizard...
null
dedikten sonra kapanıyor pencere ve kurulum başlamıyor yine.

empax

@tork,

JDK yukleyip tekrar deneyin. openjdk-6-jdk
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

tork

Alıntı yapılan: empax - 19 Ağustos 2012 - 18:17:56
@tork,

JDK yukleyip tekrar deneyin. openjdk-6-jdk
Paketler doğrulanmadan kurulsun mu diye bir uyarı aldım. Bu şekilde kurmamda bir sakınca var mı?

krwlng

En mantıklısı depodan kurmanız, depodan kurarsanız gerekli bağımlılıklar sağlanmış olarak yükleme yapılır, daha sonra elinizdeki sürümü yükleyecekseniz yine yüklersiniz.

6ng4n

Neden 6.8 yüklediğinizi bilmiyorum ama şu an güncel sürüm 7.2 belki uyumsuzluk çıkartıyordur.Arkadaşların dediği gibi depodan yüklemek daha mantıklı. Bir de ek olarak Netbeans Oracle Java ile daha güzel çalışır. Synaptic depo ayarlarından Canonical sunucularını aktif edince paket listesine ekleniyor olması lazım. Süzgeç kısmına "jdk" yazıp çıkan sonuçlardan openjdk değil de diğer yeni eklenenleri seçip yüklemeniz faydanıza olur.Daha sonra netbeans içinden ve update-java-alternatives komutuyla Oracle Java'yı ayarlayabilirsiniz.

krwlng

@6ng4n, openjdk ile sorun çıkması 10.04 öncesi için bir durumdu, ben 10.04 ve sonrasında hep openjdk kullandım, şu ana kadar bir sorun yaşamadım. Zaten openjdk'da oracle ürünü, sadece kaynağı açık. Depodan netbeans kurulurken öntanımlı olarak openjdk kuruluyor. Herhangi bir çakışma olmadığı sürece kurulumda ve kullanımda sorun çıkacağını düşünmüyorum.

karboran

Jdk sorununa kesin çözüm denendi test edildi ;)
Netbeansın sitesinden indirdiğin sh uygulamaları sistemde jdk bulunmadığı sürece açılmıyor, Ayrıca jdk kurulu olsa bile bazen yerini tanımıyor bunun için , oracleden jdk li netbeansı indir ve kur ardından istediğin sürümünü kurabilirsin.

1) http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30382.0 buraki netbeansı+jdk dosyasını oracleden indir ver kur
2)cd /usr/local/netbeans-7.2
sudo sh uninstall.sh
ile 7.2 yi kaldıralım geriye sadece jdk kalsın
3)Şuan istediğin sürümü netbean'sın kendi sitesinden indirp kurabilirsin , jdk nın yerini kendisi tanıyacaktır.
    sudo sh netbeans-6.8-ml-linux.sh
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

arpia

sudo chmod 755 /dosya_yolu/netbeans-6.8-ml-linux.sh

Bundan sonra tekrar deneyin.