Hub ya da Switch olmadan Linux to Windows

Başlatan klezer, 25 Mart 2009 - 08:47:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

localhost

@bytan: Kablo baglantilarinin adini biliyorsan yaz. Biri crossover digeri nedir ?
Linux LPIC1 - MCSA

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

bytan

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

localhost

Alıntı yapılan: Good False - 26 Mart 2009 - 00:36:58
Alıntı yapılan: jazzistan - 25 Mart 2009 - 21:38:42
Arada hub olmayacaksa eğer, düz kablo ile bağlantı sağlayamazsınız.
Hublar OSI katmanlarından 2. katmanda çalıştıkları için düz kablo ile birbirlerine bağlanıyorlar. Ancak, kullandığımız pc ve dizüstü bilgisayarlar birbirleriyle ip aracılığıyla konuşacakları için araya 3. katman olan network katmanı giriyor ki bu noktada düz kablo herhangi bir işe yaramayacaktır.
Bu sebeplerden dolayı, düz kablo ile iki pc'yi birbirleriyle konuşturamazsınız diye biliyorum ama yanlışım varsa düzeltin tabii.

Bilgisayarlardan biri 1 Gbit lik ethernet girişine sahip ise çapraza gerek yok. Düz kablo da direkt bağlantıyı sağlıyor.

Bence benim kartlarin ikiside 1Gbit lik oldugu icin baglanti kurdum :) Aslinda ben ilk mesaji yazdigimda bundan emin degildim. Tahmin etmemin sebebi cok önceleri 2 PC yi bir birine baglamak icin Crossover baglanti sekli gerekiyordu. 1Gbit lik ethernet kartlari ciktigina göre birseyler degismistir diyerek yazmistim. Eger dogruysa yanilmamisim :)

2. Resimdeki gibi Cablo baglantilari
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

1gbit kartlar olduğu için diye geçiyor içimden. Aksi takdirde eskiden bildiğimiz şeyin kökten yanlış olduğu ortaya çıkar )
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

Dedigin dogrudur. Ama google de 1gbit kartlarda straight-thru baglanti ile iki PC baglaniyor ibaresi görmedim. Sanirim ilk benim :)
Linux LPIC1 - MCSA

bytan

Bende ona bakıyorum deminden beri. Henüz hiç bir bilgi göremedim. :)

PF @ ST

localhost

Konuyu acan arkadas baglantiyi gerceklestirdiginde buraya birseyler aktarmayi unutmaz insallah. Yoksa benim baglantiyi ispatlamam gerekecek :) Millet sonra attigimi düsünmesin :)
Linux LPIC1 - MCSA

Good False

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Mart 2009 - 00:50:54
@Good False, 1Mbit mi 1Gbit mi?

@Kirmizi kablonun çapraz çakılmadığına emin misin? 10/100 Ethernet kartlarıyla düz kablo ile bağlanmaz iki bilgisayar birbirine.

Pardon 1Gbit

heartsmagic

Alıntı yapılan: Kirmizi - 26 Mart 2009 - 02:19:03
Konuyu acan arkadas baglantiyi gerceklestirdiginde buraya birseyler aktarmayi unutmaz insallah. Yoksa benim baglantiyi ispatlamam gerekecek :) Millet sonra attigimi düsünmesin :)

Neden atmış olasın @Kirmizi. Biz sadece durum tespiti yapıyoruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

Neyse yarim kalmis bir konum var. Üzerinde howto yazacam. Not aldim. O yazida bunada deginirim. Aslinda ayarlamalari Router varken yapmistim. Direk baglantidada internet cikis yapinca sasirmadim degil. Deneme Ubuntu-->Ubuntu seklinde oldu.
Linux LPIC1 - MCSA

jazzistan

Acaba yanlış ya da hatalı mı biliyorum diye Cisco notlarımı karıştırdım. Konuyla ilgili olarak bulduğum dökümanı buraya da eklemek istedim.

erginemr

Bu cross-over kablo meselesini geçmişte ben de araştırmıştım. Bilgisayardan dizüstüne yüksek miktarda veri aktarmam gerekiyordu.

Okuduklarımdan öğrendiğim kadarıyla, @Kırmızı'nın da bahsettiği gibi, yeni nesil ethernet kartlar, düz kablo bile takılsa, gönderilen verinin türünden doğrudan mı, yoksa hub aracılığıyla mı bağlandığını anlıyor ve ona göre davranıyormuş.

Tabii, benim ethernet kartları sıradan kartlardı ve verilerimi cross-over kablo yaptırıp aktarabilmiştim.