[Çözüldü] HTML5'te Blog Tarzı Sitelere Makâle Girişi

Başlatan noktakom, 13 Ağustos 2012 - 16:42:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noktakom

Bir youtube kanalındaki videoları izleyerek HTML5'e bir giriş yaptım. html5 ve css3 kullanımını hakkında az çok bilgi sahibi oldum. Jscript' ide azıcık ucundan tanıdım diyebilirim.

Son derece acemi biri olarak sorularım şunlar;

1- Blog ve benzeri sitelerde yeni makâle girişi nasıl yapılıyor? Her seferinde html kodları tekrar düzenlenmiyordur herhalde... Buradaki yöntem nedir? Veritabanı tarzı bir şeyler mi oluşturuluyor?

2- Girilen yeni makâle 'nin en üstte gözükmesi ve makâle sayısı belli bir limite ulaştığında eski makâlelerin yeni sayfaya kaydırılması nasıl sağlanıyor? Bu işlemler için html5, css3 ve jscript yeterli midir? yoksa php asp gibi dilleri de bilmek zorunlu mudur?

furkankalkan

Blog/Mikroblog tarzı şeylerde yöntem genelde DB (veritabanı) dır. PHP ile HTML şeklindeki postları veritabanından çekip sayfada gösteriyoruz. (Sayfanın renderi [gösterimi]
PHP ile yapıldığından veritabanındaki gösterilen HTML kod kendiliğinden sayfaya katılıyor.)
En son makale nin en üste gösterimini ise de id sıfırdan büyük olduğu sürece postları sırala şeklindeki bi komutla hallediyoruz. 
Postların sayfalara bölünmesi olayına da pagination adı veriliyor. (Bu konuda fazla bir bilgim yok şayet hostumuz yeniden açılırsa şayet biz de yazdığımız küçük bir mikroblog scriptinde bunun üzerinde çalışacağız.)

Eğer blog tarzı birşey yazacaksanız PHP öğrenmeniz bir zorunluluk. Çünkü HTML 5,JQuery,AJAX,Node.js gibi dillerin / kütüphanelerin bu tür işler için kullanımı çok daha zordur. İkinci bir tavsiyem de önce Wordpress gibi hazır bi script kullanıp PHP ve MySQL hakkında bilgi sahibi olmanız ve kendinizi hazır hissettiğinizde işi bilen ve size yardım edebilecek 3-4 kişi ile yola başlamanız.  (Tek başına scripti yazıp çalıştırmak, bugları çözüp temizlemek,scripte yeni eklemeler yapmak,grafik işlerine ve css ye bakmak,scriptin optimizasyonlarını yapmak sıkıcı ve zordur.  Ayrıca bir konuda takıldığınız an yeni bişeyler yapamazsınız da.) Benim tavsiyem önce temel HTML,JS ve CSS den başlayıp daha sonra PHP - MySQL ,Ajax ve jQuery öğrenmenizden yana.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

noktakom

Kafamda bir proje var onu hayata geçirmek istiyorum ;ancak anladığım kadarıyla işe yarar bir şeyler yapabilmek için bir çok dile hakim olmak gerekiyor...

Diğer bir alternatif olarak hazır site scriptleri indirip, bu tarz işler için yapılmış kodları kopyalayıp kendi yapacağım siteye entegre etmek te meşakkatli olur mu? süreci hızlandırmak adına...

Bir de sitelerin hacklenmesi veri tabanı güvenliği konuları filan nasıl oluyor? Bu konuda özel bir çalışma yapmak gerekir mi her site için. Örneğin; alışveriş gibi üyelik gibi işlemlerin yapılmadığı siteler için...  Bir ara bir forum yöneticisi siteye botlar saldırıyor gibi birşeyler demişti...

yakusha

@noktacom, siz kendinizi html5 konusunda geliştirmeye bakın, wordpress olur, başka yapılar olur, bunlarda veritabanı uygulamaları yazanlar mutlak bulunur.

Örnek olarak, siz html site tasarımlarınızı ve örnek metinleri hazırlarsınız, yazılımcı bir arkadaşa gönderirsiniz. Arkadaş yazılım kısmını hazırlayıp size gönderir.

Olmadı biraz kurcalamak ile Wordpress tema yapısının çalışma mantığını öğrenirseniz, veritabanı bilgisine ihtiyaç duymadan da tasarımlarınızı uygulayabilirsiniz.

Wordpress özgür yazılımdır diye çekiniyorsanız, özgür olmayan lakin mevcut bulunabilinen kişisel kullanım için ücretsiz çalışmalardan yararlanabilirsiniz.
Artık bu forumu kullanmıyor.

Barış Can

1- Blog ve benzeri sitelerde yeni makâle girişi nasıl yapılıyor? Her seferinde html kodları tekrar düzenlenmiyordur herhalde... Buradaki yöntem nedir? Veritabanı tarzı bir şeyler mi oluşturuluyor?

Kesinlikle, her blog sisteminin bir veritabanı mevcut.

2- Girilen yeni makâle 'nin en üstte gözükmesi ve makâle sayısı belli bir limite ulaştığında eski makâlelerin yeni sayfaya kaydırılması nasıl sağlanıyor? Bu işlemler için html5, css3 ve jscript yeterli midir? yoksa php asp gibi dilleri de bilmek zorunlu mudur?

Tasarım için html5, css3 ve jsc yeterlidir, fakat siz sıfırdan bir blog scripti yazmayı düşünüyorsanız, php veya asp - hangi dille yazmak isterseniz, php öneririm - mutlaka gerekmektedir. Bunun dışında bir de depolama dediğimiz veritabanı var, yukarıda belirttiğim gibi. Çeşitleri çok, mysql, mssql, vesaire. Bunlar hakkında da az çok bilgi sahibi olmanız gerekir.

Bunun dışında sanırım güvenlik hakkında merak ettiğiniz sorular mevcut; şöyle belirteyim;
Acemi bir php kodlayıcısı olacaksınız ve sıfırdan yazacağınız bir blog scripti için açık bırakmanız kaçınılmaz olur. Xss'ten başlayarak, php kodluyorsanız mysql, asp kodluyorsanız mssql açıkları kaçınılmaz olur. Bunları filtrelemek sizin elinizde ve bunları filtrelemek için en azından php'yi %60-65 yutmanız şart. Profesyonel bir kodlama için, profesyonel yazılımcılar gerekir. Tabii günümüzde, Türk hosting şirketlerinin server zaafiyetleri de aldı başını gidiyor, buna da değineyim. Güvenilir bir host şirketi mutlaka lazım.

Son olarak, sanırım tasarıma ilginiz var. Sıfırdan blog scripti yazmak yerine, wordpress gibi hazır blog sistemlerini kurun derim. Neredeyse sıfır zaafiyetli sistemdir, seo açısından iyidir. Tasarımınızı html ve css, az biraz da php öğrenerek kendiniz rahatlıkla giydirebilirsiniz.

Başka sorunuz yoksa, başarılar dilerim. :)
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

ersinkandemir

Sıfırdan tek başına güvenli, kaliteli tasarımlı, spagetti değil temiz-okunabilir kodlanmış bir scripti tek başına yazmak hiç mi hiç kolay değil. En azından tasarım-arayüz kısmını başka biri yüklenmesi lazım. Şahsen benim gücüm yetmiyor HTML, CSS, jQuery, AJAX, PHP, güvenlik, modülerlik hepsini bir arada tek başına halletmeye.

Bir de tavsiyede bulunayım. Programlamada asla her şeyi ben kodlamalıyım hazır hiçbir şey olmayacak gibi bir düşünceyi benimsemeyin.
Where there's a shell, there's a way.

noktakom

Peki, Wordpress'in mevcut tasarımının dışına ne kadar çıkabilirim? Gördüğüm kadarıyla farklı temalar var ama... Yani sitenin beyni diyebileceğim kodları oradan kullanıp bunu kendi tasarımımla birleştirmek ne kadar mümkün?

hs

Alıntı yapılan: noktakom - 14 Ağustos 2012 - 12:57:19
Peki, Wordpress'in mevcut tasarımının dışına ne kadar çıkabilirim? Gördüğüm kadarıyla farklı temalar var ama... Yani sitenin beyni diyebileceğim kodları oradan kullanıp bunu kendi tasarımımla birleştirmek ne kadar mümkün?

Oldukça mümkün wordpress ile yapamayacağın birşey yoktur.
"Dikkatsizce yapılan değişim tehlikelidir; fakat asıl tehlike kör muhafazakarlıktır." Henry George

noktakom

Az önce wordpress kurulum talimatlarını tamamladım. Kurcalayıp önce mevcut yapıyı öğrenmeye çalışacağım, sonra neleri değiştirebilirim diye araştırmaya başlayacağım. 

İlgi için herkese teşekkürler.