Ubuntu 8.10 Intrepid Alpha 6 Yayınlandı

Başlatan Eren, 19 Eylül 2008 - 03:32:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Ubuntu 8.10 Intrepid Alpha 6 Yayınlandı. Bu yayınlanan son Alpha sürümü. İndirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yeni eklenen özellikler;

* Genel Wireless sürücüleri dağıtımın içerisine gömüldü. Sürücüler iyileştirildi.
* Artık Ubuntu mobil hattınız üzerinden 3G bağlantı desteği veriyor. Bu sayede 3G teknolojini kullanarak Ubuntu kurulu bilgisayarınızdan veri alışverişi yapabilir ve 3G üzerinden İnternet bağlantısı kurabilirsiniz. Ubuntu bu özelliği ile bu hizmeti veren ilk dağıtımlar arasına girdi. Bu özellikte iyileştirildi.
* Gnome sürümü 2.23.91, Linux kernel sürümü 2.6.27 oldu.
* Samba sürümü yenilendi, 3.2 oldu.
* IPv6 desteği eklendi.
* Dizüstü bilgisayarların fonksiyon tuşları artık Ubuntu'da çalışabiliyor. Bu özellik güncellendi.
* Ağ bağlantı aracı istekler doğrultusunda yenilendi. 0.7 oldu
* Bildirilen hataların bir çoğu giderildi.
* Alpha 6 son Alpha sürümüdür.

Önemli Not: Bu sürüm geliştirici sürümüdür. Teknik bilgisi yetersiz, acemi kullanıcıların yüklemesini önermiyorum. Test sürümü sayıldığı için sistem tam manası ile kararlı değildir.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eren

Live CD ile denedim, WPA2 ağına sorunsuz bağlandı ve yapılandırmayı kendisi ayarladı. Açılış hızı gayet güzel, diğer Alpha sürümler gibi Türkçe desteği tam değil, kurulduktan sonra da maalesef sistem tamamen Türkçe olmuyor.

Alpha sürümü olmasına karşın herhangi bir sorunlu ilk aşamada karşılaşmadım.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Xenophobia

Ben sana sorunları sayayım mı?

Ekran kartımı direk tanımayacak (Intel GMA 945)

Harddisk sürekli kafa vurması sesi verecek.

Bir de çölde kutup ayısı hikayesi vardır, zaten onu da biliyorsundur sen. :)

eren

Alıntı yapılan: NeSQuiK - 19 Eylül 2008 - 04:06:02
Ben sana sorunları sayayım mı?

Ekran kartımı direk tanımayacak (Intel GMA 945)

Harddisk sürekli kafa vurması sesi verecek.

Bir de çölde kutup ayısı hikayesi vardır, zaten onu da biliyorsundur sen. :)

Benimde ekran kartımı direk tanımıyor. Bu durumda ölmek mi lazım?

Aynı sorunu IDE HDD kullanıyorken bende yaşıyordum, Sata2 16 Cache Disk aldım bu sorundan kurtuldum.

Maalesef ayı hikayisini bilmiyorum.

Xenophobia

Tabiki de ölmek gerekmeyecek ekran kartını tanımıyor diye ama neden tanımıyor diye ısrarcı olmak kötü bir şey mi?

Ben hiç tanıtamamıştım mesela ama SuSE üzerinde nasıl oluyorda kurar kurmaz tanıyabiliyor? Bu bir eksi mi? Benim için çok büyük bir eksi evet.

Ayrıca harddisk konusuna gelecek olursak da ben SuSE üzerinde tek bir ses duymadım diskimden, Ubuntu için değiştiremem ki laptop'un diskini :)

Ubuntu'yu bizim diskimize göre yapsınlar, biz Ubuntu'ya göre disk almayalım, değil mi?

eren

Alıntı yapılan: NeSQuiK - 19 Eylül 2008 - 05:10:05
Tabiki de ölmek gerekmeyecek ekran kartını tanımıyor diye ama neden tanımıyor diye ısrarcı olmak kötü bir şey mi?

Ben hiç tanıtamamıştım mesela ama SuSE üzerinde nasıl oluyorda kurar kurmaz tanıyabiliyor? Bu bir eksi mi? Benim için çok büyük bir eksi evet.

Ayrıca harddisk konusuna gelecek olursak da ben SuSE üzerinde tek bir ses duymadım diskimden, Ubuntu için değiştiremem ki laptop'un diskini :)

Ubuntu'yu bizim diskimize göre yapsınlar, biz Ubuntu'ya göre disk almayalım, değil mi?

Hepsine aynen katılıyorum ancak aynı hataları en kullanıcı dostu olan Pardus'da da gördüğüm için bir şey diyemiyorum.

Intel GMA 945 ekran kartına gelince Fujitsu Siemens dizüstü bilgisayarlar genelde bu ekran kartı (serisi) ile geliyor. Compiz Fusion kullanmayacaksanız ekran kartınızı Ubuntu sorunsuz çalıştırıyor. Compiz içinde bazı çözümler mevcut. Kısacası tanımıyor demek doğru değil, tanıtanların olduğunu bizzat biliyorum.

Burada yer alan belge yardımcı olacaktır.

munirekinci

Hayırlı olsun.
İrili ufaklı birçok yenilik getiriyor. Yeni Gnome ile Nautilus'a sekme özelliği eklemişler.

[IMG]http://img149.imageshack.us/img149/4942/nautilusfm1.th.png[/img]

Bunun dışında birçok Gnome uygulamasında yenilik var. Kararlı sürümü sabırsızlıkla bekliyorum.

eren

Ubuntu 8.10 baya güzel olacak ve kablosuz bağlantıların hemen hepsine bu sürüm ile destek geliyor. Wimax ve Wifi destekli telefonlar ile veri alışverişi özelliği daha Windows Vista'ya daha tam olarak adapte edilmemişken (eski sürümlerde zaten yok) Ubuntu'da olması güzel olacak.

Ayrıca kablosuz yazıcı ve tarayıcı desteği benim en çok istediğim şeylerden biriydi. Eve kablosuz yazıcı almayı düşünüyorum. Böylece evdeki tüm bilgisayarlar yazıcının bağlı olduğu bilgisayar açık olmasa bile çıktı alabilecekler.

York

Ben Alpha6 kullanıyorum benimde herkes gibi kablosuz bağlantı sorunum vardı ama bu sürüm ile birlikte bu sorunumda ortadan kalktı.

antiXa

Intrepid'i alpha4 sürümünde kurdum. LG e200 notebook var elimde. Hardy ati radeon xpress 1250 ekran kartını tanımadı. Intrepid ise grafik arayüze geçti. Kurulum sorunsuz gerçekleşti. (Klavye sorunu var, o ayrı bir hikaye. Ek parametrelerle çalıştırılıyor.) Görebildiğim, çok hızlı bir şekilde sorunlu paketlerin, bug raporları doğrultusunda, düzenlendiği. Güncellemeler neredeyse sorunsuz gerçekleşti. Şu anda birkaç küçük sorun kaldı benim açımdan. Birincisi ekran kartımın 3B özelliğini aktifleştirememem. fglrx modülü ile ilgili bir sorun var. Envy de çalışmıyor. Bunun dışında samba'da bir sorun yaşıyorum. Ağdaki makinelere ancak samba4 alpha1 ile bağlanabildim.
Geçen gün hoş bir sürprizle karşılaştım. Arkadaşın makinesine hardy kurmuştum. Modeme ethernet üzerinden bağlamıştım. Usb kablosunu taktım kendi makineme. Ve doğrudan internete bağlandığını gördüm. Modem Yaksu s200 markalı. Şaşırdım. Usb, benim bildiğim hep sorunlu bağlantı olmuştur. Burada ise kendiliğinden bağlandı.
Genel olarak görebildiğim, donanım tanıma konusunda epey mesafe katedilmiş Intrepid'de. Ek bir çabaya gerek kalmaksızın taktığınız hemen her donanımı tanıyor. Son kullanıcı açısından önemli özellikler bunlar. Geriye bir tek son kullanıcıların önyargı ve alışkanlıklarının kırılması kalıyor. Ne diyelim, umarım o da olur.

hikmet Murat

FUBU

@hikmet Murat   evet
Heyecanla rc lerin çıkmasını bekliyorum. Çıksın hemen geçecem sanırım. Natilusa tab olayını da sevdim. Umarım nihai sürüm bariz şekilde hızlı açılır..

OKAN

Kararlı sürüm ne zaman yayınanacak? Bilgisi olan var mı?

FUBU

Önümüzdeki ayın 30unda sanırım. Forumda bahsi geçti..

Mepis

Ayin 2. gunu gibi beta cikacak ve beta ile ilk defa oturmus bir 8.10 gelecek diye tahmin ediyorum.

kernel

wireless konusunda beta sürümünü deneyip,hala tanıtılmayan donanım kalmışsa onlara karşı haberdar olsak süper olur aslında.eğer 8.10 sürümünde wireless sorunu tamamiyle çözülürse zaten sevinçten ne yapıcağımı bilemem herhalde. :D
Dünyada herkese yeticek kadar kaynak var. Ama açgözlüleri doyurucak kadar kaynak yok..

aynshtein

Alıntı yapılan: pavaisna - 21 Eylül 2008 - 17:03:17

Ek bilgi: Ubuntu'nun sürüm numaraları sürümün ne zaman piyasaya çıkacağını belirtiyor. Yani Ubuntu 8.04, 2008 yılının 4. ayında, 8.10 da 2008 yılının 10. ayında çıkan sürüm demek oluyor. Genel olarak da kararlı sürümler ay sonunda kullanıcılara sunuluyor.. Bu arada, Ubuntu'nun temel sürümleri, her 6 ayda bir güncelleniyor. Ubuntu 8.10 piyasaya çıkmadan 9.04'ün haberleri forumlarda dolaşmaya başladı...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

ihtiyar said

Alıntı yapılan: aynshtein - 25 Eylül 2008 - 16:12:10
Alıntı yapılan: pavaisna - 21 Eylül 2008 - 17:03:17

Ek bilgi: Ubuntu'nun sürüm numaraları sürümün ne zaman piyasaya çıkacağını belirtiyor. Yani Ubuntu 8.04, 2008 yılının 4. ayında, 8.10 da 2008 yılının 10. ayında çıkan sürüm demek oluyor. Genel olarak da kararlı sürümler ay sonunda kullanıcılara sunuluyor.. Bu arada, Ubuntu'nun temel sürümleri, her 6 ayda bir güncelleniyor. Ubuntu 8.10 piyasaya çıkmadan 9.04'ün haberleri forumlarda dolaşmaya başladı...

Bu ilginç bilgi için teşekkür ederiz.

Gennosuke

Aslında ne kadar geç çıkarsa o kadar iyidir benim açımdan... Çünkü bu şekilde alpha sürümlerini indirenler hata raporu ileterek daha çok hatanın ve uyumsuzluğun giderilmesine olanak sağlarlar. Söz konusu windows (tabir-i caizse winzort :D ) olsaydı ne kadar gecikirse o kadar sakata bindirdikleri için aynı ifadeyi onun için kullansam belki ayıplanırdım ama linux sistemine ve ubuntu'ya yeni geçen biri olarak olağanüstü derece destek verildiğine şahit oldum açıkçası...
Yaklaşmayın!!! Acemi Var!!!

eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Eylül 2008 - 01:14:55
Kendi mesajlarını silebiliyor olman lazım, silemiyor musun?

Penguen
Katkıcı Penguen
Aktif Penguen
Deneyimli Penguen

Mesajlarını silebilir.

Yeni Penguenler ise mesajlarını silemez.

fadike

Alpha 6'yı günlük altarnatif CD'den kurdum, fakat önce AMD 64 bit için yeterli çekirdek bulamadı sonra da ekran kartımı tanımama uyarısı verdi.

Yeniden deneyeceğim.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

UBUNTUNA

munirekinci

UBUNTUNA

Tesekkürler @munirekinci icim rahatladı..

Mepis

Ubuntu 8.10 (Intrepid Ibex) Alpha 6

Due to an unresolved bug in the Linux kernel included in these images, they should not be used on Intel ethernet hardware supported by the e1000e driver (Intel GigE). Doing so may render your network hardware permanently inoperable.

Older Intel ethernet hardware which uses the e1000 driver is not affected by this; however, some hardware which used the e1000 driver in previous Ubuntu releases, such as hardware that uses a PCI Express bus, has been moved from e1000 to e1000e in the latest kernel releases. If in doubt, do not use these images, and subscribe to https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/263555 to be notified when the bug is fixed.

http://cdimage.ubuntu.com/releases/intrepid/alpha-6/