Gnome OS 2014 Yılında Geliyor Gibi

Başlatan yakusha, 10 Ağustos 2012 - 07:14:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yakusha

Yeni bir işletim sistemi duyurusu ile karşınızdayız.

Mozilla'nın B2G, sonrasında FirefoxOS işletim sistemini mobil cihazlar için duyurmasından çok geçmedi. Ubuntu'nun mobil cihazlara yönelik iştahını Unity arayüzü ile başlayan süreçte, Ubuntu Tv ve Ubuntu For Android olarak görmüştük. KDE'nin Plasma Active arayüzüyle duyurduğu Spark (Yeni İsmi Vivaldi) tablet projesini kaç kişi duydu gördü bilemiyorum.

Yoklama Alıyorum  8) diyen sınıf başkanı gibi, Sıranın Gnome'a gelmesini bekliyorduk ki ilk haber taze taze düştü. PCWorld.com yazarı Katherine Noyes GNOME Announces a Brand-New OS diyerek GnomeOS projesi için ilk haberi bilişim dünyasına salmış oldu.

Aslında Gnome UX (Kullanıcı Arayüzü) tasarımcısı Allan Day'in blog yazısını okuyanlar zaten dumanı görmüşlerdi; şimdi ateşi de geldi.

Detaylı İngilizce haber: http://www.pcworld.com/businesscenter/article/260637/gnome_announces_a_brandnew_os_coming_in_2014.html

* Resim, PcWorld.com sitesinden alınmıştır.

Ek, Bir de Tizen vardı ki ben unutmuşum; mobil işletim sistemi çokluğuna kurban gitti.
Artık bu forumu kullanmıyor.

DoGuKaN

Mobil alanda olması gerekenden çok daha fazla işletim sistemi olmaya başladı bence. Bu bir yandan iyi bir yandan da kötü. Rekabeti arttırması işin iyi kısmı. Kötü kısmı ise bu kadar çok işletim sistemi parçalanmışlık yaratır. Örneğin, bir Apple hayranı gidip iPhone, iPad veya iPod alabilir ki bunların üçü de aynı işletim sistemini kullanıyor. Microsoft'u seven kullanıcı kitlesi Windows Phone kullanan bir telefon veya Windows 8 kullanan bir tablet alabilir. Fakat bir GNU/Linux sever ne yapabilir? Şu anda piyasadaki tek alternatif Android, yakında Tizen ve Mozilla'nın işletim sistemi gelecek. Hani bu 3 tane GNU/Linux tabanlı işletim sisteminin yanında Ubuntu, KDE, Gnome gibi isimler de kendi mobil işletim sistemlerini çıkartmaya kalkarsa parçalanma kaçınılmaz olur.

MeeGo'lu ilk telefon ortaya çıkarken Android kullanıcıları birbirine girmişti. Bu kadar çok işletim sistemi çıkarsa parçalanma kaçınılmaz olur ve GNU/Linux tabanlı mobil işletim sistemleri gerçek rakipleri Apple ve Microsoft karşısında güç kaybedip birbirlerini yemeye başlarlar. Tabii bu benim görüşüm, biraz karamsar olduğumu söylemeden edemeyeceğim :P

frkntlgyc

@DoGuKaN sizin görüşünüzü bir noktada dağıtım tartışmalarına benzettim. Orada hep söylendiği gibi farklı dağıtımlar bu işin özü değil mi neticede? Bence gayet iyi bu haber. Ayrıca Google'ın her alanda hakimiyet kurması beni tedirgin ediyor.

DoGuKaN

Alıntı yapılan: frkntlgyc - 10 Ağustos 2012 - 18:19:36
@DoGuKaN sizin görüşünüzü bir noktada dağıtım tartışmalarına benzettim. Orada hep söylendiği gibi farklı dağıtımlar bu işin özü değil mi neticede? Bence gayet iyi bu haber. Ayrıca Google'ın her alanda hakimiyet kurması beni tedirgin ediyor.

Herhangi bir firmanın herhangi bir alanda tekel olmasına ben de karşıyım tabii ki. Fakat bu dağıtım meselesinden birazcık daha farklı bir olay. Mesela Ubuntu'da yazdığınız bir programı diğer dağıtımlarda da kolayca kullanabilirsiniz fakat mobil alanda durum böyle değil. Örneğin Tizen için yazdığınız bir uygulamayı Android'de kullanamazsınız.

Yazılım geliştirmeye meraklı kesim belli. Bu kesimdeki insanların büyük bir çoğu çıkacak olan tüm işletim sistemlerinde programlamayı öğrenecek kadar zamana sahip olmayabilirler. Böyle bir durumda parçalanma olacağını düşünüyorum ben.

frkntlgyc

@DoGuKaN hakkınız var. O açıdan düşünmemiştim.

hs

Mozilla'dan sonra bir dev daha işletim sistemi geliştirmek için kolları sıvadı!

Mozilla'ın açık kaynak kodlu işletim sistemi Firefox OS, Ocak 2013'de kullanıma sunulacak. Ancak görünüşe bakılırsa açık kaynak kodlu yeni bir işletim sistemi, Firefox'u yalnız bırakmayacak. Linux masaüstü ortamı GNOME'un yapımcıları, GNOME OS adında bir işletim sistemi geliştirerek 2014'de yayınlamayı planlıyorlar.

Öncelikle masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara sunulacak olan GNOME OS, kullanıcı deneyimi tasarımcısı Allan Day'e göre "birincil olarak test ve geliştirmeye yönelik bir platform olacak". "GNOME OS fikri bir kaç senedir var ve ne anlama geldiği genellikle kafalarda karışıklığa yol açıyor. Day, GNOME OS'un dağıtımların yerine geçmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını önemle vurguluyor ve işletim sisteminin amacının geliştiricilere daha iyi bir deneyim, otomatik test etme, sandbox'lu uygulamalar ve geniş donanım uyumluluğu sunmak olduğunu söylüyor.

Day'e göre proje, önümüzdeki aylarda uygulamalara yönelik yeni bir framework'e, SDK'ya, testlere, çekirdek kullanıcı deneyimine ve donanım uyumluluğuna odaklanacak.

http://www.chip.com.tr/haber/yeni-bir-isletim-sistemi-daha_35286.html
"Dikkatsizce yapılan değişim tehlikelidir; fakat asıl tehlike kör muhafazakarlıktır." Henry George

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hs

pardon hocam :) yalnız gnome os diye arama yaptım senin konu çıkmadı o yüzden yeni konu açtım.
"Dikkatsizce yapılan değişim tehlikelidir; fakat asıl tehlike kör muhafazakarlıktır." Henry George