Exper Netbook'ta Karşılaştığım İlginç Durum

Başlatan ademsahin, 06 Ağustos 2012 - 11:06:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ademsahin

Merhaba arkadaşlar ;

Daha önce defalarca kez netbookuma Ubuntu'nun netbook remix dışında hiçbir sürümünü kuramadığımı yazmıştım.Daha doğrusu kurulum sorunsuz bir şekilde tamamlanıyordu ama bilgisayarı yeniden başlattığım zaman Ubuntu'nun açılışındaki morumsu renkteki ekranda saatlerce kalıyordu ne bilgisayar açılıyor ne de oturum açma ekranı geliyordu.Aynı sorunu Pardus dışında neredeyse tüm Linux dağıtımlarında yaşadım.Pardus  netbookumu çok kastığı için mecburen Windows kullanıyordum.Dün akşam bir umut tekrar denemek istedim.Ubuntu 12.04 sürümünü usb yardımıyla başarılı bir şekilde kurdum.Ancak yine daha önce yaşadığım o mor ekranda kalma sorununu yaşadım.Bende sinirle netbookun kapağını kapattım.Üzerinden 5 - 10 saniye geçmişti ki kapağı kaldırdığımda bilgisayar uyku moduna geçip kapanmıştı.Tekrar açma - kapama düğmesine basarak netbook u açtığımda bu sefer oturum açma ekranı geldi ve şifremi girince masaüstüne giriş yapabildim.Acaba bu sadece bir tesadüf mü diye farklı aralıklarla tekrar aynı işlemi yapınca ( ekranı kapatıp açtıktan sonra güç düğmesi ile uyku moduna girmiş cihazı açarak ) hepsinde sistemin başarılı bir şekilde açıldığını gördüm.Şimdi sorum şu neden böyle birşey yapar ve bunun çözmenin bir yolu var mıdır ? Her bilgisayar açışta kapağı kapat aç ile uğraşmak çok da hoşuma gitmiyor açıkçası :(

if

@ademsahin, uyku moduna getirip açtıktan sonra tail -f /var/log/syslog
dmesg
lspci
çıktılarını geçin.

Bir de uykuya almadan önce o mor ekrandayken ctrl+alt+f1 sonra ctrl+alt+f7 yapınca giriş ekranı geliyor mu?

ademsahin

Hocam şu an da işteyim ancak akşam eve geçince dediklerinizi yapar bilgi veririm ama o vermiş olduğunuz kod satırlarını tam olarak nereye yazacağız acaba ? Çok fazla Linux bilgim yok ne yazık ki :(

heartsmagic

ctrl+alt+t ile açacağın uçbirime yazacaksın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ademsahin

Merhaba arkadaşlar ;

Daha önceden de sordum ancak açık konuşmak gerekirse tam olarak sorunumun çözümüne ulaşamadım.Bende Exper Style 10.2 netbook mevcut.Atom işlemcili 2 gb ram olan bir alet buna Ubuntu kurulumu yapıyorum USB ile sorunsuz bir şekilde kuruluyor.Ancak bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Ubuntu'nun morumsu açılış ekranında kalıyor öyle bilgisayarın ekranını kapatıp açtığımda yani uyku moduna alıp tekrar uyandırdığımda ekranı görüyorum.Ancak diğer türlü saatlerce kalıyor o ekranda ilerleme yok.Her seferinde ekranı kapat aç yorucu oluyor.Daha önce açmış olduğum konuda Ubuntu yeni sürümleri Atom işlemci desteklemiyor falan denildi ancak Pardus kurduğum zaman sorunsuz bir şekilde kurulup çalışıyor.İlginçtir Pardus dışında tüm Linux dağıtımlarında aynı sıkıntıyı yaşıyorum.Yok mudur bunun bir çözümü yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

meda

Ubuntu'nun hangi sürümünü kurmaya çalışıyorsunuz ?
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

horultu

benim netbook'umda 12.10 sorunsuz çalışıyor. donanımsal bir sorun degildir bence

ekremsenturk

AuroraOS adında Ubuntu tabanlı netbook'lar için bir Linux dağıtımı var.

ademsahin

Netbook Remix'den sonra ki tüm sürümlerde aynı sıkıntıyı yaşıyorum.

Ekrem Bey dediğiniz dağıtımı deneyeceğim

Bu AuroraOS dağıtımı ücretli mi download butonu yok buy usb diye bir link var almak istedim ama o sayfada da ne fiyat var ne de alabileceğim bir bağlantı var ???

conanait

Asus eepc'ye xubuntu12.04 kurdum, şu ana kadar bir performans sorunu ile karşılaşmadım. siz de bir deneyin derim.

ekremsenturk

Alıntı yapılan: ademsahin - 15 Nisan 2013 - 14:45:58
Netbook Remix'den sonra ki tüm sürümlerde aynı sıkıntıyı yaşıyorum.

Ekrem Bey dediğiniz dağıtımı deneyeceğim

Bu AuroraOS dağıtımı ücretli mi download butonu yok buy usb diye bir *bağlantı var almak istedim ama o sayfada da ne fiyat var ne de alabileceğim bir bağlantı var ???

Sanırım geliştirme aşamaında daha. SourceForge.net'te bir indirme sayfası var, ama boş.

ademsahin

xubuntu'yu deneyelim bakalım bir de gerçi daha önceden denediğimde sanki aynı hata ile karşılaştım diye hatırlıyorum ama deneyelim bakalım tekrardan

heartsmagic

@ademsahin, daha önce mevcut bir konun olduğu doğrudur ancak konu açık durumda. İkinci bir başlık açmak sorunu çözmek için bir adım değil, aynı başıktan devam ettirebilirdin konuyu. Kaldı ki senden bazı çıktılar istenmiş ancak aktarmamışsın. Bu gibi durumlarda lütfen geri dönüş yapalım ve ikinci başlığı kullanmayalım.

Ayrıca sorunun için ben şunu sorayım, çekirdek parametrelerinden nomodeset kullanmayı denemiş miydin?

Başlıkları birleştiriyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.