Left 4 Dead Windows'ta Yavaş, Linux'ta Daha Hızlı!

Başlatan bigbang, 05 Ağustos 2012 - 10:03:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bigbang

Valve Software'in Linux'da çalışmak üzere port ettiği Left 4 Dead 2'nin Linux'da, Windows'da olduğundan daha hızlı çalıştığı anlaşıldı.

Valve'ın Linux takımının raporuna göre oyun Ubuntu 12.04'de 315fps ile çalışıyor. Oyunun Windows sürümü ise aynı sistem konfigürasyonunda sadece 270.6fps sağlayabiliyor.

Valve takımı oyunu Linux'a ilk port ettiklerinde oyun, 6fps'de adeta sürünüyormuş. Anack Linux çekirdeğinden ve video sürücülerinden faydalanacak şekilde geliştirilen oyun kodu, onu oynanabilir bir hıza ulaştırmış. Valve geliştiricilerinin beklemediği ise, oyunda OpenGL kullanılması ile sağlanan yüksek performans artışı olmuş.

Left 4 Dead 2'nin Windows sürümü, Microsoft'un kendi tescilli 3D grafik API'si olan Direct3D'yi kullanıyor. Geliştiriciler, Linux sürümünden ödünç alınan OpenGL koduyla oyunun yeni bir Windows sürümünü oluşturduklarında, bu sürüm de 305fps ile Direct3D sürümünden hızlı çalışmış.

Valve, oyunun OpenGL sürümünün Windows'da neden daha yavaş çalıştığını incelediğini ve Direct3D sürümünün performansını geliştirmek üzere çalıştığını söylüyor.

Windows 8 için "bir yıkım olacak" diyen Valve kurucularından Gabe Newell'in sözünün ardından yaşanan bu gelişme, Microsoft için pek de iyi bir haber değil. Newell, şu an Steam yoluyla sunulan 2.500 oyunun Linux'da çalışmasını istiyor.

Haber Kaynağı: http://www.chip.com.tr/haber/windows-da-yavas-linux-da-daha-hizli_35168.html
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

ct

Şirketlerin büyük yazılım projelerini büyük çöplüklere benzetiyorum. Her gelen bir şeyler eklemiş gitmiş olur, optimizasyon için alınması gereken kararlar alınamaz çünkü projelerdeki görevlerin belli bir süre içerisinde tamamlanıp teste gönderilmesi gerekir, ticari kaygılar da buna tuz biber olur. Kimse sorumluluk almak istemez. Özgür yazılım projelerinde ise projeler yeni sürümlerde neredeyse sıfırdan bile yazılabilir. Kararları yazılımcılar aldığı için neyi yapıp neyi yapamayacaklarını bilirler ve daha isabetli kararlar alabilirler. Sonuç daha optimize daha güzel kodlardır.

burk

@bigbang haberin kaynağını da alabilir miyiz lütfen?

bigbang

@burk Özür dilerim unutmuşum. Haberin altına kaynağı belirttim.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

mustang102030

KemalALKIN

OpenGL'i yeni tadan çevremdeki arkadaşlarım çok beğeniyorlar. Direct X de neymiş diyorlar. Bende çok seviyorum. Örneğin yeni bir kart aldığımda directx11 desteği sabit kalıyor kart ile. OpenGL özelliği ise 4.1 iken sürücü güncelleştirmesi ile 4.2 olarak işliyor. Windows üzerinde kartın 9 da olsa 11 gösterebilir windows 7 falan ise ama OpenGL başka bir şey :). Birde 2.500 oyunu çevireceklermiş çok sevindirici bu. Mac / OS X sistemide OpenGL kullanmasına rağmen Linux sürümü kendilerini şaşırtmış ise gerçekten Linux çekirdeğinin ve bileşenlerinin değeri ortaya çıkmıştır diyorum :). Hayırlısıyla bütün oyunlar ve destekler Linux'a gelsin inşallah birde BSD tabiki :).
www.tckemal.ist

Gluskap

Yeterli ve güncel sürücü çıkarmıyorlar. Birçok kart da, hâlâ OpenGL'de sıkıntı çıkarıyor. Tüm bu söylenenler, kulağa yalnızca bir hayal gibi geliyor.

krwlng

Oyun sayısı artınca sürücü çıkarma zorunluluğu doğacak, Windows için donanım sürücüleri ve özellikle ekran kartı sürücüleri yeni çıkan oyunlara göre şekilleniyor, mutlaka görmüşsünüzdür ati'nin bir oyun için yeni sürücü yayınladığını.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

erdaltaskesen

Az önce denemek için Zend Studio'yu indirdim ve kurdum. Sonrasınra hemen bir başlatıcı atadım panelden.
Tıklamadan sonra en geç 5sn içerisinde açılıyor. Bu süre Windows 7 kullanırken 10-15sn arasında değişiyordu.

Bunu bizzat fark etmememe rağmen internette bulunan bir teste göre Chrome linux sistemlerinde daha hızlı çalışıyormuş.

karboran

Bu habere çok sevindim işte, bence sektörü taşıyacak şey oyundur.. internet kafelerde linux kurulu oldugunu okuldan kaçan liselilerin linux kullandıgını düşünemiyorum  <3  :)
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

ct

Alıntı yapılan: Gluskap - 05 Ağustos 2012 - 16:42:42
Yeterli ve güncel sürücü çıkarmıyorlar. Birçok kart da, hâlâ OpenGL'de sıkıntı çıkarıyor. Tüm bu söylenenler, kulağa yalnızca bir hayal gibi geliyor.

Androidler de OpenGL 2.0 destekliyor. Taşınabilir bilgisayarlar her geçen gün yaygınlaştığından hayaldi gerçek oldu diyebiliriz :)

haberblog

Windows'da Linux'da olduğundan daha yavaş çalışan bu oyun, Microsoft'un canını oldukça sıkacak gibi!

Valve Software'in Linux'da çalışmak üzere port ettiği Left 4 Dead 2'nin Linux'da, Windows'da olduğundan daha hızlı çalıştığı anlaşıldı.

Valve'ın Linux takımının raporuna göre oyun Ubuntu 12.04'de 315fps ile çalışıyor. Oyunun Windows sürümü ise aynı sistem konfigürasyonunda sadece 270.6fps sağlayabiliyor.

Valve takımı oyunu Linux'a ilk port ettiklerinde oyun, 6fps'de adeta sürünüyormuş. Anack Linux çekirdeğinden ve video sürücülerinden faydalanacak şekilde geliştirilen oyun kodu, onu oynanabilir bir hıza ulaştırmış. Valve geliştiricilerinin beklemediği ise, oyunda OpenGL kullanılması ile sağlanan yüksek performans artışı olmuş.

Left 4 Dead 2'nin Windows sürümü, Microsoft'un kendi tescilli 3D grafik API'si olan Direct3D'yi kullanıyor. Geliştiriciler, Linux sürümünden ödünç alınan OpenGL koduyla oyunun yeni bir Windows sürümünü oluşturduklarında, bu sürüm de 305fps ile Direct3D sürümünden hızlı çalışmış.

Valve, oyunun OpenGL sürümünün Windows'da neden daha yavaş çalıştığını incelediğini ve Direct3D sürümünün performansını geliştirmek üzere çalıştığını söylüyor.

Windows 8 için "bir yıkım olacak" diyen Valve kurucularından Gabe Newell'in sözünün ardından yaşanan bu gelişme, Microsoft için pek de iyi bir haber değil. Newell, şu an Steam yoluyla sunulan 2.500 oyunun Linux'da çalışmasını istiyor.

kaynak:chip.com.tr

Barış Can

» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

KemalALKIN

OpenGL'i yeni tadan çevremdeki arkadaşlarım çok beğeniyorlar. Direct X de neymiş diyorlar. Bende çok seviyorum. Örneğin yeni bir kart aldığımda directx11 desteği sabit kalıyor kart ile. OpenGL özelliği ise 4.1 iken sürücü güncelleştirmesi ile 4.2 olarak işliyor. Windows üzerinde kartın 9 da olsa 11 gösterebilir windows 7 falan ise ama OpenGL başka bir şey :). Birde 2.500 oyunu çevireceklermiş çok sevindirici bu. Mac / OS X sistemide OpenGL kullanmasına rağmen Linux sürümü kendilerini şaşırtmış ise gerçekten Linux çekirdeğinin ve bileşenlerinin değeri ortaya çıkmıştır diyorum :). Hayırlısıyla bütün oyunlar ve destekler Linux'a gelsin inşallah birde BSD * tabi ki :).

Not: Buraya yazayım yorumumu bari :).
www.tckemal.ist

Gluskap

@ct, somut ve başarılı bir örnek gelmeden benim açımdan hâlâ hayal. Aksi takdirde, bu tarz haberlere sevinmekle yetinilecek. "Talk is cheap, show me the code."

@KemalALKIN, yorumunu niye kopyaladın?

heartsmagic

@KemalALKIN, aynı yorumu iki farklı başlığa yapmış, ardından başlıklar birleştirilmiş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ct

Alıntı yapılan: Gluskap - 06 Ağustos 2012 - 01:35:31
@ct, somut ve başarılı bir örnek gelmeden benim açımdan hâlâ hayal. Aksi takdirde, bu tarz haberlere sevinmekle yetinilecek. "Talk is cheap, show me the code."

@KemalALKIN, yorumunu niye kopyaladın?

@Gluskap, Android marketin linkini mi yollayayım anlamadım? Millet çatır çatır yazıp satıyor oyunlarını. Sizin başarı kıstaslarınızı bilmediğim için yorum yapamıyorum bu aşamada.

arpia

Windows'da Linux'da olduğundan daha yavaş çalışan bu oyun, Microsoft'un canını oldukça sıkacak gibi!

Haberin devamı için : http://www.chip.com.tr/haber/windows-da-yavas-linux-da-daha-hizli_35168.html

hckr

krwlng

@Gluskap, Humble Bundle serisi, Amnesia, Rush Oil, Penumbra, bunlar sadece aklıma gelenler, bence hepsi de gayet başarılı oyunlar.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

arpia

decent

Gluskap

@krwlng Penumbra ve Amnesia Frictional Games'e ait ve benim de çok başarılı bulduğum yapıtlar. Ancak birçok geliştirici firma bu kadar iyi olmayabiliyor. Fahiş fiyattan satıyor ve kısa sürede desteğini kesiyor. Yeni yeni Amnesia'yı duymaya başladı milletimiz ki Penumbra'dan habersiz bile.

Steam, vaat ettikleri ile birlikte, ilgili kullanıcılarına oyun kültürü olanağı da sunuyor. O yüzden Steam'i DRM olarak görmemek lazım. Diğer oyunların da uyarlanması için bu hayli büyük firmanın, reklamına ihtiyaç var. Ortaya çıkardıkları şaheserler ile (Half Life serisi, Portal serisi, Counter-Strike serisi, Day of Defeat'ler, Alien Swarm, L4D serisi) Linux oyun piyasası oldukça canlanacaktır diye düşünüyorum.

travego0403

@Gluskap Biraz karıştırmışsınız sanırım, gerçi ne söylemek istediğiniz anlaşılıyor ama uygun görürseniz söyleyeyim.  :)

Benim bildiğim Steam ile Valve farklı şeyler. Şöyle ki yukarıda saydığınız oyunları(Aslında Counter-Strike Half-Life için mod olarak geliştirildi ve bunu yapanda şirket değildi. Fakat oyun o kadar tutuldu ki şirket bunu bünyesine alarak geliştirmeye devam etti.) yapan şirketin, firmanın ismi Valve. Hani şu gözünde bir vana olan adamı logo olarak kullanan. Steam ise oyunları kutulu olarak değilde, İnternet üzerinden satın alıp indirip oynayabilmeniz için olan teknolojinin tümü.  Aynı tarz ve mantıkla çalışan Desura, son gelişmelerle Ubuntu Yazılım Merkezi gibi. Steam'ın geliştiricisi Valve.

Bu arada Valve şirketine de çok kızgınım. Yıllardır Half-Life serisinin devam etmesini bekliyorum/z.  :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

XRumer

Önce Desura şimdi de Steam. Aslında Origin'inden de benzer bir hamle bekliyorum. Hali hazırda LGPL lisanslı, QT ile yazılmış, yani Linux'a uygun. Üstelik EA da Linux'la ilgilenmeye başladı. EA oyunlarının Ubuntu Yazılım Merkezi'ne girmesi ve EA'nın Ubuntu geliştiriciler konferansına katıldığını hatırlatırım. Kısacası Steam'dan sonra Origin de Linux'a gelecektir diye düşünüyorum.