[Çözüldü] Altyazı Türkçe karakter sorunu (İngilizce Sistem)

Başlatan erdaltaskesen, 04 Ağustos 2012 - 20:35:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erdaltaskesen

Bu sorunu Windows'da da yaşamıştım. Windows'un kendi içerisinde olan bir özellik ile çözdüm sorunu. Utf-8 desteklemeyen uygulamalar için Türkçe dilini kullan gibi bir seçenekti.

Sorunum şu. Kullandığım işletim sistemi İngilizce. Bir altyazı sitesinden indirdiğim altyazılarda Türkçe karakter sorunu yaşıyorum. Her seferinde dosyayı açıp utf-8 yaptıktan sonra bozuk karakterleri bul-değiştir ile düzeltmem gerekiyor. Özellikle dizi gibi set indirdiğim durumlarda bu işlem çok fazla zamanımı alıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

ÇÖZÜM: VLC içerisinde altyazı ayarları kısmını ISO-8859-9 olarak ayarlamak yeterli.

meda

erdaltaskesen hangi media player medya oynatıcısını kullanıyorsan onda film için altyazı karakter kodlamasını seçmen gerekir. Bu karakter kodlaması ISO-8859-9 olmalı.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

erdaltaskesen

O kısımda bir sorun yok. Asıl dosya sorunlu. Yani indirdiğim dosya içerisinde karakterler þý şeklinde olduktan sonra kodlamayı ne yaparsam yapim sorun çözülmüyor.

meda

erdaltaskesen O zaman düzeltme yaptığın altyazı dosyasını .srt ya da .sub farklı kaydederek bu kaydettiğin dosya üzerinden izlemeyi dene olmazsa yazılım merkezinde Gaupol,Subtitle Editor gibi programlardan birisiyle karakter kodlamasını düzeltebilirsin.Kolay gelsin.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

krwlng

Bildiğim kadarı ile dosyaları metin düzenleyici ile açmadığınız sürece sorun olmaması lazım, oynatıcıdan kodlama Türkçe olarak seçilince sorunun çözülmesi lazım. Fakat bazı istisnai durumlar mevcut, bir takım alt yazıların çeviri esnasında kodlaması düzensiz yapılınca, ne yaparsanız yapın, tek tek ilgilenmeden düzelmiyor, ama bunlar bütün alt yazılar için oluyorsa başka bir sorun var demektir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

erdaltaskesen

Belki metin editörü ile açtığımdan dolayı karakter sorunu oluşuyordur diyerek hiç açmadan denedim. Sonuç aynı.

VLC kullanıyorum ve altyazı ayarları kısmını utf-8 olarak seçtim.

Tek bir altyazı da sorun olsa tamam diyeceğim ama indirdiğim bütün altyazılarda sorun var. İşletim sisteminin dilini Türkçe yaptığım zaman bu sorun çözülüyor ama sırf bu işlem için Türkçe'ye çevirmek istemiyorum

decent

meda

erdaltaskesen Utf8 ile deneme sen ISO-8859-9 bu karakter kodlamasını dene .

gecegezen

karakter kodlamasını değiştiren yazılımlar var ama sen buna hiç bulaşma derim. Onun yerine @erdaltaskesen'ınde dediği gibi Smplayer deneyin alt yazı konusunda vlc'den çok daha ileride ama vlc izlemek isterseniz tools > preferences > subtitles & OSD 'den Default encoding turkish (ISO-8859-9) deneyin eğer alt yazı gene bozuk olursa turkish(windows1254) deneyin yine bir sorun varsa font ayarlarından'dır.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

erdaltaskesen

Alıntı yapılan: shadow. - 04 Ağustos 2012 - 23:50:01

Karakter kodlamasını ISO-8859-9 yapmak sorunumu çözdü. Dosya içerisinde halen karakterler bozuk görünmesine rağmen VLC içerisinde sorunsuz görüntüleniyor.

yubuntu

Alıntı yapılan: erdaltaskesen - 05 Ağustos 2012 - 10:30:48
Alıntı yapılan: shadow. - 04 Ağustos 2012 - 23:50:01

Karakter kodlamasını ISO-8859-9 yapmak sorunumu çözdü. Dosya içerisinde halen karakterler bozuk görünmesine rağmen VLC içerisinde sorunsuz görüntüleniyor.

Bu sorunu ben de böyle çözmüştüm, bilmeyenler için faydalı olur.