[Çözüldü] Asus n55s-sx236v makinesine Ubuntu kurmak için ön bilgi

Başlatan pur, 04 Ağustos 2012 - 14:25:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pur

Arkadaşlar yeni bir Notebook aldım asus n55s-sx236v. Doğal olarak bir Linux sever olduğum için Windows kullanmak iştemiyorum. Aldığım gibi Pardus denedim ama bir sürü özelliği çalışmayınca korktum, tekrar Win yükledim.  :-\ Daha önce masaüstümde kullandığım Ubuntuyu kullanmak iştiyorum ama korkuyorum aynı şey olur diye. Linux konusunda özellikle Notebook da tecrübem yok.

Bu konuda yardımcı olabilecek Arkadaşlar var mı. Tüm özellikleri kullanabilir miyim yada hangi özelliklerinden vazgeçmeliyim. Ubuntu Pardusa göre daha mı avantajlı.

Özellikler:

İŞLEMCİ
:
Intel Core i5-2430M 2.4 GHz. (Turbo Boost Teknoloji 3.0 GHz.) 3 Mb Cache Bellek İşlemci
» RAM
:
4 GB DDR3 1333 Mhz. (Max.8 GB) Ram
» SABİT DİSK
:
640 GB SATA (5400 Rpm) HDD
» EKRAN KARTI
:
NVIDIA GeForce GT 555M Max. 3072 MB Ekran Kartı

http://www.istanbulbilisim.com.tr/n-series-n55sf-sx236v-asus-dunyasi-fiyatlari-kampanyali-laptoplar-en-ucuz-dizustu-bilgisayar-modelleri-firsatlari-notebook-taksit-avantajlari,30610.html#

Herkese şimdiden Teşekkürler ve Selamlar. 

burk

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun yeni makineniz @pur, sizin modelinizle forumda araştıma yapınca şu başlıkla karşılaştım;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31395.0

Optimus teknolojisi sorun yaratabiliyor ancak denemeden kesin bir şey söylenemez.

ct

@pur,

Merhaba,

640 GB sürücüye birden fazla işletim sistemini rahatlıkla kurabilirsiniz. Ben 120 GB ayırdım Ubuntuma çok rahat kullanıyorum. Optimus teknolojili Nvidia kartlarda sorun çıksa da benim bilgisayarımda çıkmadı (asus, Geforce GT 540M). Denemek lazım demek ki. Ubuntu zamanla vazgeçilmez olacaktır zaten :)

guopx

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29186.0
ısınma ve şarj problemleri için birebirdir bumblebee kur :)
tabi önce ubuntuyu kur ve bütün güncelleştirmeleri al.
hayırlı olsun :D
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

pur

Çok Teşekkür ederim Arkadaşlar.

Link için Teşekkürler. İki işletim sistemini düğünmedim aslında Ubuntuya alışana kadar olabilir düşünmem lazım ama Windows kullanmak iştemiyorum. Aslında Linux tabanlı bir Notebook alacaktım çok Müzik dinlediğim için bunu aldım.

burk

Alıntı YapAslında Linux tabanlı bir Notebook alacaktım çok Müzik dinlediğim için bunu aldım.
Bununla tam olarak ne demek istediniz?

pur

Aldığım Notebook Müzik odaklı bir model olduğu demek istemiştim.   :) Sese genelde Notebook larda üreticiler pek Dikkat etmedikleri için cihaz çok Hoşuma gitti.

http://www.asus.com.tr/Notebooks/Multimedia_Entertainment/N55SF/

burk

pur

En iyisi ben Ubuntuyu Bilgisayara kurduktan sonra sorunları yazim :)

Bütün özelliklerini, biraz uğrastıktan sonra kullanma ihtimalim var mı?

burk

pur

Harici bir Hoparlörü var onun gibi, kisayolları, Web Cam birde 24 saat uyku modunda kalması gibi bir özelligi var. Ilk aklıma gelen bunlar.

burk

Denemeden bilemeyiz, aynı makineye sahip olup farklı sorunlardan muzdarip insanlar görüyoruz, deneyin, sorun yaşarsak da aşmak için yardımcı olmaya çalışırız.

pur

Çok teşekkür ederim ilginiz icin. Bende öyle yapacam. Bayramda vaktim olacak. Önce bir yedekleme yapmam lazım.

burk

Peki, başlık açık kalsın duruma göre konuşuruz.

pur

Siz daha bilirsiniz gerçi ama kapata biliriz bence sorunlar çıktığında araştırma yapacağımız çözemediğim zaman konu açarım. :)

burk

Başlık açık kalsın, belki aynı bilgisayara sahip biri çıkar. :)

pur

@burk  bir sorum olacaktı. D bölümünü yedekleyemedim D yi silmeden C ye Ubuntu yükleşem sorun yaşar mıyım dosya sistemi yüzünden. Eğer sorun değilse elinizde bir Link var mı. Teşekkürler.

Baska bilen varsa yardımlarını beklerim. :)

ct

@pur,

Bir bölümüne kurulum yapacaksanız oraya format atacaktır(ext4 formatında). Eğer Windows oradaysa silinecektir. Wubi ile belli bir alan tanımlanarak kurulum yapılabilir ama o biraz deneysel olduğundan kurulumda bir sorunla karşılaşırsanız çözüm üretemeyebiliriz. O yüzden pek önerilmez.

pur

Windowsun olduğu Bölüm önemli değil silsin ben D bölümünü daha sonra kullanmak iştiyorum.

ct

@pur,

Bir bölüme format atmadığınız sürece Ubuntu tarafından görebilirsiniz. Ben genelde yedekleyip kurulum yapıyorum. Sorun çıkarmaması lazım. Daha önce yapmıştım sanırım öyle bir şey. Kurulumda dikkatli olun, yanlış bölümü seçmeyin. En temizi yedeklemek elbette.

pur

burk

pur

burk

Tamam dert değil, başlık açık kalsın böylece :)