gnome masaüstünü kullanan ubuntu dağıtımı var mı?

Başlatan esserkano, 03 Ağustos 2012 - 15:35:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esserkano

Arkadaşlar ubuntuyu indirdim ve kullandım ancak daha önce başka bir linux sürümünde gnome masaüstü kullanmıştım ve buna alışığım. Unity'yi çevirmeye çalıştım ama en sonunda sistemi çökerttim. Soracağım direk gnome masaüstünü kullanan bir ubuntu dağılımı var mı? yardımlar için şimdiden tşk teşekkür ederim... Aslında sonrada araştırdım da gnome derken mate masaüstünü kastediyorum. Ubuntu'yu mate masaüstü ile kullanmak mümkün mü? Biraz araştırınca mate masaüstü gnome 2 imiş onu öğrendim. Onu kurunca olacak galiba . İki defa editledim mesajımı kilitleyebiirisiniz....

hckr

Oturum açarken gnome2 ile açabilirsiniz.Oturum açma ekranında Ubuntu simgesine tıklayıp Gnome Classic'i seçeceksiniz.

matrax_41

Alıntı yapılan: hckr - 03 Ağustos 2012 - 16:07:20
Oturum açarken gnome2 ile açabilirsiniz.Oturum açma ekranında Ubuntu simgesine tıklayıp Gnome Classic'i seçeceksiniz.

Gnome klasik, gnome 2 değil. Gnome klasik, gnome 2 görünümüne sahip fakat gnome 3.

@esserkano, istersen gnome klasik deneyebilirsin. Tabi önce "gnome-session-fallback" paketini kurman gerekiyor. Ya da gnome 2 olsun dersen mate masaüstü var.

heartsmagic

@esserkano, sorunun çözüldüyse lütfen: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

akumas

Alıntı yapılan: esserkano - 03 Ağustos 2012 - 15:35:23
Arkadaşlar ubuntuyu indirdim ve kullandım ancak daha önce başka bir linux sürümünde gnome masaüstü kullanmıştım ve buna alışığım. Unity'yi çevirmeye çalıştım ama en sonunda sistemi çökerttim. Soracağım direk gnome masaüstünü kullanan bir ubuntu dağılımı var mı? yardımlar için şimdiden tşk teşekkür ederim... Aslında sonrada araştırdım da gnome derken mate masaüstünü kastediyorum. Ubuntu'yu mate masaüstü ile kullanmak mümkün mü? Biraz araştırınca mate masaüstü gnome 2 imiş onu öğrendim. Onu kurunca olacak galiba . İki defa editledim mesajımı kilitleyebiirisiniz....

GNOME 3 kullanan fakat GNOME 2 tarzında, Ubuntu/Debian tabanlı (.deb'leri açabilen), Ubuntu yazılım mağazasının aynısına sahip olan bir dağıtım var, Elementary OS. Fakat Elementary OS'nin kararlı sürümü olan Jüpiter gerçekten çok kötü. Ben sana Elementary OS Luna'yı öneriyorum. Daha kararlı değil ama şu ana kadar gördüğüm en şık ve en iyi Linux dağıtımı. Luna sürümünü Sourceforge'den indirebilirsin.
abidinn.tumblr.com
Dağıtım: Elementary OS Luna (Unstable)

Aaron

Ben de bu konuda bir şey danışmak istiyorum. Giriş ekranında masaüstü ortamları seçenekleri oluyor. Ben en son Pantheon'u da kurup demek istediğim için şu an yanılmıyorsam 6 çeşit masaüstü seçeneği var. Bunların 2'si; Unity ve Unity 2D, 1'i; Pantheon ve geri kalanı da Gnome. Ben sadece Gnome 3 kurulu olsun ve diğer masaüstü ortamları giriş ekranında seçenek olarak görünmesin istiyorum. Elbette bunu yapmak mümkündür de bir de bunu yaptıktan sonra performansa bir etkisi olur mu diye düşünmekteyim. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

heartsmagic

Gnome'un Shell dışında kalanları neler? Klasik oturumu falan da mı görünüyor orada?

Kaldırman sana fazladan fayda vermez bence, başarım açısından konuşuyorum yani. Zira o oturumlar kullanmadığın sürece aktif olmazlar. Kaldı ki klasik oturumu Gnome'un temel bileşenlerini kullanıyordur zaten, hani kaldırmaya çalışmak pek akıllıca da olmayabilir. Farazi konuşuyorum ancak, net bilgim yok. Başarım konusundaki bilgi net ama, fayda vermez sana.

empax

@esserkano, sahsen mate bana biraz yetersiz geldi, ya da ben beceremedim. Gnome2 bazen kendini aratiyor ama en yakin secenek XFCE ve artik XFCE ile devam ediyorum. Bunun icin Voyager linux'u onerebilirim, kendisi Ubuntu tabanlidir.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

mels

Ben de Unity sevmiyorum. Ve Unity'yi aşağıdaki konu başlığındakileri uygulayıp kaldırdım.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33021.0
In a world without fences, who needs windows and gates?

furkankalkan

@Aaron /usr/share/xsessions/ Adlı dizindeki ilgili dosyaları silersen giriş ekranında sadece Gnome Shell kalır.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

Aaron

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Eylül 2012 - 04:14:59
Gnome'un Shell dışında kalanları neler? Klasik oturumu falan da mı görünüyor orada?

Kaldırman sana fazladan fayda vermez bence, başarım açısından konuşuyorum yani. Zira o oturumlar kullanmadığın sürece aktif olmazlar. Kaldı ki klasik oturumu Gnome'un temel bileşenlerini kullanıyordur zaten, hani kaldırmaya çalışmak pek akıllıca da olmayabilir. Farazi konuşuyorum ancak, net bilgim yok. Başarım konusundaki bilgi net ama, fayda vermez sana.

Evet klasik oturum da görünüyor. Ki bu seçenekler Ubuntu'yu ilk kurduğumdan beri var. Zaten benim de fazlasıyla garibime giden kısmın Pantheon'un ya da Gnome Shell'in görünümünü bu oturumlardan değiştiremiyor olmam. Eğer değiştirmek istersem Unity'e geçip Tweak'i kullanarak yapabiliyorum.

heartsmagic

Son soruyu anlayamadım, daha doğrusu sıkıntıyı. Gnome Shell'in görünümü Gnome Shell üzerinden değiştirilemiyor mu? :)

yavuz21

@esserkano daha basit bir cevap vereyim bir ara gnome masaüstü ön tanımlı gelecek bir dağıtım çıkacak dediler. Adı Gubuntu olcakmış belki çıkmıştır araştır. Ama Gnome masaüstünü ubuntuda kullanman için yazılım merkezinden yüklemende yeterli olur. Sadece oturum açarken Gnome bölümünü seçmen yeterli.

Aaron

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Eylül 2012 - 02:37:11
Son soruyu anlayamadım, daha doğrusu sıkıntıyı. Gnome Shell'in görünümü Gnome Shell üzerinden değiştirilemiyor mu? :)

Evet Pantheon için geçerli bu. Yani belki değiştiriliyordur ben de nereden olduğunu bilmiyorum :) Aynı şey Gnome Shell için de geçerli tabi.

matrax_41

Gnome tweak tool üzerinden gnome shell temalarını değiştirebilirsin.