sistem şifreleme programı

Başlatan ubeyd78, 03 Ağustos 2012 - 14:43:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubeyd78

Arkadaşlar, Windows'ta truecrypt ve pgp gibi programlarla sistem şifrelemesi yapıyorum. Ubuntu sistemimde de bunu yapmak istiyorum ama uygun bir program bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. truecrypt kıllanıyorum ama sistem şifreleme özelliği Linux'da yok. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Düzenleme Notu: İmlâ kurallarına özen gösterirseniz memnun olurum.
En yüksek ölçüsü başkaları için fedakârlıkta bulunmaya gönüllü olmaktır...

heartsmagic

Sistem şifrelemesi dediğin nedir? Tüm diski şifrelemekten bahsediyorsan TreuCrypt ile bu mümkün değil. TrueCrypt ile sadece bölümleri şifreleyebilirsin, /boot bölümününse şifreli olmaması gerekiyor. Kısacası eğer düşünüyorsan /home bölümünü ayırman makul olacaktır.

TrueCrypt yerine şifreli kurulumu da deneyebilirsin, tabi o da /home bölümünü şifreler ki zaten sistemin şifrelenmesine bence gerek yok.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubeyd78

şifreli kurulumu nasıl yapabilirim biraz anlatırsanız çok sevinirim
En yüksek ölçüsü başkaları için fedakârlıkta bulunmaya gönüllü olmaktır...

if

@ubeyd78, imlâya riayet ederseniz memnun olurum.

Ubuntu kurulumu sırasında ev dizinini şifrele derseniz ev dizini şifrelenir. Eğer bunu yapacaksanız girdiğiniz şifreyi sakın ama sakın kaybetmeyin.

http://askubuntu.com/questions/27770/is-there-a-tool-to-encrypt-a-file-or-directory

heartsmagic

Eğer kurulum yapmadan şifrelemek istiyorsan:
sudo apt-get install ecryptfs-utils
sudo -i
ecryptfs-migrate-home -u kullanıcı_adın_neyse

@if'in dediği gibi belirleyeceğin parolayı sakın ama sakın unutma. Ayrıca her ihtimale karşı, eğer çok ama çok can alıcı verilerin varsa ev dizininde önce mutlaka yedeğini al. Şifreleme başarılı bir şekilde biter ve sen rahatlıkla giriş yapabilirsen o zaman yerine koyarsın.

elviskilli

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Ağustos 2012 - 21:26:48
/boot bölümününse şifreli olmaması gerekiyor.

Merhaba
Yaklaşık bir yıl sonra konuyu canlandırayım. Ben masaüstündeki  "Dosya Sistemi"  adlı klasörün (içinde bin, boot, dev gibi klasörlerin olduğu) ,  Linux'u bilmeyen birinin bilgisayarıma  oturduğunda, yanlışlıkla silmesini engellemek adına, o klasörü  ya gizlemek yada şifrelemek istiyorum. Ama yukardaki alıntıdan anladığım kadarıyla bu mümkün değil, bu doğru mu?

matrax_41

Dosya sistemi (kök dizin) altındaki hiçbir dosyayı silemez zaten. Onları ancak root olarak silebilirsin.

heartsmagic

@matrax_41'in söylediği üzere dosya sisteminden bir şey silememeli normal şartlar altında bilgisayarın başına oturan birisi. Zira sudo ile yapmak zorunda bunu, onun için de parolanı bilmeli. Bir küçük ihtimal çok yeni kullanılan bir sudo komutundan sonra zaman aşımının devreye girmemesi ki o da zaten küçük bir ihtimal. Haliyle, o yönde bir endişen olmamalı bence.

Kaldı ki şifreleme olayı zaten sen giriş yapana kadar geçerli. Giriş yaptıktan sonra haliyle şifre çözülüyor. Senin istediğin şeyi tam olarak sağlayan şey bilgisayarın başından kalkarken oturumu kilitlemek olacaktır.

elviskilli

Cevaplarınız için teşekkürler. O klasörün içindekilerinin, silinemediğini bilmiyordum. Bunu öğrendiğim iyi oldu. Artık korkmama gerek yok. Peki o klasör masaüstünde neden durur?  Yani ben kurduğumdan beri hiç içine girip kurcalama ihtiyacı duymadım.

matrax_41

Gnome tweak tool ya da başka bir araçla masaüstünde kök dizini göster seçeneğini aktifleştirmişsin sanırım.

elviskilli

Bilerek ve isteyerek hiçbir aktifleştirme yapmadım. Kurulumdan beri masaüstünde durur öyle.

furkankalkan

Genelde burada son kullanıcıların kurcalayacagi şeyler bulunmamakla birlikte, deneyimli kullanıcılar buradaki bazı dosyaları değiştirme ihtiyacı duyabiliyorlar. Isterseniz Gnome Tweak Tool gibi bir programla bu simgeyi kaldırabilirsiniz.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

if

Alıntı yapılan: elviskilli - 07 Ağustos 2013 - 20:01:01
Bilerek ve isteyerek hiçbir aktifleştirme yapmadım. Kurulumdan beri masaüstünde durur öyle.

@elviskili, hangi dağıtımın hangi sürümünü kullanıyorsunuz? "Dosya Sistemi" dediğiniz şey disk simgesi şeklinde mi görünüyor?

elviskilli

@if ,  Ubuntu Studio 13.04 kullanıyorum. Evet disk simgesi gibi görünüyor. Anladığım kadarıyla XFCE masaüstüne sahibim. Gnome Tweak Tool bende çalışır mı?

heartsmagic

O diski sağ tıklayıp silebiliyor musun? Kısayoldur kendisi silebilmen lazım normal şartlar altında.

elviskilli

Sağ tıkladığımda , silme seçeneği pasif görünüyor. Yani silemiyoruz.

burk

@elviskilli sudo rm -rf /falan/yer/kısayol/simgesi ile ilgili kısayolu silebilirsiniz.
sudo apt-get install gnome-tweak-tool ile yazılımı sisteme kurabilirsiniz.

elviskilli

Buldum :) . Masaüstünde sağ tıklayıp ,    "Masaüstü Ayarları" seçeneğine tıkladıktan sonra,  "Simgeler" sekmesinde , ilgili  "tik'i" kaldırınca masaüstünden silindi. Çok kolaymış. Bu acaba XFCE'nin bir özelliği mi?

heartsmagic

XFCE'nin sağladığı şey anlattığın olay fakat bir tek o sağlamıyor elbette. Dosya sistemi gösterme özelliği diğer masaüstünü çizen uygulamalarda da mevcuttur muhtemele.