Pardus son sürüm hakkında

Başlatan ceylandag, 18 Eylül 2008 - 19:14:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ceylandag

Pardus 2008 geliştirilerek yeni bir sürüm çıktığını duydum.Kullanan deneyen varsa görüş bildirebilir mi?Nvidia kartlarında sorun vardı ilk çıkan sürümde acaba giderildi mi?
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

atomkarinca

Ben Virtualbox ile denedim ve şu anda sorun yok gibi görünüyor. Benim yaşadığım tek sorun çözünürlüğü 800x600 olarak görmesiydi fakat bu soruna Ubuntu'dan alışık olmanız lazım heralde.

Eren

Bu sorun Nvidia sürücüleri ile alakalı. Örneğin ben yeni sürücüler ile hangi dağıtımı kurarsam kurayım ekran çözünürlüğü 800x600 oluyor. Bunu aşmak için yetkili kullanıcı ile Nvidia Settings programını yüklüyorsunuz ve programdan istediğiniz çözünürlüğü ayarlayıp xorg.conf dosyanıza ayarları yazdırıyorsunuz.

Ekstra olarak Pardus Görüntü Ayarlama aracıda Nvidia Settings ile benzeri bir işleve sahip.

2008.1 bende kurulu, ufak tecek sorunlar hariç pek bir sorun yok. Bazı açık kaynaklı ses sürücülerinde sorun var, özellikle Glest gibi oyunlarda sorun çıkıyor ancak çözüm devel deposuna eklendi, kısa süre sonra resmi depoya da eklenir.

mbt28

O sorunlar genelde sürücülerin pulseaudio kullanması için ayarlanmamasından kaynaklanıyor. İstenirse kolayca çözülebilir diye tahmin ediyorum.

Eren

Alıntı yapılan: mbt28 - 18 Eylül 2008 - 22:01:52
O sorunlar genelde sürücülerin pulseaudio kullanması için ayarlanmamasından kaynaklanıyor. İstenirse kolayca çözülebilir diye tahmin ediyorum.

Pulseaudio ile ne alakası var?

mbt28

Alıntı yapılan: Eren - 18 Eylül 2008 - 22:36:26

Açık kaynak ses sürücüsü ile kastınızı openal olarak diye düşünüyorum. Yeni linux sistemlerinde artık Arts, ESound vs. artık kalktı. Alsa, ESound ve OSS gibi ses sürücüleri direk olarak Pulseaudio'ya yönlendiriliyor. OpenAl sürücüsünüde Pulseaudio kullancak şeklinde yapılandırmak gerekiyor. Benzer sorunlar KDE üzerinde Arts kullanılırkende meydana geliyordu OpenAl'ı art kullanacak şekilde yapılandırılıyordu.

Eren

Alıntı yapılan: mbt28 - 18 Eylül 2008 - 23:56:42
Alıntı yapılan: Eren - 18 Eylül 2008 - 22:36:26

Açık kaynak ses sürücüsü ile kastınızı openal olarak diye düşünüyorum. Yeni linux sistemlerinde artık Arts, ESound vs. artık kalktı. Alsa, ESound ve OSS gibi ses sürücüleri direk olarak Pulseaudio'ya yönlendiriliyor. OpenAl sürücüsünüde Pulseaudio kullancak şeklinde yapılandırmak gerekiyor. Benzer sorunlar KDE üzerinde Arts kullanılırkende meydana geliyordu OpenAl'ı art kullanacak şekilde yapılandırılıyordu.

Teşekkürler. Ben mesajımın 2. kısmını unuttum ve bunları Nvidia için söylüyorsunuz sandım, bu sebeple şaşırdım. Ancak şimdi mesajımın 2. kısmını (Glest ile ilgili olan) görünce durumun farkına vardım. Tekrar teşekkürler. :D

hikmet Murat

Ne yazıkki bu sene pardusu deneyemedim.Çünkü kuramadım.CD sinde bir hata gözükmüyor ama bilgisayara kurulmuyor. İki üç defa denedim olmadı. Artık 2009 u denerim.

Eren

Pardus 2008.1 oldukça sorunlu. Oturumu kapat dediğinizde sistem kitleniyor, ses kalitesinde 2007.3 sürümüne göre düşüş var, ekran kartı sürücü tanıtma sorunu yaşanıyor (çoğu kullanıcıda), paket depolarında 2007.3'den alıştığınız bir çok paket yok, dizüstü bilgisayarlar ile uyumsuzluk sorunu var (bildirilmiş bir çok hata kaydı var), bazı sistemlere hiç kurulamıyor v.s.

Maalesef 2008.x olmamış. Çok sevdiğim bir dağıtımı bu sebeple kızağa çektim ve sadece test amaçlı sistemde duruyor. Hata buldukça hata listesine hatayı iletiyorum.

mbt28

Pulseaudio ve kde4 gibi gelen yeniliklere ayak uydurmaya çalışırken oldu sanırım bu sorunlar. Evet, ekran kartı ayrı bir dert 2007 serisinde kolayca ekran kartımı kurabilirken 2008 de fazladan işler yapmam gerekiyor.

olaki

selam,
Benim sistemimde tek bir sorun çıkarmadı. (dört yıl önce toplanmış bir sistemdir :)
Sesi de rengi de gayet güzel.
Bir kıyıda gayet mahzun duruyor... ben gnome hevesimi atana kadar da duracak gibi.
Sağlıcakla...

egitimist

Şu adreste sürüm notları var. 2008.1 gayet kararlı. Tabi, donanıma, kullanılan uygulamalara göre değişiklik gösteriyor. Mesela Pardusta google earth kurulumu sorunlu. Pardus wikide anlatılan küçük bir ayar yapmak gerekiyor. Donanımlarını test etmek için, 2008.1'in KDE3 ve KDE4 Tabanlı İki Ayrı Çalışan CD imajından birini kullanarak canlı denemeler yapabilirsin.

Eren

@egitimist

3 makinede Pardus 2008.1 kurulu, maalesef Pardus 2008.1 Pardus 2007.3 kadar iyi ve hatasız değil. Ben Pardus'u oldukça seven bir insanım, Pardus'un gelişmesi için elimden geleni yapıyorum. Bunun için hata listelerine sürekli hataları girmeye başladım. Ama Pardus 2008.1 gayet kararlı demek bence doğru değil, bir öz eleştiri yapmak durumundayız.

Pardus 2007.3 gerçekten çok kararlı ve tıkır tıkır çalışırken Pardus 2008.1 oturum kapatılmasında bile kitleniyor. 3 ayrı makinede ben denedim, onlarca insanda bu kitlenme sorunu var. 2007.3 ile dinlediğin bir şarkıyı (kulaklık ile) 2008.1 de aynı program ile dinle ses kalitesindeki farkı da anlayacaksın.

Ubuntu'yu yeri geldiğinde yerden yere vurdum, Pardus'a daha az eleştiri getiriyorum. Ama bu Pardus'u hiç eleştirmemiz gerektiğini göstermiyor. Bazı hatalar var ve bunlara karşı sessiz kalamayız, bence hatalar olduğu halde yok demek bir dağıtıma yapılabilecek en büyük kötülük.

Eğer Ubuntu 8.04 de olduğu gibi genel bir Wireless sorunu varsa o dağıtıma bence kararlı denmez. Pardus 2008.1 üst de saydığım bir çok sorunu barındırıyor, bu sorunlar mutlaka zamanla halledilecek ancak şu anda 2007.3 sürümünü kullanan bir insana 2008.1'e geç demek oldukça mantıksız. 2008.1 kararlı diyorsak 2007.3 kullanıcıları terfi etmek isteyecekler, bu terfi sonucunda oluşabilecek sorunlardan da vicdani olarak bizler sorumlu olacağız.

Nitekim Pardus'un forumlarına bakarsanız (ben forum kurulduğu günden beri üyeyim ve sürekli oradayım) Pardus 2008.1 ile özellikle dizüstü bilgisayarlarda yaşanan sorunları görebilirsin.

Eğer sistem genel olarak kitleniyorsa, eğer sistem genel olarak kurulum sorunu yaşatıyorsa o dağıtıma ben kararlı diyemiyorum. Pardus geliştiricilerini kardeşim olarak görüyorum ama kardeşler hata yapmaz diye de bir şey yok maalesef.

egitimist

@Eren, İlk pardus sürümünde şu anda kullandığım intel anakartlı, işlemcili bilgisayarımda ses, çözünürlük ve Ram ile askıya alma sorunu sorunu yaşamıştım. Pardus 2007'de sadece Ram ile askıya alma sorunu yaşamıştım. (Bu sorunu Ubuntu 8.04 için de,bu  forumda, dile getirenler olmuştu) Pardus 2008 ve Pardus 2008.1'de ise beni şaşırtan birşey oldu ve aynı bilgisayarda hiç bir sorun yaşamadım. Bluetooth, Kızıl ötesi donanımlarım bile tanındı. Firefox'um 5 kez bile kararsız hale gelmemiştir! Yukarıda kendi donanımıma göre "gayet kararlı" yorumunda bulunmuştum. Ve kullanılan donanıma göre de memnuniyetin değiştiğini belirtmiştim. Linux, farklı bilgisayrlarda aynı donanımları bile sorunlu algılayabiliyor. (WPA denemelerin buna örnektir.) Arkadaşlara, bir live cd temin edip sistemlerini test etmelerini tekrar öneriyorum.

Eren

Alıntı yapılan: egitimist - 19 Eylül 2008 - 23:36:28
@Eren, İlk pardus sürümünde şu anda kullandığım intel anakartlı, işlemcili bilgisayarımda ses, çözünürlük ve Ram ile askıya alma sorunu sorunu yaşamıştım. Pardus 2007'de sadece Ram ile askıya alma sorunu yaşamıştım. (Bu sorunu Ubuntu 8.04 için de,bu  forumda, dile getirenler olmuştu) Pardus 2008 ve Pardus 2008.1'de ise beni şaşırtan * bir şey oldu ve aynı bilgisayarda hiç bir sorun yaşamadım. Bluetooth, Kızıl ötesi donanımlarım bile tanındı. Firefox'um 5 kez bile kararsız hale gelmemiştir! Yukarıda kendi donanımıma göre "gayet kararlı" yorumunda bulunmuştum. Ve kullanılan donanıma göre de memnuniyetin değiştiğini belirtmiştim. Linux, farklı bilgisayrlarda aynı donanımları bile sorunlu algılayabiliyor. (WPA denemelerin buna örnektir.) Arkadaşlara, bir live cd temin edip sistemlerini test etmelerini tekrar öneriyorum.

Ben 1 kişinin ya da 10 kişinin aldığı bir hatadan değil genel hatalardan bahsettim, tıpkı Ubuntu WPA sorunu gibi. Sizde her şeyin düzgün çalışması gerçekte her şeyin düzgün olduğunu anlamına gelmiyor, keşke gelse.

Bende evde 1'i test makinesi olmak üzere 4 ayrı makine var. 3'ün üzerinde Pardus 2008.1 kurulu, test makinesine de kurup kaldırıyorum. Hepsinde aynı hataları tekrarladım.

egitimist

Alıntı yapılan: Eren - 19 Eylül 2008 - 23:44:55
Alıntı yapılan: egitimist - 19 Eylül 2008 - 23:36:28
@Eren, İlk pardus sürümünde şu anda kullandığım intel anakartlı, işlemcili bilgisayarımda ses, çözünürlük ve Ram ile askıya alma sorunu sorunu yaşamıştım. Pardus 2007'de sadece Ram ile askıya alma sorunu yaşamıştım. (Bu sorunu Ubuntu 8.04 için de,bu  forumda, dile getirenler olmuştu) Pardus 2008 ve Pardus 2008.1'de ise beni şaşırtan * bir şey oldu ve aynı bilgisayarda hiç bir sorun yaşamadım. Bluetooth, Kızıl ötesi donanımlarım bile tanındı. Firefox'um 5 kez bile kararsız hale gelmemiştir! Yukarıda kendi donanımıma göre "gayet kararlı" yorumunda bulunmuştum. Ve kullanılan donanıma göre de memnuniyetin değiştiğini belirtmiştim. Linux, farklı bilgisayrlarda aynı donanımları bile sorunlu algılayabiliyor. (WPA denemelerin buna örnektir.) Arkadaşlara, bir live cd temin edip sistemlerini test etmelerini tekrar öneriyorum.

Ben 1 kişinin ya da 10 kişinin aldığı bir hatadan değil genel hatalardan bahsettim, tıpkı Ubuntu WPA sorunu gibi. Sizde her şeyin düzgün çalışması gerçekte her şeyin düzgün olduğunu anlamına gelmiyor, keşke gelse.

Bende evde 1'i test makinesi olmak üzere 4 ayrı makine var. 3'ün üzerinde Pardus 2008.1 kurulu, test makinesine de kurup kaldırıyorum. Hepsinde aynı hataları tekrarladım.

Hâl böyleyse ben çok şanslı olmalıyım! :)

Eren

Keşke herkes sizin kadar şanslı olsa. :)