[Çözüldü] Çalışma Alanı Sayısı ve Klavye Kısayolu İle Geçiş

Başlatan aec, 01 Ağustos 2012 - 13:20:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aec

1.Çalışma alanlarım şu anda 4 tane ancak ben bunu yan yana 2 tane olarak değiştirmek istiyorum. Mümkün mü?

2. ctrl+alt+yön tuşu yaparak basit bir animasyon ile geçiş yapıyordum. shift+ctrl+alt+yön ile de uygulamayı taşıyordum. Tüm ayarları sıfırlamamdan dolayı bunu yapamıyorum. Nasıl düzeltebilirim?

burk

@aec hangi masaüstü yöneticisini kullanıyorsunuz? Ayrıca ayar sıfırlamak derken ne yaptığınızı da belirtin lütfen.

aec

Alıntı yapılan: burk - 01 Ağustos 2012 - 13:32:57
@aec hangi masaüstü yöneticisini kullanıyorsunuz? Ayrıca ayar sıfırlamak derken ne yaptığınızı da belirtin lütfen.

Önce CCSM'nin kendisinden öntanımlı ayarlara döndüm. Sonrasında;

compiz --replace
unity --reset
yaptım.

Kullandığım masaüstü unity ve gnome. İkisini beraber kullanıyor herhalde.  :-\

burk

aec

@burk Teşekkürler, sayıyı istediğim gibi azalttım.  :)

burk

Sorunun çözüldüğüne sevindim, bir de hangi yolu incelediğinizi söylerseniz aynı soruyu sorup bu başlığa gelen insanlar daha rahat çözüm bulur. Ayrıca şunu da unutmayalım; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0

aec

İlk sorunumu şu şekilde çözdüm.

ccsm>genel>genel seçenekler>desktop size

Ancak şöyle bir şey oldu. Bilgisayarı yeniden başlatınca tekrar eski ayarlara döndü.
Ayrıca ikinci sorum için hala yardım edebilecek birini bekliyorum.  :)

hasanyılmaz

Ayarları sıfırlamak derken tam anlamadım ancak başlangıç dizini içindeki ".gconf" dizinini silip yeniden oturum açarsanız kısayolun çalışacağını tahmin ediyorum. Tabi silmeden önce bir yedek almanızda fayda var.

aec

@hasanyılmaz Öntanımlı ayarlara döndürmüştüm. Bunun sonucunda Unity devre dışı kalmıştı. Bunun sonucunda da yukarıda belirttiğim komutları kullandım. Başlangıç dizinimde öyle bir şey göremiyorum. Buyurun dizinin ekran görüntüsü:

burk

@aec ctrl + h tuşları ile gizli dosyaları görebilirsiniz.

hasanyılmaz

Tüm ayarları sıfırladıysanız çalışması gerekir. Çünkü bahsettiğiniz zaten öntanımlı bir kısayol. İlk yazdığımdan farklı olarak klavye kısayolunun hala geçerli olup olmadığını şu yoldan denetleyin:

Alıntı YapSistem Ayarları >> Klavye >> Kısayollar >> Gezinme >> Pencereyi XXX çalışma alanına taşı kısayolları

Burada kısayol tuşları yoksa ayarlayabilirsiniz. Eğer yoksa Aşağıdaki komutu uçbirimden yürütün:

compiz --replace

Bunun sonrasında kısayollarınızın çalışıp çalışmadığını deneyin.

aec

@burk Dizini buldum, yedeği aldım ve sildim ancak değişen bir şey olmadı.

@hasanyilmazAyarlar kısmında bu kısayollar gözüküyor. "Sağa taşı" komutunu "2. alana taşı" gibi şeylerle değiştirerek yeniden denedim ancak olmadı.

Bunları yaptıktan sonra yeniden başlattım ve şu anda sıkıntı yok. Hepinize çok teşekkür ederim.  :)