[Çözüldü] compiz ayarlarını değiştirirken unity kayboldu

Başlatan aec, 01 Ağustos 2012 - 04:11:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aec

Compiz ayarlarından birkaç efekti acmistim. Sonrasında bazı ek şeyler yapmami istedi onları da yapmasını söyledim ancak sonrasinda bunları eski hale getirmek için compizi ontanimli ayarlarına döndürdüm. Sonrasında tahminimce unity ortadan kayboldu. Şu anda ne üstteki çubuk ne de soldaki menü gözüküyor. Bununla ilgili çözümlerde hep klasik masaüstünde başlamam gerektiginden bahsediyor. Bunu da beceremedim. Ne yapmaliyim?

cagriemer

CTRL+ALT+T ile ucbirim actiktan sonra su komutlari verin.

sudo apt-get update
sudo apt-get install compizconfig-settings-manager
ccsm

Son komut ardindan bir pencere acilacak. Acilan pencerede Desktop sekmesinden Ubuntu Unity Plugin'e tiklayin. Sol tarafta Use This Plugin altinda Enable Ubuntu Unity Plugin kutusunu isaretleyin. Su anda geri gelmis olmasi lazim.

aec

decent

@aec,
Uçbirim kısayolu değişmiş olabilir.
Resimde görüldüğü gibi "Seçke Anasayfası" na tıklayıp açabilirsin.

Uçbirimden ya da Alt+F2 ile açılan komut satırından aşağıdaki komutu yürütür müsün?

setsid unity

aec

Alıntı yapılan: decent - 01 Ağustos 2012 - 11:59:29
@aec,
Uçbirim kısayolu değişmiş olabilir.
Resimde görüldüğü gibi "Seçke Anasayfası" na tıklayıp açabilirsin.

Uçbirimden ya da Alt+F2 ile açılan komut satırından aşağıdaki komutu yürütür müsün?

setsid unity

Bir diğer sorunum da burada aslında. Seçke Anasayfasına ulaşamıyorum. Super tuşu bir işe yaramıyor şu anda. Ayrıca Alt+F2 komutuyla bildiğim kadarıyla tamamen siyah bir kod ekranı geliyor ve kullanıcı adı şifre istiyor. Benim kullanıcı adımda Türkçe karakter var ve bunu oraya yazamadım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ağustos 2012 - 12:13:32

Alıntı yapılan: cagriemer - 01 Ağustos 2012 - 04:23:33
CTRL+ALT+T ile ucbirim actiktan sonra su komutlari verin.

sudo apt-get update
sudo apt-get install compizconfig-settings-manager
ccsm

Son komut ardindan bir pencere acilacak. Acilan pencerede Desktop sekmesinden Ubuntu Unity Plugin'e tiklayin. Sol tarafta Use This Plugin altinda Enable Ubuntu Unity Plugin kutusunu isaretleyin. Su anda geri gelmis olmasi lazim.

bunları bir metin dosyasına yazdım ve terminalde çalıştırmasını söyledim.

decent

Haklısın, Unity çalışmaz durumda iken Seçke Anasayfası tabii ki çalışmaz.

Bir metin dosyasına aşağıdaki satırları yazıp kaydet.
Dosyaya çalıştırma izni vererek çalıştır.

unity --reset-icons
unity --replace
compiz --replace

aec

Şu anda ilk komutlar sonrasında üst çubuk ve yan menü geldi. Ancak pencerelerin kenarları falan yok. Ubuntu'yu ilk kurduğum andaki ayarlara gitmek istiyorum. Birkaç özelleştirmeyi tekrar yapabilirim.

@decent dediğiniz komutları uyguladım. Şu anda üst çubuğa ulaşamıyorum.

Şu andaki sıkıntılarm; üst çubukta ses, posta gibi simgelerim yok ve bir uygulamadayken Dosya Düzen gibi sekmeler gözükmüyor.
Pencerelerin kenarları yok. Taşıma, kapama, küçültme yapamıyorum.
Çalışma sayfaları arası geçiş yapamıyorum.

decent

Bilgisayarı yeniden başlattın mı ?
Oturum açarken Ubuntu 2D oturumu açın ve CCSM yapılandırmasını açarak resimdeki maddeyi kontrol edin:

Oturumu kapatıp Ubuntu oturumuna geçin.

aec

Alıntı yapılan: decent - 01 Ağustos 2012 - 12:45:11
Bilgisayarı yeniden başlattın mı ?
Oturum açarken Ubuntu 2D oturumu açın ve CCSM yapılandırmasını açarak resimdeki maddeyi kontrol edin:

Oturumu kapatıp Ubuntu oturumuna geçin.

Şimdi yeniden başlatayım. 2D oturumunu nasıl açıyorum? Bu konuda da bilgilendirirseniz sevinirim.  :)

2D oturuma gerek kalmadan pencere dekorasyonunu geri getirdim. Gabi bütün sıkıntılarım Compiz ayarlarını yapmakta, peki ben doğrudan tüm bu ayarları "yöneticiyi yüklemeden önceki" haline çevirebilir miyim?

decent

CCSM uygulamasının olması veya olmaması sorun oluşturmaz, yanlış yapılandırma sorun oluşturur.
Fakat her durumda çözümü var.
1- Yüklediğin paketleri kaldırırdıktan sonra,
2- Alt+F2 ile unity --reset komutunu verebilirsin.

Açılmayan ve beklemede kalan durumlarda bilgisayarı yeniden başlatıp, Ubuntu/Unity 3D oturumu dışındaki bir seçenek ile oturum açarak compiz ve Unity ayarlarını yapabilirsin.

aec

Yeniden başlatınca reboot yapınca üst menüdeki simgelerim geri geldi ve üst çubukla ilgili bir sıkıntım kalmadı. Başlığı açışımla ilgili bir sıkıntım kalmadı şu anda, çok teşekkür ederim  :)